Trajnostni pristop ravnanja z energijo

V BTC so z energetsko učinkovito razsvetljavo prihranili nekaj več kot milijon kilovatnih ur električne energije na leto.

Objavljeno
03. julij 2015 19.28
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Med družbami v Sloveniji, ki veliko pozornost namenjajo okolju v najširšem pomenu, trajnostnem razvoju, družbeni odgovornosti, učinkovitem ravnanju z energijo, vodo in odpadki je tudi BTC. V ta namen so pred tremi leti začeli projekt Misija: Zeleno.

V družbi BTC menijo, da je trajnostni razvoj tisti, ki podjetju s projekti, pristopi in načeli do odgovornega odnosa do okolja in družbe omogoča rast in razvoj. Glede tega se hitro prilagajajo poslovnim praksam in širšemu okolju, o čemer pričajo številni projekti. Tako so pred tremi leti uvedli strateški projekt Misija: Zeleno, s katerim je BTC City začel postajati pomembno gonilo zelene preobrazbe družbe.

Lani so skladno z dolgoročno strategijo razvoja do leta 2020 Misijo: Zeleno postavili za enega ključnih stebrov poslovanja. »Naš cilj je bil, da zelene vsebine in trajnostni razvoj postanejo sestavni del poslovne prakse in odločitev. Zavedamo se, da bomo le tako lahko iz prav vseh segmentov poslovanja postopno spodbujali trajnostno ravnanje vseh deležnikov: zaposlenih, poslovnih partnerjev, obiskovalcev in širše družbene skupnosti,« pojasnjuje Miha Mermal, direktor enote Misija: Zeleno.

Trajnostni razvoj in projekt energijske učinkovitosti

Misija: Zeleno vključuje štiri ključna področja delovanja: okoljevarstvo, zeleno energijo, energetsko učinkovitost in družbeno odgovornost. V zadnjih dveh letih je uspešno uresničevala izbrano strategijo in cilje s številnimi projekti, s katerimi je BTC v odnose z različnimi deležniki vnesel nove dimenzije, nova spoznanja in dodano vrednost. Ponovno so zmanjšali porabo energije in energentov, hkrati pa so dosegli zastavljene cilje pri proizvodnji lastne zelene energije.

Povečali so delež recikliranih sekundarnih surovin na 69 odstotkov, s čimer so okrepili odgovorno ravnanje z odpadki, poleg tega pa so dodatno zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida. Povečali so tudi vrednost ekoindeksa, ki spremlja njihove učinke na okoljskem področju. Vse trajnostne aktivnosti redno objavljajo na njihovem zelenem portalu www.misijazeleno.si, prav tako pa vsako leto izdajo Trajnostno poročilo družbe BTC, v katerem so opredeljena njihova prizadevanja in dosežki na okoljskih in družbenih področjih.

Pomemben segment, ki se izvaja v okviru energetskega stebra družbe BTC, je trajnostni pristop upravljanja energije. Pod tem družba poimenuje številne projekte, pristope in načela, s katerimi izraža svoj odgovoren odnos do energije: iskanje novih zelenih tehnologij in obnovljivih virov energije, učinkovito in odgovorno ravnanje z energenti, ozaveščeno rabo novih tehnologij ipd. Trajnostni pristopi upravljanja vsebujejo tudi investicijska in infrastrukturna vlaganja, potrebna za zmanjševanje porabe energije. Projekt energetske učinkovitosti je pomemben projekt v okviru dolgoročne strategije družbe. Ta že prinaša prihodke iz sončnih elektrarn, prav tako pa s svojo dejavnostjo vpliva na zmanjševanje porabe energije.

Prenova razsvetljave poteka v več fazah

V okviru cilja zniževanja porabe električne in toplotne energije izvajajo investicije v racionalizacijo hlajenja, toplotne izolacije pročelij, toplotne izolacije in hidroizolacije streh ter investicije v izpopolnjene tehnologije. Gre za posodobitev nadzornega sistema za ogrevanje, modernizacijo hlajenja z bankami ledu, uporabo novih LED-tehnologij na svetlobnih napisih in pri razsvetljavi, informacijski sistem za energetski menedžment in podobno.

Električno energijo iz obnovljivih virov uspešno proizvajajo že tri sončne elektrarne, ki lahko skupaj pridobijo več kot 1,6 milijona kilovatnih ur zelene energije na leto, in sicer v poslovni enoti Logistični center od leta 2011, na južnem delu pročelja Kristalne palače od leta 2011 in v enoti Murska Sobota od leta 2012. Pri energiji se rezultati projektov posodobitve in uporabe novih tehnologij oziroma alternativnih virov kažejo v manjši porabi električne in toplotne energije ter zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida. Z dosedanjimi ukrepi so z energetsko učinkovito razsvetljavo prihranili nekaj več kot milijon kilovatnih ur električne energije na leto.

Razsvetljava je eden glavnih porabnikov električne energije. Območje BTC je zelo obsežno, zato so najprej pregledali območje in določili možnost prihrankov. »Pri načrtovanju nove razsvetljave smo uporabili nove tehnologije (LED, visoko učinkovite fluorescenčne svetilke), upoštevali smo tudi stroškovni vidik. Prenova razsvetljave poteka v več fazah. Do zdaj smo v celoti prenovili razsvetljavo na Logističnem centru (zunanjo in osvetlitev skladišč), zunanjo razsvetljavo v BTC Cityju Murska Sobota in Novo mesto, velik del zunanje razsvetljave v BTC Cityju Ljubljana, prav tako pa smo skoraj v celoti zamenjali osvetlitev svetlobnih napisov. V celoti smo zamenjali centralni nadzorni sistem zunanje razsvetljave v BTC Cityju Ljubljana. Izvedli smo tudi nekaj projektov prenove notranje razsvetljave. Večino projektov smo uspešno prijavili tudi na različne razpise za izvedbo projektov učinkovite rabe energije,« pojasnjuje Miha Mermal.

Kot inovativno in pametno mesto

Vsak projekt, ki ga podprejo v okviru Misije: Zeleno, se uvršča v eno od misij, ki jih uresničujejo v družbi BTC, in sicer Misija: Energetska učinkovitost, Misija: Varčno z vodo, Misija: Odpadki za surovine, Misija: Zeleni promet, Misija: Varnost za vse, Misija: Družbeno odgovorni in Misija: Ekoindeks. Pri energetski učinkovitosti aktivno upravljajo energente in s tem zmanjšujejo porabo iz neobnovljivih virov energije in povečujejo proizvodnjo energije iz obnovljivih virov. Z vodo ravnajo varčno in preudarno, kar dosegajo z rednim spremljanjem porabe in izgub vode ter z ozaveščanjem sodelujočih na območju BTC.

Glede ravnanja z odpadki zasledujejo cilj povečevanja deleža sekundarnih surovin v celotnih odpadkih, pri prometu skrbijo za čim bolj tekoč promet ter zagotavljajo splošno, prometno in požarno varnost za zaposlene, poslovne partnerje in obiskovalce. Poleg skrbi za okolje pa si s sponzorstvi, donatorstvi in angažiranjem zaposlenih prizadevajo tudi za napredek na drugih področjih družbene odgovornosti, kot so na primer znanost, izobraževanje, šolstvo, umetnost, kultura, šport, inovativnost, humanitarnost ... Tako so trajnostni razvoj vtkali v številne okoljske in družbeno odgovorne aktivnosti.

V prid uspešne rasti in razvoja družbe BTC govorijo ambiciozni uresničeni projekti, ki so plod kolektivnega prizadevanja za inovativne pristope in nenehnega stremljenja k napredku. V okviru strategije razvoja družbe BTC do leta 2020 je ena ključnih usmeritev tudi umestitev družbe BTC kot inovativnega in pametnega mesta. Vodstvo družbe zato načrtno spodbuja vključevanje zaposlenih in poslovnih partnerjev v inovacijske procese. Družba BTC je ena izmed soustanoviteljic podjetniškega pospeševalnika ABC, ki je letos spomladi odprl svoje prostore v BTC Cityju Ljubljana. Pospeševalnik ABC pomaga zagonskim podjetjem pri zagotavljanju virov, hitrejšem vstopu na tuje trge in povezovanju z uveljavljenimi, večjimi družbami.

Družba BTC je tudi ena izmed soustanoviteljic Slovenskega inovacijskega stičišča, ki se je zavezal k pripravi konkretnih razvojnih projektov partnerjev, prav tako pa bo sodelovala pri pripravi dolgoročnih programov države. S takšnimi in podobnimi projekti in strateškimi partnerstvi krog inovativnosti širijo in s pomočjo različnih deležnikov najširše skupnosti, iz katerih se porajajo prodorne zamisli, izvirne ideje in nove vizije, ustvarjajo inovativno mesto BTC City.