Med varovanimi delavci največ pravic izgubljajo starejši

Pogovor z  Nataša Belopavlovič iz zavoda za proučevanje delovnih razmerij Praktika.

Objavljeno
08. julij 2013 15.42
bsa/nosecnica
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Katere kategorije zaposlenih po novem zakonu o delovnih razmerjih (ZDR) uživajo zaščito na delovnem mestu oziroma jih zakon varuje pred odpuščanjem iz poslovnih razlogov?

Novi ZDR ne govori več o varstvu starejših delavcev, temveč o varstvu delavcev pred upokojitvijo. Varovani so delavci, ki dopolnijo 58 let ali delavci, ki jim do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev manjka do pet let pokojninske dobe. Izjema so starejši delavci, ki so že dopolnili starostno mejo in bi bili sicer zaščiteni pred odpovedjo, vendar jih je delodajalec zaposlil, ko so že spadali v varovano skupino. Ta izjema povečuje možnost zaposlovanja starejših (ki so se jih sicer delodajalci bali zaposliti zaradi pretirane zaščite).
Delodajalec varovanega delavca sicer ne more odpustiti, lahko pa mu ponudi novo pogodbo za drugo ustrezno delo pri sebi ali celo pri drugem delodajalcu, ki je lahko tudi v drugem kraju. Novo delovno mesto mora sicer biti za enako izobrazbo in z enakim delovnim časom kot pri prejšnjem delodajalcu, plača pa je lahko tudi nižja. Če varovani starejši delavci nove pogodbe za ustrezno zaposlitev ne sprejmejo, izgubijo pravice na zavodu za zaposlovanje in pravico do nadomestila za brezposelnost.
Varovani kategoriji sta tudi delavke na porodniškem dopustu in doječe matere. Nova zakonodaja v zvezi z njimi določa, da mora delodajalec delavki ob vrnitvi s porodniškega dopusta omogočiti, da začne delati na istem delovnem mestu in pod istimi pogoji kot prej. Če so se med odsotnostjo pravice izboljšale, jih mora delodajalec omogočiti delavki takoj, ko se vrne s porodniškega dopusta (npr. če bi v tem času pridobila višjo plačo, več dopusta, napredovanje). Odmor za dojenje (ena ura med delovnim časom) je omejen do 18 meseca otrokove starosti. Se pa prav zdaj v okviru sprememb starševske zakonodaje razpravlja tudi o plačilu tega odmora, ki zdaj ni plačan.
Varovani so tudi invalidi in mladi delavci med 15 in 18 letom starosti. Varstvo pred odpovedjo iz poslovnih razlogov pa uživajo tudi delavski predstavniki v sindikatih in delavskih svetih.

Katero varovano skupina po novem doleti največ sprememb?

Če gre za varstvo pred odpovedjo, so to prav gotovo starejši, nekaj sprememb pa je tudi pri starših, saj delodajalec v času nosečnosti, starševskega dopusta in dojenja delavke ne sme odpustiti. Po starem zakonu delodajalec v tem času delavcu oziroma delavki ni mogel odpovedati pogodbe, lahko pa ga
jo je uvrstil na listo presežkov, česar zdaj ne sme narediti. Omejeno pa je tudi varstvo doječih delavk in sicer do dopolnjenega enega leta otrokove starosti.

Ali so zaščiteni tudi zaposleni na očetovskem dopustu?

Pred odpovedjo iz poslovnega razloga je varovan tisti od staršev, ki izrablja dopust v obliki polne odsotnosti z dela v strnjenem nizu. Torej bodisi mati bodisi oče, ki je na starševskem dopustu.

Če je začetek varovanja starejšega delavca meja 58 let - kdaj pa se varovanje starejšega delavca preneha?


Starejši so varovani do takrat, ko bi jim bila zagotovljena pravica do nadomestila iz naslova brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev (torej do takrat, ko lahko gredo na zavod in bodo tam izpolnili upokojitvene pogoje).

Pri odpuščanju iz poslovnih razlogov se delodajalci pogosto znajdejo v položaju, ko morajo odpustiti mlajšo, bolj produktivno delovno silo, saj so starejši delavci zaščiteni. V takih podjetjih se z odpuščanji nehote zvišuje tudi povprečno starost zaposlenih. Ali imajo delodajalci v teh primerih kaj manevrskega prostora?

V primeru ugotavljanja presežkov je novi zakon prinesel novost, da lahko delodajalec skupaj s sindikatom oblikuje tudi svoja merila za določanje presežkov (poleg tistih iz zakona in kolektivne pogodbe), kar daje delodajalcem nekatere možnosti, vendar ne brez dogovora s sindikatom.