Podan predlog za prodajo Sistemske tehnike na dražbi

Zanimanje za Sistemsko tehniko so lani potrdili v ravenski družbi Akers in v Siju.

Objavljeno
06. januar 2015 15.36
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA

Ljubljana, Ravne na Koroškem − Stečajni upravitelj Skupine Viator & Vektor Silvo Zorec predlaga, da se družbi Sistemska tehnika in Sistemska tehnika Armas znova poskusi prodati na javni dražbi. Zaradi novih okoliščin je izklicna cena tokrat višja, pri 12,6 milijona evrov. V zvezi s tem je Okrožno sodišče v Ljubljani objavilo zahtevo ločitvenim upnikom, da podajo mnenje, piše STA.

Stečajni upravitelj Zorec je družbi Sistemska tehnika in Sistemska tehnika Armas z Raven na Koroškem v okviru stečajnega postopka Skupine Viator & Vektor prvič poskušal prodati na dražbi avgusta 2013. Takrat je bila izklicna cena, ki je bila enaka ocenjeni tržni vrednosti poslovnih deležev podjetij, določena pri 2,7 milijona evrov. Dražba je bila neuspešna, saj se je ni udeležil nihče.

V nadaljnjem postopku iskanja kupca družb je stečajni upravitelj oziroma stečajni dolžnik trem potencialnim investitorjem po oktobru 2013 posredoval informacijski memorandum. V lanskem letu je nato prejel eno nezavezujočo ponudbo, opravljeni so bili štirje skrbni pregledi družb, ki so jih izvedli potencialni investitorji, oddana pa je bila »ena skromna zavezujoča ponudba«, je Zorec med drugim zapisal v predlogu sodišču, ki je danes objavljen na spletnih straneh Agencije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

V opisu okoliščin, nastalih od prejšnje cenitve podjetij, Zorec v predlogu za ponovno prodajo ravenskih družb na dražbi med drugim navaja, da se je po datumu vrednotenja »s sodbo Višjega sodišča v Ljubljani marca 2014, ki je odločilo, da so bila v postopku izbora in nakupa osemkolesnih oklepnikov, v katerem je neuspešno sodelovala Sistemska tehnika, storjena kazniva dejanja, povečala možnost uspeha odškodninske tožbe družbe Sistemska tehnika do Republike Slovenije«.

Tožbo je družba vložila leta 2007, v njej zahteva odškodnino v višini 5,6 milijona evrov, kar je skupaj z obrestmi konec leta 2014 zneslo že 11,4 milijona evrov.

Izid tožbe je seveda še naprej negotov, navaja Zorec in dodaja, da pa so se pričakovanja upnikov v zvezi s prodajno vrednostjo poslovnih deležev obeh družb zelo povečala. Zato Zorec »iz previdnosti« povečuje izklicno ceno in predlaga prodajo družb z javno dražbo z zniževanjem cene.

Skupina Viator & Vektor v stečaju ima v Sistemski tehniki 89,7-odstotni poslovni delež, preostalih 10,3 odstotka pa je v lasti družbe Sistemska tehnika Armas, ki pa je v stoodstotni lasti Skupine Viator & Vektor v stečaju. Zorec zdaj predlaga izklicno ceno za oba poslovna deleža skupaj v višini 12,6 milijona evrov, od nadaljnje dražbe pa bo odstopil najkasneje pri 2,7 milijona evrov, kolikor je znašala izklicna cena na prvi dražbi.

Poslovni deleži so zastavljeni, ločitveni upniki, od katerih Okrožno sodišče v Ljubljani zahteva, da podajo mnenje glede najnovejšega predloga stečajnega upravitelja, pa so Abanka Vipa, Gorenjska banka, SIJ - Slovenska industrija jekla (Sij) in družba Shell Adria.

Zanimanje za Sistemsko tehniko so lani, kot je znano, potrdili v ravenski družbi Akers in v Siju. Oboji so videli določene sinergijske učinke povezovanja s Sistemsko tehniko. Družbi Sistemska tehnika in Sistemska tehnika Armas sta sicer obe v letih 2012 in 2013 poslovali z izgubo.