Ključna je bila vloga Metoda Dragonje

Po stavki v energetiki osemmesečno premirje, dogajanje se seli v HSE, TEŠ in k SODO.

Objavljeno
21. april 2016 18.49
Metod Dragonja
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Namesto simboličnega zaključka stavke v energetiki, ki ga je stavkovni odbor napovedal za 21. april, je stekel osemmesečni proces,v katerem mora vlada izpolniti dogovor s Sindikatom delavcev energetike (SDE), na osnovi katerega je ta predčasno zaključil stavko. Do takrat stavkovne aktivnosti mirujejo, državljanom pa se ni bati za podražitve elektrike.

Opozorilna stavka v energetiki je kljub nizki udeležbi približno tri tisoč zaposlenih na vsak stavkovni dan, uspela, ocenjujeta prva sindikalista državne energetike Branko Sevčnikar in Valter Vodopivec.

Državo zdaj čakajo spremembe strategije upravljanja energetskih naložb in energetske zakonodaje. Te niso mogoče čez noč, prav tako ne uresničitev sedmih sklepov, ki so jih socialni partnerji soglasno sprejeli v okviru ESOE. Ključno vlogo pri skupnem dogovoru je po Sevčnikarjevih besedah odigral državni sekretar na "superministrstvu" za finance, skrbniku javnih financ, Metod Dragonja. "Dojel je vpliv energetike in cen električne energije na vse dogajanje v državi, pa tudi, da je elektrogospodarstvo naše zadnje premoženje, ki je kaj vredno. Na MF so spregledali, da je njihova aktivna udeležba pri reševanju težav elektrogospodarstva nujna," je dejal Sevčnikar.

V postavkovnem zakulisju bo treba trdo delati. To ne pomeni le pogajanj posebne skupine TEŠ s Holdingom Slovenske elektrarne (HSE) in vložitve kazenske ovadbe proti Armanu Koritniku, ki je preprečil stavko bloka šest v TEŠ. Preprečiti je treba stihijsko privatizacijo v energetiki. Na muhi domačih in tujih potencialnih prevzemnikov so strateške naložbe države, trgovalne družbe pa vodijo nesprejemljivo "politiko". Da bo treba distribucijo prek koncesij vrniti distribucijskim podjetjem, se strinja tudi MF. Koncesijo, ne pa tudi omrežja, ima zdaj SODO, Sistemski operater distribucijskega omrežja, ki omrežje najema pri distribucijskih podjetjih, kar je sistemski problem, ki draži položnice.

Zanimiva je Vodopivčeva ocena, da ves duh stavke predstavljata dva sestanka s SDH in sekretarjem Dragonjo. A drugače, kot da so nasprotno stran po vseh izčrpanih možnostih pred stavko zgrabili za roge, ni šlo, pravi. Z drugimi besedami: stavke ne bi bilo treba, če bi se sestanka zgodila v preteklega pol leta, ko so energetiki opozarjali na sporna žarišča ter vlado seznanjali s pripravami na stavko. Da stavka ni prava pot za reševanje strateških vprašanj v slovenski energetiki, pravijo tudi na HSE.