Petrol najvišje na Deloittovi lestvici

Med 500 največjih gospodarskih družb v Srednji Evropi se je uvrstilo 17 slovenskih.

Objavljeno
15. september 2016 12.45
reu DEUTSCHE BANK-RESULTS/
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Ljubljana − Na letošnjo lestvico 500 največjih gospodarskih družb v Srednji Evropi, ki jo že deseto leto zapored objavlja največja svetovalno-revizijska družba na svetu Deloitte, se je uvrstilo 17 slovenskih družb. Z lestvice so izpadle Elektro Energija, ACH in skupina GEN energija.

Večina slovenskih družb na lestvici je iz sektorja potrošnje in transporta (sedem družb) ter energetike in virov (šest družb), medtem ko sektor farmacije zastopata dve družbi, sektor telekomunikacij in proizvodnje pa po ena.

Najvišje uvrščena slovenska družba je tudi letos skupina Petrol, ki je v letu 2015 ustvarila slabe štiri milijarde evrov prihodkov, kar je 1,6 manj manj kot leto prej. Ta poslovni rezultat Petrol uvršča na 30. mesto na lestvici (lani 28.). Petrolu je upadla prodaja na področju naftnih derivatov, saj so bile cene bencina v povprečju nižje.

Petrolu sledijo skupina Mercator (48. mesto, lani 50.), skupina GEN-I (90. mesto, lani 137.), Poslovni sistemi Mercator (122. mesto, lani 114.), skupina Gorenje (148. mesto, lani 146.), skupina Krka (162. mesto, lani 153.) ter skupina HSE (151. mesto, lani 90.), pri čemer je padec v uvrstitvi na lestvici slednje večinoma posledica neprimerljivosti podatkov v letih 2014 in 2015.

V sektorju bančništva edina slovenska banka med največjimi 50 v regiji ostaja NLB na 19. mestu (lani na 18. mestu), medtem je med 50 največjimi zavarovalnicami tudi letos mogoče najti pet slovenskih; najbolje uvrščena tudi tokrat ostaja Zavarovalnica Triglav, ki že tretje leto zapored trdno drži šesto mesto.

Največ poljskih podjetij

Sicer je tudi tokrat med 500 največjimi družbami v Srednji Evropi največ poljskih, in sicer več kot tretjina (182), sledijo jim češke (74), madžarske (67) in ukrajinske družbe (29).

Gledano po sektorjih dobro tretjino vseh družb na lestvici predstavljajo družbe iz sektorja potrošnje in transporta (183), sledijo pa jim družbe iz sektorja energetika in viri (131).

Visoka rast prihodkov

Deloittova lestvica kaže, da so lani največja podjetja v Srednji Evropi imela 3,5-odstotno rast prihodkov. To je več, kot je bila v lanskem letu rast BDP v večini držav, iz katerih prihajajo podjetja, ki so na tokratni lestvici, z izjemo Češke (4,6 odstotka), Romunije (3,8 odstotka) in Poljske (3,6 odstotka).

Gospodarsko rast v regiji je večinoma povzročila povečana zasebna potrošnja v največjih gospodarstvih v regiji.

Deloittovi strokovnjaki ocenjujejo, da bi bila rast še višja, če ne bi regije zaznamovala geopolitična napetost v Ukrajini, zaradi katere je BDP te države lani upadel za skoraj deset odstotkov, in nizke cene nafte, ki so povzročile 8,1-odstotni upad prihodkov v naftni industriji na splošno.