Nekdanji minister spreminja telefonske govorilnice v posel

Vendotel, izbran med petsto evropskimi start-upi, bo v Silicijevi dolini iskal 10 milijonov evrov tveganega kapitala za rast.

Objavljeno
05. september 2016 20.06
acr*Telefonske govorilnice
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Nekdanji minister za infrastrukturo Samo Omerzel bo prihodnji teden v Silicijevi dolini za svoje zagonsko podjetje iskal investitorje, ki bi mu omogočili rast in širitev na trgu čez lužo. Tja se odpravlja s še 14 direktorji najperspektivnejših evropskih start-upov, ki so jih izmed 500 izbrali v Start-up Europe.

Na enotedenskih predstavitvah, ki se bodo začele 12. septembra z Evropskim inovacijskim dnevom, bodo izbrana evropska zagonska podjetja predstavljena okoli 50 ameriškim investitorjem, med katerimi so tudi tehnološki giganti Google, Microsoft in LinkedIn.

Cilj »roadshowa«, ki ga organizira evropska komisija v programu Startup Europe Comes to Silicon Valley, je predstaviti, kaj počne Evropa na tehnološki ravni, in poiskati priložnosti za bodoče evropske samoroge (zagonska podjetja, vredna več kot milijardo dolarjev) na ameriškem trgu.

»Ameriški trg tveganega kapitala je zgodba za nas, saj je tu mogoče dobiti kapital, s katerim je mogoče ustvariti globalno podjetje,« pravi direktor Vendotela, ki ima na omenjenem dogodku dva cilja. Odpreti hočejo trg v ZDA in poiskati investitorja za prvi krog tveganega kapitala.

»Celotno strategijo do prve javne prodaje delnic (IPO) imamo že razčlenjeno. Zasnovali smo vse tri kroge tveganega kapitala, medtem ko smo vse začetne faze razvoja podjetja financirali sami. Celotni sistem smo razvili, vzpostavili in privedli do serijske proizvodnje, zdaj pa iščemo kapital za rast,« razlaga Omerzel.

Samo Omerzel bo skušal prepričati ameriške investitorje. Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Denar bodo v celoti porabili za postavitev mednarodne mreže, saj hočejo postati prvi globalni operater infrastrukture za pametna mesta na svetu.

V prvem krogu iščejo dobrih deset milijonov evrov, v drugem, ki bo na vrsti približno leto za prvim, bodo iskali 68 milijonov evrov, v tretjem pa 650 milijonov evrov. »Naši dobički in promet se bodo dvignili v nebo. V prvem letu bomo dosegli 50 milijonov evrov realizacije, drugo leto 500, tretje leto pa bomo že blizu petim milijardam letnega prometa,« napoveduje Omerzel. 

Ponudba British Telecoma že na mizi

Idejo je Omerzel dobil leta 2011 ob gledanju filma Phone booth. Ugotovil je, da so v New Yorku telefonske govorilnice na vsakem koraku, a jih nihče ne uporablja. Enako je drugod po svetu. Na globalni ravni namreč obstaja zakon o univerzalnih telekomunikacijskih storitvah, ki ščitijo lokacijo javne telefonske govorilnice, kar ljudem omogoča, da lahko pokličejo nujne številke (policija, gasilci itd.), a večinoma samevajo.

Na teh lokacijah bi Vendotel postavil naprave, ki bi prek platforme smart city potrošniku ponudile skoraj vse, kar potrebuje, ko se giba po mestu, od polnjenja dobroimetja za javni prevoz, predplačniškega telefona, plačila položnic do nakupa sladkarij, pijače in brezplačnega spleta.

»London je znan po rdečih telefonskih govorilnicah, ki so na vsakem vogalu. Mimo njih gre vsak dan na milijone ljudi. V Sloveniji je takih lokacij okoli 2500, v Nemčiji 140.000, v svetu (brez Kitajske in Indije) pa okoli pet milijonov in mi bi to mrežo spremenili v specializirano maloprodajo za ljudi, ki se vsak dan gibljejo po mestu,« razlaga Omerzel. Na mizi že imajo ponudbo za najem govorilnic v Londonu, oktobra bodo oddali ponudbo za telekom Združenih arabskih emiratov.

Edinega resnega konkurenta kupil Google

Resne konkurence še nimajo. Edini konkurent, ki se ukvarja z nečim podobnim, je projekt LinkNYC, ki ga je kupil Google. »V New Yorku so se odločili za prenovo telefonskih govorilnic. Tudi mi smo si prizadevali, da bi dobili ta posel, a so ga dobili Američani, ki so vzpostavili brezplačni splet, informacijski portal in oglasni prostor,« razlaga Omerzel in nadaljuje: »Imajo pa velik problem, saj njihov poslovni model ne deluje.«

Vendotel in LinkNYC bi se lahko dopolnjevala, zato bo Omerzel na sestanku z Google Ventures prihodnji teden predstavil, zakaj njihov model deluje in kje so sinergije.

Investitorje išče tudi v Evropi, a kot pravi, je treba za večje zneske čez lužo. »V Evropi ni težava dobiti do 200.000 evrov tveganega kapitala, a mi smo že presegli to fazo, potrebujemo kapital za postavitev infrastrukture,« dodaja.