Nove priložnosti vidijo na trgu električnih avtomobilov

Ob slovesnem odprtju nove peči AOD v Sij Acroni napovedali še za 60 milijonov evrov invsticij.

Objavljeno
08. september 2017 16.55
Blaž Račič
Blaž Račič

Jesenice − Z uradno slovesnostjo so danes v družbi Sij Acroni še uradno predali v uporabo letošnjo največjo investicijo v skupini Sij, 30 milijonov evrov vredno napravo AOD, s katero bodo skrajšali čas izdelave nerjavne pločevine, kar jim omogoča povečanje obsega proizvodnje specialnih, orodnih in elektro jekel.

Nova naprava bo podjetju omogočila okrepitev položaja na trgih, povečanje prihodkov in odpiranje novih delovnih mest, je ob odprtju dejal Branko Polanc, ki je pred kratkim prevzel vodenje družbe Sij Acroni. Pomena vlaganj v tehnologijo, znanje in delavce se zavedajo tudi ruski lastniki, ki so za investicije v zadnjih desetih letih namenili 650 milijonov evrov, Polanc je dodal še, da je »nova oprema brez uspešnih sodelavcev le kup železja«. Novo napravo so skupaj s podjetjem Primetals zgradili v dveh letih, Polanc pa je poudaril, da so jo zgradili kljub temu, da je ves čas proizvodnja normalno tekla.

V prihodnje načrtujejo povečevanje proizvodnje elektro jekel, je dejal Polanc in pojasnil, da so jih k temu spodbudile predvsem razmere na avtomobilskem trgu, kjer se v prihodnje obeta rast proizvodnje električnih avtomobilov in čemur se zdaj prilagajajo. »Ta trg za nas predstavlja velik potencial,« je dejal. V načrtu za prihodnja leta imajo več investicij, ki bodo po ocenah vredne med 60 in 70 milijoni evrov. Predvsem bodo namenjene odpravi ozkih grl v hladni jeklarni in s čimer bi lahko obseg proizvodnje še povečali. Kot je pri tem napovedal Dmitrij Bočkarev, član uprave Sija, bodo v prihodnjih desetih letih po preliminarnih ocenah v posodobitve v skupini Sij vložili še 300 milijonov evrov.

Prireditve se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor, ki je dejal, da je skupina Sij s 5000 zaposlenimi eden največjih zaposlovalcev v Sloveniji. Hkrati z investicijami in ob uspešnem poslovanju plače delavcev v Siju rastejo, je dejal Pahor, kar je pomembno sporočilo tudi za druga slovenska podjetja.

V podjetju je zdaj okoli 1200 zaposlenih, pri čemer je tretjina delavcev starejših od 50 let, zato morajo pomlajevati kolektiv. Na leto štipendirajo od 15 do 20 dijakov in študentov tehničnih profilov. Letos so delavcem že dvakrat povečali plače, in kot ugotavlja Polanc, se zdaj v Acroni zaradi tega vračajo delavci, ki so pred časom podjetje že zapustili.