Evropa šibka pri investicijah, Slovenija šibka tudi na evropskem nivoju

Svetovni investicijski tokovi so lani upadli za 16 odstotkov, pri čemer je upad opazen pri razvitih in tranzicijskih državah, rast pa v razvijajočih se azijskih silah.

Objavljeno
24. junij 2015 17.05
Investicijsko poročilo 2015
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Svetovni investicijski tokovi so lani upadli za 16 odstotkov, pri čemer je upad opazen pri razvitih in tranzicijskih državah, rast pa v razvijajočih se azijskih silah. Slovenija je pri privabljanju tujih investicij še posebej neuspešna.

Svetovno investicijsko poročilo Konference Združenih narodov za trgovino in razvoj (Unctad) kaže, da je bila lani Kitajska največja prejemnica tujih neposrednih investicij, med desetimi največjimi državami po obsegu tujih investicij pa je pet razvijajočih se gospodarstev, predvsem iz Azije. Upad investicij v ZDA je med drugim posledica umika Vodafona in drugih dezinvesticij, je pojasnila Andreja Jaklič iz centra za mednarodne odnose pri fakulteti za družbene vede. Najpomembnejši investitorji v tujini pa so še vedno podjetja iz ZDA, tej sledita Hongkong in Kitajska, največja evropska investitorica Nemčija pa je v svetovnem merilu na petem mestu.

Lani se je skrčil obseg investicij od začetka (greenfield investicij), večja pa je aktivnost prevzemov in združitev. Najbolj aktivno je bilo investiranje v storitvenem sektorju, ki beleži 63 odstotkov neposrednih investicij, v proizvodnji je ta delež 26-odstoten, v primarnem sektorju pa sedem odstotkov.

Glede na dosedanje trende in rezultate anket med multinacionalkami za letos Unctad pričakuje 11,4-odstotno rast investicij, in sicer ob predpostavki, da ne bo večjih nestabilnosti in večjih tveganj v območju evra. V razvitih državah naj bi letos rast investicij bila 23,8-odstotna, v razvijajočih se pa 3,3-odstotna. Za prihodnje leto Unctad predvideva 8,4-odstotno rast, leta 2017 pa 16,2-odstotno.

"V Sloveniji smo imeli zadnja leta zelo šibke izhodne investicije, slovenska podjetja so ohromljena. Slovenske multinacionalke že zadnjih deset let, sploh pa po krizi zelo izgubljajo svojo pozicijo na trgih," je pojasnila Andreja Jaklič. V Sloveniji je bilo lansko leto zaradi prodaje več podjetij ugodnejše na strani prilivov, in sicer 1564 dolarjev, medtem ko je bilo odlivov zelo malo, le devet milijonov dolarjev. Stanje vhodnih investicij znaša 12.749 dolarja, izhodnih pa 6139 dolarja, kar je v odstotkih BDP bistveno manj od evropskega in svetovnega povprečja. Zaradi različne metodologije podatki Banke Slovenije kažejo, da je bilo lani 1134 milijonov evrov prilivov in 53 milijonov evrov odlivov investicij.

(MGRT) pripravljajo akcijski načrt za privabljanje tujih neposrednih investicij za letos in prihodnje leto, ki je del na vladi sprejetega programa internacionalizacije do leta 2020. Akcijski načrt predvideva tudi revizijo pogojev, ki jih ponujamo domačim in tujim investitorjem, je poudaril državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti: "Pričakujem zagon v letošnjem, prav gotovo pa v prihodnjem letu. V drugi polovici leta bomo začeli aktivno promovirati investicijske priložnosti v Sloveniji, najprej na zahodnih trgih, denimo Nemčiji in Avstriji, nato pa tudi na drugih in s tem bomo poskušali zajeti globalne centre z največjim investicijskim potencialom." Med novimi ukrepi je omenil ustanovitev one-stop-shop za slovenske in tuje investitorje: "To bodo pisarne v različnih regijah, ki bodo pomagale investitorjem od prvih korakov do zagona proizvodnje in pri vseh ostalih postopkih."Državni sekretar je še omenil, da imajo investitorji največ pripomb na visoko obdavčitev visoko usposobljenih kadrov in še vedno preveč rigiden trg dela.

Cantarutti je prevzem Letrike s strani Mahleja izpostavil kot dober primer, saj naj bi Letrika postala eden od razvojnih centrov nemškega koncerna. Med izhodnimi investicijami pa je kot dober primer izpostavil odprtje tovarne Kolektorja v Mehiki, ki postaja center avtomobilske industrije. Intervju s Cantaruttijem o spodbujanju internacionalizacije z naslovom Ukrepi temeljijo na 80 milijonih evrov sredstev EU, si lahko preberete TUKAJ.