Luka Koper z rekordnim stroškom dela

V pristaniški družbi ne vedo, koliko zunanjih delavcev najemajo, čeprav zanje namenijo 22 milijonov evrov.

Objavljeno
23. junij 2016 17.08
bsa luka koper
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Luka Koper se ne more pohvaliti le z rekordnimi lanskimi rezultati, ampak tudi z rekordnim stroškom dela, ugotavlja Društvo malih delničarjev Slovenije. Izračunali so namreč, da mesečni stroški dela na zaposlenega znašajo 3833 evrov, kar je je 1282 evrov več kot v Krki.

Luka po teh stroških presega tudi Telekom Slovenije, Banko Koper, Zavarovalnico Triglav in Petrol.

V Delu smo že razkrili, da je povprečna plača v Luki Koper lani znašala 3378 evrov bruto, v skupini pa 3095 evrov, pri čemer je treba poudariti, da so vsi zaposleni lani prejeli tudi trinajsto plačo. Stroški dela v naši pristaniški družbi so se lani povečali za desetino, in sicer zaradi dodatka na plačo, ki se je od 1. januarja 2015 dalje izplačal vsakemu zaposlenemu v Luki Koper v višini 230 evrov bruto na mesec, višjih izplačil iz naslova delovne uspešnosti ter večjega števila zaposlenih; teh je bilo 31 več.

Ne vedo, za kaj dajo 22 milijonov evrov

Stroški za izvajalce pristaniških storitev, prek katerih Luka Koper najema določeno število delavcev, so lani znašali 21,8 milijona evrov, izhaja iz letnega poročila. V Luki so nam že pred desetimi dnevi odgovorili, da imajo tovrstno pogodbo podpisano s 36 podjetji oziroma IPS − izvajalci pristaniških storitev. Na vprašanje, koliko delavcev imajo najetih prek IPS in kolikšna je njihova plača, pa, zanimivo, nismo dobili odgovora. »Za podatke o številu zaposlenih in bruto plačah se morate obrniti na ta podjetja,« so nam odvrnili v Luki Koper.

Prav najemanje delavcev prek IPS, ki so menda slabše plačani od redno zaposlenih, naj bi motilo Slovenski državni holding (SDH). Ta je na upravo Luke že naslovil prošnjo za pojasnila glede stroškov pristaniških storitev, ki predstavljajo najvišjo kategorijo stroškov v okviru vseh storitev. SDH je upravo še zaprosil, da razkrije seznam vseh izvajalcev pristaniških storitev in doseženo realizacijo prometa v letu 2015 ter indeks spremembe za leti 2014 in 2013.

SŽ: Nimamo delavcev z dvomljivimi pogodbami

Na dogajanje okoli Luke Koper so se včeraj odzvali tudi v svetu delavcev Slovenskih železnic, kjer odločno zavračajo »vse neutemeljene kritike in sporne ocene na račun Slovenskih železnic oziroma na račun zaposlenih v podjetju«. »Zaposleni v sistemu Slovenskih železnic smo v zadnjem obdobju bistveno prispevali k temu, da je podjetje danes uspešna gospodarska družba,« so opozorili.

Dodali so, da je sistem Slovenskih železnic ob aktivni vlogi zaposlenih prestal zahtevno kadrovsko in poslovno sanacijo in zdaj ob bistvenemu zmanjševanju zadolženosti ustvarja dobiček. »Pri tem poslovni preobrat Slovenskih železnic ni grajen na zaposlitvenem sistemu, kjer bi večino dela opravili delavci v dvomljivih pogodbenih odnosih z zunanjimi podizvajalci. Poslovni preobrat Slovenskih železnic je grajen na podmeni, da se 7741 zaposlenim v skupini zagotavlja spoštovanje pravic, dogovorjenih s kolektivno pogodbo in splošnimi akti,« poudarjajo.