Državi iz Slovenskih železnic tri milijone evrov

SDH je odločil, da si od 28,3 milijona evrov lanskega bilančnega dobička izplača trimilijonski delež v dobičku.

Objavljeno
26. julij 2017 12.03
Posodobljeno
26. julij 2017 12.03
Tovorni vlak na ranžirni postaji Polje - Zalog. Ljubljana, Slovenija 10.junija 2016. [Slovenske železnice,železnice,vlaki,tiri,železniški promet,vagoni,tovorni vagoni,tovor]
M. F. K., STA
M. F. K., STA
Ljubljana - Upravljalec državnega premoženja Slovenski državni holding (SDH) je v imenu države kot ustanovitelja in edinega družbenika Slovenskih železnic v torek odločil, da si od 28,3 milijona evrov lanskega bilančnega dobička izplača trimilijonski delež v dobičku. To je enako kot lani.

Po sklepu SDH se bo od 28,3 milijona evrov lanskega bilančnega dobička 18,95 milijona evrov namenilo v druge rezerve iz dobička, 6,35 milijona evrov pa bo ostalo nerazporejenih, izhaja iz sklepov torkove seje, danes objavljenih na spletni strani SDH.

SDH se je ob tem seznanil s poročilom o poslovanju v lanskem letu tako za družbo kot skupino Slovenske železnice. Poslovodstvo Slovenskih železnic je del lanskega dobička uporabilo za oblikovanje zakonskih rezerv (približno 740.000 evrov) in oblikovanje drugih rezerv iz dobička (6,7 milijona evrov).

Ustanovitelj Slovenskih železnic je upravi in nadzornemu svetu družbe podelil razrešnico za delo v lanskem letu, sprejel pa je tudi nov akt o ustanovitvi, s katerim bodo nadomestili veljavni akt, ki je bil spremenjen avgusta lani.

Poslovanje SŽ

Skupina Slovenske železnice je lani ustvarila 501,9 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je 14,1 odstotka manj kot v letu prej. Čisti dobiček se je zmanjšal za tri odstotke na 25 milijonov evrov, dobiček iz poslovanja pa je padel za 40 odstotkov na 24,6 milijona evrov. V SŽ so v poročilu o lanskem poslovanju zapisali, da doseženi finančni kazalniki z letom 2015 niso neposredno primerljivi, zaradi izrazito večje realizacije družbe SŽ-ŽGP v tem letu.

Največji upad prihodkov je bil namreč prav v gradbeništvu, predvsem zaradi manjšega obsega dela na projektih oziroma zaradi podaljšanja rokov izvedbe na določenih projektih. Na to je vplival padec investicij države, povezan s prehodom na novo evropsko finančno perspektivo.

Višina prihodkov leta 2016 ni primerljiva z letom prej tudi zaradi večje realizacije v dejavnosti upravljanja JŽI (sanacija po žledu) ter enkratnega vpliva drugih prihodkov, so še zapisali.

Od leta 2012, ko je bil še močno občuten vpliv svetovne finančne in gospodarske krize, se sicer v skupini Slovenske železnice izboljšujejo temeljni kazalniki poslovanja.

Tako je bil lani dosežen pozitivni dobiček iz poslovanja (EBIT), in sicer v višini 24,6 milijona evrov (leta 2012 dobrih 12 milijonov evrov), dodana vrednost na zaposlenega pa se je povečala za 7414 evrov. Število zaposlenih je bilo konec leta 2016 nižje za 720 delavcev.

Poštniški in tovorni promet z malenkost višjimi prihodki

Skupina SŽ-Tovorni promet je lani zabeležila 197,4 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je dobra dva odstotka več kot leto prej. SŽ-Potniški promet je ustvaril 90,9 milijona evrov poslovnih prihodkov oz. pol odstotka več kot leta 2015. V SŽ-Infrastruktura pa so se poslovni prihodki znižali za 15,9 odstotka na 155 milijonov evrov.