Ime dneva: Razvili orodje za hitrejše in cenejše zdravljenje raka

Slovenci smo vodilni pri uporabi elektrokemoterapije za globoko ležeče tumorje. Metodo izpopolnjujo v ekipi Visifield.

Objavljeno
28. avgust 2015 15.30
SLOVENIJA LJUBLJANA 03.01.2013 FAKULTETA ZA ELEKTROTEHNIKO FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Ekipa Visifielda se ukvarja z razvojem orodja za 3D-vizualizacijo elektroporacije tkiv, kar poenostavlja in poceni zdravljenje raka. Orodje že nekaj let preizkušajo na Onkološkem inštitutu Ljubljana pri zdravljenju globoko ležečih tumorjev.

Elektrokemoterapija je že v klinični rabi in je del redne zdravstvene prakse za zdravljenje kožnega melanoma v več kot sto centrih v Evropi, tudi v Sloveniji. Metoda je nadgradnja kemoterapije in temelji na pojavu elektroporacije, ki omogoča boljši vnos kemoterapevtika v membrane bioloških celic. Ekipa Visifielda je razvila programsko opremo, ki uporabniku (kirurgu ali radiologu) omogoča samodejno izdelavo načrtov zdravljenja z elektrokemoterapijo za globoko ležeče tumorje, pri čemer ne potrebuje sodelovanja s posebno usposobljenim tehničnim kadrom.

Poleg tega, da je tovrsten postopek načrtovanja zdravljenja nujno potreben za globoko ležeče tumorje, to pohitri in poceni zdravljenje, načrt zdravljenja pa je popolnoma prilagojen bolniku in zagotavlja uspešno izvedbo. Idejo so razvili v Laboratoriju za biokibernetiko na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, ki ga vodi prof. dr. Damijan Miklavčič, zanjo pa so prejeli rektorjevo nagrado za najboljšo inovacijo leta 2012. »Na fakulteti smo prijavili notranjo inovacijo, in ko bomo dobili prve prihodke, bomo uredili tudi vse potrebno za ustanovitev spin-out podjetja,« razlaga eden od raziskovalcev iz ekipe Visifielda dr. Bor Kos.

Z matematičnimi modeli do pravega načrta

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so se pred sedmimi leti odločili, da bodo pripravili klinično študijo, s katero bodo na inteligenten način z minimalnim poseganjem v uveljavljene postopke zdravljenja preizkusili varnost in zanesljivost te metode. Dr. Kos pravi, da so v tem času pripravljali načrte zdravljenja za metode elektrokemoterapije, kar pomeni, da so ves čas z matematičnimi modeli računali, kam postaviti elektrode, da bo zdravljenje čim bolj učinkovito. Rezultati znotraj klinične študije so dobri.

V tujini je takšen način zdravljenja raka dokaj nova metoda. »Elektrokemoterapija in podobne metode zdravljenja niso tako nove, njihova uporaba za zdravljenje globlje ležečih tumorjev pa še ni toliko razširjena. Tako smo v svetu vodilni v tem pogledu. Uporablja jih sicer nekaj skupin v Italiji, a ne uporabljajo takšnega načrta zdravljenja, kot ga zagotavljamo mi,« razlaga dr. Kos.

Aplikacija za širši krog uporabnikov

Dobili so tudi idejo, da bi orodje razširili na spletno aplikacijo, ki bi bila dostopna širšemu krogu uporabnikov, in jo tudi razvili. Aplikacija je zdaj v testni fazi, in ker je to medicinski pripomoček, jih čaka še certificiranje. Njihovi ciljni uporabniki so zdravniki, želijo pa razviti aplikacijo, ki bo do uporabnikov prijazna.

Pri testiranju sodelujejo s strokovnjaki z Okološkega inštituta v Ljubljani, Univerzitetne bolnišnice Leipziger, Univerzitetnih kliničnih centrov v Ljubljani in Mariboru v okviru študije zdravljenja jetrnih tumorjev, pri čemer zbirajo odzive uporabnikov. »Zbrati poskušamo vtise uporabnikov, da bo aplikacija zanje čim bolj uporabna,« pravi dr. Kos.

Ekipo Visifielda sestavlja šest strokovnjakov z različnih področij, od elektrotehnikov, medicinskih fizikov, inženirjev računalništva do strokovnjakov za eksperimentalno onkologijo in radiobiologijo.

Fakulteta za elektrotehniko med 6. in 10. septembrom v Portorožu organizira prvi svetovni kongres o temi elektroporacije, kjer se bo Visifield predstavil in poizkusil navezati še več stikov z zdravniki – predvsem iz tujine. »Veliko si obetamo od tega kongresa, da bi navdušili čim več ljudi, ki bi naše orodje spravili v hitrejši tek,« pravi dr. Kos in dodaja: »To je metoda, ki še ni rutinska, čeprav je preizkušena, zato je treba najti zdravnika, ki bo dovolj pogumen, da se bo tega lotil.«