SMC odrekel podporo Puljiću in Žmavcu

V SMC so prepričani, da kandidaturi za nadzornika SDH sploh ne izpolnjujeta pogojev.

Objavljeno
07. marec 2017 14.37
SDH - seja
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Kandidata za nadzornika SDH – Željko Puljić in Franc Žmavc –, kot kaže, ne moreta računati na zadostno podporo poslancev. Potem ko jima je glasove že odrekel SD, so včeraj to storili tudi v največji vladni stranki, SMC. Uradno naj bi ju spodneslo neizpolnjevanje procesnih pogojev oziroma napačen obrazec za kandidaturo.

Kandidaturi Puljića in Žmavca ne izpolnjujeta procesnih pogojev, ugotavljajo v SMC in vlado pozivajo, da naj v najkrajšem možnem času posreduje novi kandidaturi, ki bosta izpolnjevali pogoje. Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer, je pojasnila, da Puljić in Žmavc sploh nista dala soglasja h kandidaturi.

Zaplet z obrazci

Kot smo izvedeli, sta Puljić in Žmavc dala soglasje, a sta menda pomotoma v podpis dobila obrazec za člana uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) namesto za nadzornika. Na ministrstvu za finance priznavajo, da je prišlo do administrativne napake. »Oba kandidata sta po ugotovitvi administrativne napake nemudoma podpisala in v državni zbor že posredovala pravilni izjavi, prav tako smo državnemu zboru izjavi že posredovali po elektronski pošti,« pojasnjujejo.

Na te očitke se je že odzval tudi Puljić in medijem poslal dokumente, ki potrjujejo, da je oddal »vsa zahtevana soglasja in izjave, torej tudi soglasje h kandidaturi«.

Na ministrstvu za finance pravijo, da jih stališče SMC preseneča, saj da je Puljića in Žmavca med štirimi kandidati, ki jih je komisija ocenila kot strokovno najprimernejše, ministrica za finance Mateja Vraničar Erman pa jih je predstavila koaliciji, izbrala prav koalicija. Te dve imeni je ministrica nato predlagala vladi.

SMC zahteva pregled kandidatur

Kusterc Lipicerjeva je novinarjem pojasnila, da postopek izbire nadzornikov SDH sploh ni bil izveden, kot bi moral biti. Tako v SMC pričakujejo, da bo vlada pregledala vso dokumentacijo v zvezi s kandidaturami in ugotovila, kateri prijavljeni kandidati izpolnjujejo procesne in strokovne zahteve.

Puljiću se je v preteklih dneh med drugim očitalo, da je Komisija za preprečevanje korupcije ugotovila, da je kot član uprave Telekoma Slovenije ravnal koruptivno. S Telekomom pa ima iz istega obdobja odprti tudi dve odškodninski tožbi, eno je na prvi stopnji dobil, zato bi lahko bil kot nadzornik SDH, ki upravlja Telekom, v konfliktu interesov. Puljić vse očitke zanika.

Žmavcu se je očitalo, da v preteklosti zaradi prepovedanih poslov ni dobil soglasja regulatorja za upravljanje investicijskih skladov, poleg tega pa, da je eno od njegovih družb v stečaju, druga pa posluje z izgubo.

V Desusu odločitve o podpori še niso sprejeli. Njihov predsednik Karl Erjavec pa je dejal, da še pričakujejo pojasnila in se bodo na tej podlagi odločili. Spomnimo, da je Desus podpiral prav Puljića.

Novela zakona o SDH brez zadostne podpore

So pa poslanci Desusa danes sklenili podpreti SD predlog novele zakona o SDH, ki predvideva podvojitev števila nadzornikov SDH na deset članov. V SMC predlaganih rešitev ne bodo podprli, zato ni velikih možnosti, da bi predlog dobil zadostno podporo poslancev.