Dobri rezultati, kot tisti pred desetimi leti

Ajpes: Celotna gospodarnost in produktivnost gospodarstva se izboljšuje

Objavljeno
05. maj 2016 21.42
Silva Čeh
Silva Čeh
Ljubljana – Slovensko gospodarstvo je bilo v letu 2015 že na krilih, primerljivih tistim v letih 2005 in 2006, ki so jih zaznamovali še predkrizni dobičkonosni valovi. Pozitivno izstopajo predelovalne dejavnosti, zlasti farmacija in tudi gradbeništvo, ki pa se mu že letos ne pišejo več tako dobri obeti.

Nekaj več kakor 65.000 družb, med njimi tudi 5000 novih, ustanovljenih šele lani, je poslalo letna poročila za leto 2015 Agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Obravnavane družbe so ustvarile za 82 milijard evrov prihodkov, zaposlile na novo 20 tisoč ljudi, izkazale za 13 odstotkov več čistega dobička, 82 odstotkov več neto celotnega dobička in za 127 odstotkov več čistega neto dobička. Ta sijajni rezultat se izkazuje v 1640 milijonov evrov neto čistega dobička, ki so ga lani ustvarile slovenske družbe.

Torej, izboljšala se je celotna gospodarnost, je poudaril vodja sektorja za statistiko in informiranje na Ajpesu. Marjan Širaj: »Izboljšali so se kazalniki gospodarnosti in produktivnosti kakor tudi kazalniki financiranja. Naj poudarim: na domačem trgu so se prihodki povečali za 2 odstotka, na tujem za osem odstotkov in od tega na trgu EU za desetino. K povečanju prihodkov so največ prispevale predelovalne industrije.« Tako se družbe glede doseganja dobička že dosegle ravni iz leta 2005 in 2006, torej še leta pred krizo, glede neto čistega dobička pa so »prispele« v leto 2008. Gotovo je pomemben prispevek mikro družb, ki so imele v letu 2015 neto čistega dobička za 362 milijonov evrov, še leto poprej pa so se utapljale v 391 milijonih evrov izgube.

Največ neto dobička so ustvarile predelovalne dejavnosti, skupaj 1112 milijona evrov, med njimi pa so k temu največ prispevale farmacevtske družbe, saj so ga povečale za 27 odstotkov. Lani so dobiček pomembno krepile tudi gradbeniške in nepremičninske družbe, ki so še leto prej imele izgubo. Prav obratno se je lani zgodilo v družbah s področja oskrbe z električno energijo, plinom in paro, ki so pridelale za kar 670 milijonov neto čiste izgube, še leta 2014 pa so se sončile v dobičkonosnih valovih. Rezultate so lani izboljšali tudi samostojni podjetniki, nekaj prek 62.000 jih je ustvarilo za 361 milijonov prihodkov, 361 zadrug pa nadaljnjih 760 milijonov.

Razmere se izboljšujejo, a potrebne so reforme

Tudi Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) v poročilu o razvoju 2016 ugotavlja, da se razmere izboljšujejo, a ob tem poudarjajo, da trajnejša krepitev gospodarske moči in blaginje prebivalstva terja korenitejše strukturne spremembe. Z gospodarsko rastjo, ki jo spodbuja izvoz in državne investicije, se je Slovenija z letom 2014 po razvitosti prenehala oddaljevati od povprečja EU, a je gospodarski napredek še vedno relativno počasen, ugotavljajo v poročilu. In prav zato so, poudarjajo na Umarju, potrebne korenitejše stukturne sprmembe: od dviga produktivnosti, učinkovitega bančnega sistema, ki bo zagotavljal vire financiranja za podjetja, učinkovitega upravljanja državnih podjetij, konsolidacije javnih financ, prilagoditve sistemov zaščite starajočega prebivalstva, izboljšanje sistema varne prožnosti na trgu dela, ipd.