Francoski Lactalis bi bil stoodstoni lastnik Parmalata

Objavil je ponudbo za odkup 12,6-odstotnega deleža hčerinske italijanske družbe. Za delnico ponuja 2,80 evra.

Objavljeno
27. december 2016 16.27
suhadolnik denar
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Rim − Francoski mlekarski koncern Lactalis je objavil ponudbo za odkup 12,6-odstotnega deleža hčerinske italijanske družbe Parmalat, kolikor mu še manjka do stoodstotnega lastništva. Lastnik Lactalisa Sofil za Parmalatovo delnico ponuja 2,80 evra.

Mlekarski velikan Lactalis je v Milanu ponudil odkup manjkajočih delnic Parmalata, ponujena cena pa pomeni 8,9-odstotno premijo glede na petkovo ceno delnice. Po objavi ponudbe so se Parmalatove delnice začele na borzi dražiti in popoldne so z njimi trgovali po tečaju 2,83 evra, kar je dobrih deset odstotkov več kot v petek.

Glede na povprečno ceno Parmalatove delnice v zadnjih treh mesecih je premija skoraj 15-odstotna, 2,80 evra za delnico pa najvišja vrednost od leta 2011, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Če bo s ponudbo uspel, bo Lactalis za popolni prevzem Parmalata porabil 636 milijonov evrov.

Cilj je umik z borze

Lactalisov cilj je umakniti Parmalatove delnice z milanske borze, ki je načrte Francozov pozdravila. Po petih letih lastništva pa želi Lactalis hčerinsko družbo preoblikovati, so po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA sporočili iz Lactalisa.

Lactalis želi v podjetje vnesti novo dinamiko, kar mu bo na dolgi rok lažje in učinkoviteje uspelo brez pomoči borze, so, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, sporočili iz skupine Lactalis, ki je vodilni svetovni proizvajalec sira na svetu.

Z nakupom Parmalata leta 2011 je Lactalis postal najmočnejši mlekarski koncern na svetu in z vrha lestvice izrinil švicarskega konkurenta Nestle in francosko skupino Danone. Po poročanju AFP je imel posel značaj sovražnega prevzema in je stal 3,4 milijarde evrov.

Italijanskega mlekarja so v preteklosti pretresali škandali; potem ko se je decembra 2003 zrušil pod težo 14 milijard evrov dolga, je v ječi pristal nekdanji vodja Parmalata Calisto Tanzi, ki je skupaj s sodelavci dolga leta ponarejal bilance družbe. Primer sicer slovi kot ena največjih prevar v zgodovini evropskega podjetništva. Parmalat se je na milansko borzo vrnil v letu 2015.

Od leta 2013 so v lasti Lactalisa tudi Ljubljanske mlekarne, vodilno mlekarsko in hkrati eno od najbolj prepoznavnih slovenskih podjetij, ki jih je francoski koncern prevzel prek hrvaškega Dukata.