Nick Hayek

Profil: »Urar« kritizira centralno banko, ker je njena politika podražila izvoz – tudi ur

Objavljeno
27. februar 2015 18.29
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Izvršni direktor družbe Swatch, ene največjih izdelovalk ur na svetu, je zaradi odločitev švicarske centralne banke, s katerimi se ne strinja, pozval k spremembam v njeni organizaciji. Po njegovem je upravni odbor centralne banke premajhen, njegove odločitve pa nimajo pravega stika z resničnim svetom.

Šestdesetletni Nick Hayek, sin ustanovitelja švicarskega izdelovalca ur Swatch, je v očetovem podjetju začel delati v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, danes pa v njem opravlja naloge izvršnega direktorja. Swatch, ki je v 39-odstotni lasti družine Hayek, oblikuje, izdeluje, distribuira in prodaja zapestne ure, sestavne dele za ure, elektronske merilnike časa in dragocen nakit, v svojih podružnicah po vsem svetu pa zaposluje več kakor 33.000 ljudi.

Pred tednom dni je Hayek za medije izjavil, da je upravni odbor švicarske centralne banke premajhen, saj trije člani po njegovem mnenju niso dovolj za to, da bi odbor znal zares dobro presojati o tem, katere odločitve koristijo švicarskemu gospodarstvu. Povedal je, da bi moralo v upravnem odboru sedeti pet ali sedem zelo različnih ljudi, ne pa samo profesorji in teoretiki. Hayek je švicarsko centralno banko kritiziral predvsem zato, ker je pred mesecem in pol presenetila trge in poslovneže, ko je odpravila zgornjo omejitev menjalnega tečaja za švicarski frank. Ta se je nato močno podražil v primerjavi z evrom, mnogi v Švici pa so se zbali za švicarsko gospodarstvo, ki je močno odvisno od izvoza. Hayek je kritiziral centralno banko, katere predstavniki so trdili, da so bili prisiljeni odpraviti omejitev menjalnega tečaja, saj z njo menda ni bilo mogoče doseči ciljev njihove monetarne politike. Prepričan je, da se centralna banka ni dovolj potrudila, da bi dosegla svoje cilje in hkrati ohranila omejitev menjalnega tečaja. Poudaril je še, da mora švicarska centralna banka ostati neodvisna in nihče ne bi smel vplivati na njene odločitve, vendar je opozoril, da ne bi smela tako kakor do zdaj sprejemati odločitev v slonokoščenem stolpu brez stika z resničnim svetom.

Hayek je pojasnil, da podražitev franka v primerjavi z evrom ne bo veliko vplivala na poslovanje Swatcha, saj je za to podjetje pomembnejši menjalni tečaj za ameriški dolar in kitajski juan. Zato je tudi obljubil, da pri Swatchu ne bodo zniževali plač. Veliko švicarskih poslovnežev ni bilo zadovoljnih z odločitvijo švicarske centralne banke in so razmišljali podobno kakor Hayek, vendar je bil vodja Swatcha med redkimi, ki so bili to pripravljeni javno in odločno povedati.