Krka obvladuje razvoj od surovin do končnih izdelkov

V Krki v zadnjih letih za razvoj in raziskave namenjajo več kot 110 milijonov evrov na leto.

Objavljeno
03. marec 2017 19.55
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin
Razvojno-raziskovalna dejavnost je del Krkinega vertikalno integriranega poslovnega modela, s katerim obvladujejo celoten proces razvoja od surovin do končnih izdelkov. Vertikalno integrirani pristop omogoča nastajanje novih izdelkov in zagotavlja ohranjanje njihovih konkurenčnih prednosti.

Znanost in tehnologija se spreminjata izjemno hitro. V Krki se tega dobro zavedajo, zato si prizadevajo hitro in učinkovito razvijati nove generične farmacevtske izdelke, pri tem pa razumeti potrebe bolnikov. V želji, da bi se jim čim bolj približali in jim omogočili kakovostno, varno in učinkovito zdravljenje izpopolnjujejo sintezo in proizvodnjo svojih farmacevtskih izdelkov. Hitrost inoviranja in razvijanja izdelkov sta ključni za njihovo večjo konkurenčnost.

»Rezultat interdisciplinarnega dela, pri katerem sodeluje več kot 600 Krkinih raziskovalcev z različnih področij – predvsem iz farmacije, kemije, tehnologije, medicine, biologije in fizike – so visokokakovostna, varna in učinkovita zdravila v sodobnih farmacevtskih oblikah. Dopolnjujemo tehnološke postopke in uvajamo nove, povečujemo pa tudi zmogljivosti tako za razvoj kot proizvodnjo učinkovin in končnih izdelkov. V zadnjem času povečujemo tudi zmogljivosti za razvoj onkoloških zdravil. Uvedli smo novi procesni tehnologiji, s katerima smo nadgradili tehnološko pripravo pelet, kapsul in tablet z različnimi učinkovinami. Večina inovacij je očem skrita, ker je vgrajena v izdelke in tehnologije,« pravi predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič.

Vstop na nova terapevtska področja

V Krki razvijajo, proizvajajo in prodajajo zdravila za širok krog uporabnikov na več kot 70 trgih, s katerimi se na svetovnem generičnem farmacevtskem trgu postavljajo ob bok največjim in najboljšim. V zadnjih letih za razvoj in raziskave namenjajo več kot 110 milijonov evrov na leto. Svoji ponudbi nenehno dodajajo nova zdravila in se z njimi širijo tudi na nova terapevtska področja. Zdaj izvajajo več kot 170 razvojnih projektov.

Pri razvoju zdravil v Krki sledijo medicinski doktrini in farmako-epidemiološkemu razvoju. Če so pred desetletji prodali večino protimikrobnih zdravil, je z dvigom standarda, spremembo življenjskega sloga in tehnološkim napredkom vodilno mesto prevzela skupina zdravil za bolezni srca in žilja. Sledijo zdravil za bolezni prebavil in presnove ter osrednjega živčnega sistema. Tem trem največjim se postopno pridružujejo zdravila za zdravljenje novotvorb, ki zdaj vključujejo šest zdravil, in diabetesa.

»Vertikalno integracijo, ki je ena ključnih prednosti Krkinega razvoja, uresničujemo že v začetnih fazah, pri razvoju učinkovin. Načrtujemo in obvladujemo procese za pripravo in vrednotenje vhodnih materialov in učinkovin. Razvijamo in izvajamo tehnološko zelo zahtevne metode za pripravo in vrednotenje lastnih kakovostnih učinkovin, ki jih vgrajujemo v končne izdelke,« pojasnjuje Colarič.

Več kot 350 inovacij v različnih državah

Z lastnim razvojem in proizvodnjo večine ključnih zdravilnih učinkovin zagotavljajo kakovostne, učinkovite in varne izdelke. Med razvojem končnih izdelkov izvajajo tudi obsežne in zahtevne predklinične, klinične in farmakokinetične oziroma bioekvivalenčne raziskave, ki so pomembne zlasti pri razvoju izdelkov za nova terapevtska področja in pri inovativnih farmacevtskih oblikah zdravil na uveljavljenih terapevtskih področjih. Razvojne rezultate vključujejo v pripravo kakovostne registracijske dokumentacije, ki je ključna za pravočasno pridobivanje dovoljenj za promet in vstop zdravil na številne zahtevne svetovne trge. Tako lahko na izbranih ključnih trgih prvi ali med prvimi ponudijo generična zdravila in se hitro odzivajo na zahteve različnih tržnih okolij.

Rezultat razvojno-raziskovalnih projektov so tudi izumi, ki jih ščitijo s patentnimi prijavami. Tako so lani vložili patentne prijave za tri izume, na podlagi prioritetnih prijav iz leta 2015 pa dve mednarodni patentni prijavi. V Sloveniji so lani prijavili 84 blagovnih znamk, vložili pa so tudi 38 mednarodnih in 61 nacionalnih prijav blagovnih znamk ter eno prijavo evropske znamke. Krka ima več kot 350 inovacij v različnih evropskih, ameriških in azijskih državah zaščitenih s številnimi patenti.

Sodobne, inovativne farmacevtske oblike

Vsako leto torej razvijejo več novih izdelkov, ki temeljijo na lastnih patentiranih razvojno-raziskovalnih rešitvah. Tako so v zadnjem času razvili več kot 70 izdelkov s fiksnimi kombinacijami različnih zdravilnih učinkovin v farmacevtskih oblikah različnih jakosti. Številne med njimi so na trg uvedli kot prvo generično podjetje in so plod lastnega znanja.

»Izdelki različnih terapevtskih skupin zahtevajo različen tehnološki pristop, rezultat pa so posebej razvite farmacevtske oblike, ki s svojimi značilnostmi podpirajo terapevtsko delovanje učinkovin. Tako smo za zdravila za zdravljenje bolezni prebavil in presnove intenzivno razvijali nove izdelke in tehnologije za pripravo učinkovin in oblaganje pelet, ki omogočajo boljšo in enakomernejšo absorpcijo zdravilne učinkovine. Poudariti velja, da je Krka ena vodilnih proizvajalk pelet v Evropi,« poudari Jože Colarič.

Za razvoj nekaterih najzahtevnejših izdelkov za bolezni osrednjega živčnega sistema so razvili dostavne sisteme, ki ves dan zagotavljajo nadzorovano in podaljšano sproščanje učinkovin. Ta omogoča zmanjšanje števila odmerkov zdravila, hkrati pa posebna sestava zagotavlja uravnoteženo in dolgotrajno sproščanje zdravilne učinkovine. Nekatera zdravila so reformulirali tudi v tako imenovane orodisperzibilne tablete, ki posebej geriatričnim bolnikom omogočajo lažjo aplikacijo in tudi diskretno jemanje, saj se lahko jemljejo brez tekočine, v ustih pa se raztopijo v nekaj sekundah.

Podobne reformulacije oziroma inovativne pristope uporabljajo v svojem vodilnem segmentu zdravil za zdravljenje bolezni srca in ožilja. V zadnjih letih so se posebej posvetili inovativnim izdelkom, fiksnim kombinacijam dveh ali celo treh učinkovin iz skupin ACE-inhibitorjev, sartanov, diuretikov in statinov. S tako imenovano nadomestno terapijo tako z eno tableto bolnik pod kontroliranimi pogoji zaužije učinkovine, s tem pa se izboljšata komplianca (sodelovanje bolnika pri zdravljenju) in izid zdravljenja. To je posebno pomembno pri kombiniranih protibolečinskih zdravilih, kot je, na primer, dvoslojna tableta tramadola in paracetamola.

V večplastnih tabletah je več zdravilnih učinkovin; združene so lahko učinkovine, ki niso kompatibilne ali pa se sproščajo različno hitro. Ta inovativna farmacevtska oblika bolnikom omogoča, da jemljejo manj tablet, hkrati pa jim izboljšuje zdravljenje.

Posodobitev tehnologij, IT-podpora in inovacije

Omenjeni inovativni pristopi zahtevajo obsežne študije, ki potrjujejo kakovost, varnost in učinkovitost novih zdravil. Vsako novo zdravilo je podvrženo tudi študijam, inovativne generične oblike pa poleg farmakokinetskim raziskavam tudi kliničnim. Zdaj v različnih fazah poteka več kot deset kliničnih raziskav Krkinih izdelkov. Prav v tem je skrita dodana vrednost inovativnih generičnih izdelkov. Po eni strani se z reformulacijami prilagajajo specifičnim zahtevam skupin pacientov, po drugi pa so ti izdelki razviti, izdelani in ovrednoteni z najnovejšo opremo in tehnologijo.

»Med pripravami na vstop na področje novih tehnologij, posebno biotehnologije in podobnih kompleksnih učinkovin, v okviru specializiranega multidisciplinarnega tima vrednotimo izdelke in tehnologije. Pri vrednotenju potencialnih novih izdelkov, pripravljenih z rekombinantno biotehnologijo, posebno previdno ocenjujemo tveganja glede nastajajoče regulative, da bi zagotovili racionalno investiranje v posamezne projekte. Zavedamo se, da je to tehnologija, ki bo ključna predvsem za vstop na nekatera nova terapevtska področja, kot so, na primer, avtoimune bolezni,« pojasnjuje predsednik Krkine uprave Jože Colarič.

Pri Krkinih vodilnih skupinah zdravil so zelo pomembni nenehna posodobitev tehnologij, IT-podpora in inovacije na podlagi kombinacij tradicionalnih zdravilnih oblik. Nabor izdelkov in tehnologij, ki jih mora generično podjetje obvladovati pri zagotavljanju obsežnega portfelja izdelkov, je tako vse širši. Konkurenčnost je večinoma odvisna od od deleža novih izdelkov, ki so plod lastnega razvojno-raziskovalnega dela.

Krkina stalnica so vlaganja v razvoj in raziskave v višini okoli deset odstotkov vrednosti letne prodaje, v nove investicije v opremo in prostore, predvsem pa kadrovska rast. Tako intenzivno širijo razvojno-raziskovalne zmogljivosti, gradijo četrti razvojno-kontrolni center, ki je ena ključnih naložb v vrednosti 54 milijonov evrov. Vsako leto pa namenjajo znatna sredstva tudi za nakup in obnovo raziskovalno-razvojne opreme in instrumentov.

Uspešno povezovanje gospodarstva in znanosti

Dosežki Krkinih raziskovalcev so bili zaznani tudi širše. Lani so prejeli najvišja priznanja za inovativne dosežke za sintezo učinkovin in končne farmacevtske oblike. Nagrajeni so bili za inovativne postopke priprave učinkovin tapentadol in tulatromicin. Njihove inovacije so bile večkrat prepoznane in številne nagrajene tudi na nacionalni ravni z najvišjim priznanjem Gospodarske zbornice Slovenije za najboljše inovacije.

Krka ima dolgo tradicijo sodelovanja z domačimi in tujimi raziskovalnimi ter izobraževalnimi ustanovami. Najbolj poglobljeno v pedagoškem procesu sodelujejo z ljubljansko in mariborsko univerzo oziroma njenimi članicami. Posebno zanimiv projekt izvajajo skupaj s fakulteto za farmacijo v posebnem programu Industrijska farmacija, kjer del programa teče v industrijskem okolju v Krki. Uspešno sodelujejo tudi pri nekaterih predmetih drugih fakultet. Značilnost Krkinega načina sodelovanja s fakultetami je v projektnem, to je h konkretnim ciljem usmerjenem delu, saj so povezave med akademskim okoljem in industrijskimi raziskovalnimi laboratoriji na poti do proizvodnje kakovostnih, učinkovitih in varnih zdravil zelo pomembne. Takšne usmeritve se bodo držali tudi v prihodnje.