Litostroj skozi prisilno poravnavo

Vodstvo Litostroja je ocenilo, da bo v prisilni poravnavi poplačilo upnikov večje, kakor bi bilo, če bi družba šla v stečaj.

Objavljeno
20. december 2017 07.00
Posodobljeno
20. december 2017 07.00

Ljubljana – Druga prisilna poravnava Litostroja jekla bo, kot kaže, uspešno potrjena. V petek se je namreč iztekel rok, do katerega so se morali upniki izreči, ali jo podpirajo ali ne, in po neuradnih informacijah je za predlagano finančno prestrukturiranje menda glasovala večina upnikov.

Litostroj jeklo, ki ga vodi Miroslav Gnamuš, je v drugi prisilni poravnavi pristal letos na predlog uprave, ki je takšno rešitev predlagala zato, da bi se družba izognila stečaju, ki ga je zaradi neplačanega dolga zahtevala finančna uprava (Furs). Vodstvo Litostroja je namreč ocenilo, da bo v prisilni poravnavi poplačilo upnikov večje, kakor bi bilo, če bi družba šla v stečaj. Stečajni upravitelj Žiga Stamenković je upnikom v prisilni poravnavi priznal za 33 milijonov evrov terjatev, načrt finančnega prestrukturiranja pa predvideva delni odpis ali konverzijo dolga in delno poplačilo. 

Sprememba načrta finančnega prestrukturiranja

Stamenković poročila o izidu glasovanja še ni objavil, neuradno pa je mogoče izvedeti, da je večina upnikov predlagano prisilno poravnavo podprla, med njimi Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je največja lastnica in ločitvena upnica podjetja, in menda celo Furs, ki naj bi bil v postopku poplačan v celoti. Litostroj mu za neplačane davke in prispevke dolguje okoli sedem milijonov evrov.


Litostroj je po dolgih pogajanjih glede na izraženo voljo upnikov nedavno nekoliko spremenil načrt finančnega prestrukturiranja družbe. Upnikom je tako ponudil zmanjšanje in odložitev zapadlosti svojih terjatev. Zavarovanim in navadnim upnikom je družba ponudila brezobrestno 32-odstotno poplačilo v dveh letih ali konverzijo terjatev v lastniški delež. Večina upnikov se je odločila za prvo možnost, zato je družba prag uspešnosti pri konverziji s 15 milijonov evrov znižala na 200.000 evrov.

DUTB zavarovanja Fursu

Če bo prisilna poravnava postala pravnomočna, bo DUTB svojih 17,4 milijona evrov zavarovanih terjatev znižala na 9,7 milijona evrov, poplačilo pa bo odloženo do konca leta 2020. Od prejete kupnine od nepremičnin, kjer je hipotekarna upnica slaba banka, bo 4,5 milijona evrov namenjenih za poplačilo prednostnih terjatev Fursa.

Nova KBM bo svojo terjatev za dva milijona znižala na 1,1 milijona evrov, družba Tekoma Marguč, ki je v lasti družine Marguč in že ima v najemu velik del Litostrojevih proizvodnih zmogljivosti, naj bi od banke Intesa Sanpaolo, ki ima za milijon terjatev, prevzela zavarovanja in odpis presežka terjatev nad zavarovanji. Del terjatev bodo odpisali še SID banka, TCK in Eko sklad.

Družba mora za poplačilo upnikov prodati svoje premoženje. Že oktobra je objavila razpis za prodajo skoraj 73.000 kvadratnih metrov svojega nepremičnega premoženja na območju Litostrojske ceste v ljubljanski Šiški in tudi celotnega premičnega premoženja, večinoma proizvodne stroje. Poročali smo že, da so v družbi dobili tako ponudbo za nakup celotnega premoženja kot za nakup po delih. Ponudbo za nakup dela premoženja je oddala tudi družina Marguč. »Gre za ponudbo v delu, ki ga potrebujemo za opravljanje dejavnosti,« je nedavno za Delo pojasnil Ferdinand Marguč.

Prodaja prihodnje leto

Gnamuš ponudb ne razkriva, pričakuje pa, da bo dogovor o prodaji sklenjen v prvi četrtini prihodnjega leta. Družba za poplačilo upnikov potrebuje približno 20 milijonov evrov. Iz rednega poročila dolžnika za november izhaja, da je skupno premoženje ljubljanske družbe ocenjeno na dobrih 22 milijonov evrov, od tega zemljišča na slabih deset milijonov.

Litostroj je imel po bilanci stanja konec novembra za 26,2 milijona evrov sredstev, za 22,4 milijona evrov dolgoročnih in za 18,5 milijona evrov kratkoročnih obveznosti in negativen kapital. V družbi je bilo konec novembra še 30 zaposlenih, 120 delavcev pa so prevzele Margučeve družbe. To je sicer že druga prisilna poravnava družbe. Prva je bila po neuspelem menedžerskem prevzemu podjetja potrjena leta 2014.