Napaka ministrstva bi davkoplačevalce lahko stala milijone evrov

Vlada podelila koncesijo Stanislavu Pšeničniku, tri leta kasneje ugotovili, da ni izpolnjeval pogojev

Objavljeno
03. november 2016 18.53
Nejc Gole
Nejc Gole

Ljubljana – Zaradi nesoglasij glede poimenovanja mineralne vode iz Rogaške Slatine podjetnik Stanislav Pšeničnik toži državo za 13 milijonov evrov. Na drugi strani 13 postopkov vodi Droga Kolinska. Videti je, da vsi zapleti izhajajo iz podelitve koncesije Pšeničniku, saj je ministrstvo za okolje tri leta po dodelitvi ugotovilo, da ta ni izpolnjeval zahtevanih pogojev.

Hotel Sava Rogaška, ki je v lasti Stanislava Pšeničnika, je leta 2008 pridobil koncesijo za črpanje mineralne vode iz vrtine v Rogaški Slatini. Po pridobljeni koncesiji je Pšeničnik zgradil polnilnico za polnjenje podzemne vode, cevovod in pridobil uporabno dovoljenje. Investicija je bila težka 5,2 milijona evrov, je zapisano v sklicu nujne seje odbora za kmetijstvo.

Droga Kolinska ne izključuie odškodninske tožbe

Večletni spor med Hotelom Sava Rogaška, Drogo Kolinsko in državo namreč dobiva tudi politične razsežnosti. Poslanska skupina SDS je zahtevala sklic parlamentarnega odbora, saj ministrstvo za kmetijstvo zavrača označbo mineralne vode z blagovno znamko ROI-Roitshocrene. Pšeničnik mineralno vodo zato pod tem imenom ne sme prodajati v Evropski uniji. Minister za kmetijstvo Dejan Židan je pojasnil, da ministrstvo spoštuje odločitev sodišča Evropske unije, da so mineralne vode iz istega podzemnega vodnega vira in z enakimi lastnosti v prometu le pod enim imenom.

Droga Kolinska pa je že pred 15 leti dobila odločbo, da se voda iz te vrtine prodaja pod imenom Donat. Droga Kolinska zahteva, da se koncesija Pšeničniku vzame in da jo dobi sama, zato je sprožila upravni spor. Glede na izid teh postopkov Jurij Žurej, direktor pravne službe Droge Kolinske, ne izključuje odškodninske tožbe. To je že vložil Hotel Sava Rogaška, ki od države zahteva 13 milijonov evrov.

Zdi se, da bodo davkoplačevalci morda plačevali zaradi sporne odločitve vlade pri podelitvi koncesije. »Če se bo in ko se bo nekoč pogovarjalo o zapitku, se bo pogovarjalo o načinu podelitve koncesije leta 2008,« je na odboru za kmetijstvo prejšnji mesec dejal Dejan Židan.

Podelitev koncesije brez izpolnjevanja pogojev v času Janševe vlade

Hotelom Sava Rogaška je koncesijo podelila Janševa vlada. Vladno gradivo za sprejetje odločbe in koncesijske pogodbe je pripravila Agencija za okolje (Arso), in sicer na podlagi uredbe o koncesiji za rabo podzemne vode iz vrtine RgS-2/88 za stekleničenje in proizvodnjo pijač. To je pripravilo ministrstvo za okolje in prostor, ki ga je takrat vodil Janez Podobnik. V obrazložitvi odločbe o določitvi koncesionarja je zapisano, da je Hotel Sava Rogaška izpolnil vse zahteve za pridobitev koncesije v skladu z uredbo.

Vrtina za Donat Foto: Danilo Utenkar/Delo

Vendar je ministrstvo za okolje tri leta kasneje, leta 2011, ugotovilo nasprotno, in sicer da je vlada Hotelu Sava Rogaška podelila koncesijo, čeprav ta ni izpolnjeval pogojev iz koncesijskega akta in zakona o vodah. Družba ni izpolnjevala pogojev za pridobitev koncesije brez javnega razpisa, ker sploh ni imela izdanega uporabnega dovoljenja do leta 2004 in ni bila usposobljena in opremljena za stekleničenje, je zapisano v dokumentu ministrstva za okolje. Ta še navaja, da Arso v postopek podelitve koncesije ni pritegnil Droge Kolinske, ki se je po podelitvi koncesije pritožila na Arso.

Ministrstvo brez odgovorov

Na vprašanje, kako je mogoče, da je Hotel Sava Rogaška dobil koncesijo, čeprav ni izpolnjeval pogojev, so na okoljskem ministrstvu odgovorili, da je družba dobila koncesijo na podlagi takrat znanih in verodostojnih dokumentov. Na naša dodatna poizvedovanja, kako so ugotovili, da Hotel Sava Rogaška ne izpolnjuje pogojev, s katerimi dokumenti pri podelitvi koncesije niso razpolagali in zakaj niso pridobili vseh podatkov, na ministrstvu niso odgovorili. Pojasnili so le, da je Droga Kolinska dala predlog za obnovo postopka, ki je na upravnem sodišču.

Zakon predvideva, da je koncesija podeljena brez javnega razpisa le vlagateljem, ki že črpajo vodo, je pojasnil Dejan Židan. Hotel Sava Rogaška v času pridobitve koncesije ni polnil vode iz vrtine RGS-2/88 in ni imel lastne polnilnice, ki je bila pogoj za pridobitev koncesije brez javnega razpisa. Vodo iz te vrtine je polnila Droga Kolinska, uporabno dovoljenje za polnilnico Hotela Sava Rogaška pa je bilo izdano šele tri leta po podelitvi koncesije.