V Heliosu spontana stavka zaradi božičnice

Proizvodnjo so ob 8. uri ustavili, pogajanja med delavci in upravo naj bi se nadaljevala jutri.

Objavljeno
13. december 2017 09.37
Posodobljeno
13. december 2017 09.37
lvi-Helios
Maja Grgič
Maja Grgič

Domžale – V Heliosu je del delavcev začel spontano stavkati zaradi božičnice. To so potrdili tako v sindikatu kot v družbi. Proizvodnja je bila ob 8. uri ustavljena, so sporočili iz sindikata kemijske, nekovinske in gumarske industrije. Pobudnik protesta sicer ni bil sindikat, a po zadnjih informacijah so se predstavniki delavcev in uprave popoldan le začeli pogajati o višjem izplačilu. Pogovori naj bi se nadaljevali jutri.

Predvidena božičnica je sicer še enaka kot lani. Tisti, ki imajo več kot 1500 evrov bruto plače, naj bi prejeli 200 evrov bruto božičnice, tisti z nižjo plačo pa 350 evrov bruto. Po nekaterih neuadnih informacijah so delavci zahtevali 1300 evrov božičnice.

Na lokaciji Heliosa na Količevem in v Preski so se danes nepričakovano zbrali nekateri zaposleni tovarne Helios TBLUS. Stavkajočih delavcev naj bi bilo po nekaterih ocenah med 150 in 200.

Predsednik sindikata v Heliosu Tomaž Kumer je pojasnil, da je prišlo do spontane ustavitve dela zaradi božičnice, kar je nezaupnica upravi in sindikatu, ki se niso bili sposobni dogovoriti za višje izplačilo. Dodal je, da stavke ni organiziral sindikat. Povedal je še, da se je sindikat o teh izplačilih z upravo pogajal marca in dosegel višji regres, pri zahtevi za višjo božičnico pa niso bili uspešni.

Uprava: božičnica uskaljena s sindikati

Na protest se je odzvala tudi uprava Heliosa in opozorila, da ne gre za napovedano stavko. »Letošnja božičnica je bila sicer s sindikati usklajena že poleti in je na enaki ravni kot lansko leto. Ob tem je potrebno poudariti, da se je vodstvo s sindikati v letošnjem letu dogovorilo za kar 25 odstotkov višji regres, v Heliosu pa so bila izvedena tudi številna napredovanja, povečanja plač, predvsem plač v najnižjih plačnih segmentih. Izvedli smo še številna izobraževanja in dodatno zaposlili več kot 50 novih sodelavcev. Vodstvo se je že pogovarjalo s predstavniki zbranih delavcev. Do dogovora še ni prišlo, a vodstvo Heliosa ostaja odprto za konstruktivni pogovor,« so sporočili. Kakšni so poslovni rezultati domžalske družbe, niso hoteli razkriti, menda pa niso slabi.

Protest tudi v Gorenju

To ni prvi spontani protest zaradi božičnice. V četrtek je del Gorenjevih delavcev, ki so zaposleni v programu kuhalni aparati, dopoldne za uro in pol prekinilo delo, saj so prejeli informacijo, da letos ne bodo dobili božičnice. Delavci so se vrnili na delo, ko so izvedeli, da bodo vsi zaposleni prejeli 600 evrov božičnice.

Božičnica oziroma 13. plača za razliko od regresa ni predpisana z zakonom in njeno izplačilo za delodajalca ni obvezno. Odvetnica Tea Mlinar Kovačič pojasnjuje, da to ni zakonska obveza, vendar pa lahko njeno izplačilo predvidevajo splošni akti delodajalca ali kolektivne pogodba. To pomeni, da ima delodajalec določeno obvezo in da je lahko dopustna tudi stavka, a konkretnih primerov ne more komentirati.

Delavcu barka, šefom gliser

»Delodajalec z izplačilom božičnice daje vedeti, da ceni svoje zaposlene. Vendar je treba zaposlene nagraditi pravično v skladu z njihovim prispevkom, ne pa zgolj zato, da jo izplača,« pravi sindikalist Andrej Zorko. Simbolične nagrade naj bodo le v podjetjih, ki ne zmorejo dati več, dodaja.

Podarja, da je to tudi motivacijski dejavnik in da bodo delavci, ki so ob rasti deležni nagrada, lažje stikali pasove, ko bo šlo podjetju slabo. »V času krize se je delavcem govorilo, da smo na isti barki. Zdaj v času gospodarske rasti, pa so delavci ostali na čolnu z vesli, medtem ko so nekateri delodajalci prešli na gliserje in delavci to vidijo,« ponazarja.