Z SDH na državo najbrž Krka, Petrol in Sava Re

 Do konca leta mora holding na državo prenesti za 200 milijonov evrov naložb.

Objavljeno
13. december 2017 11.00
Posodobljeno
13. december 2017 11.00

Ljubljana – SDH bi lahko na državo letos menda prenesel delnice Krke, Petrola in Save Re. Ministrstvo za finance in holding se o tem te dni intenzivno pogajata, saj mora biti po zakonu o Slovenskem odškodninskem skladu prenos izveden do konca leta.

Omenjeni zakon je Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) naložil, da mora še letos na državo prenesti naložbe, ki so opredeljene kot strateške in pomembne ter ki bodo 20. decembra 2017 skupaj vredne 200 milijonov evrov.

Ministrstvo in SDH že nekaj časa usklajujeta, katere in koliko delnic naj bi prešlo v neposredno državno last. Na SDH tega pred dokončno odločitvijo ne komentirajo, po naših informacijah pa so se zavzemali, da bi zaradi velike izpostavljenosti na državo prenesli predvsem delnice Krke, zaradi nizke dividendne donosnosti (glede na knjigovodsko vrednost) pa tudi del deleža v Petrolu. Ministrstvo je menda hotelo Savo Re. Tako je zdaj najbolj verjetno, da bo holding na državo prenesel nekaj odstotkov Krke, nekaj odstotkov Petrola in del Save Re, ki pa jih bo tudi po prenosu še naprej upravljal tako kot druge neposredne državne naložbe.

Časovne škarje

Na ministrstvu za finance o prenosu nismo dobili konkretnih odgovorov, čeprav se z odločitvijo že malo mudi in usklajevanja o tem potekajo že več mesecev. Seznam naložb, ki se bodo prenesle, mora namreč potrditi vlada, a te točke ni na dnevnem redu današnje seje vlade. S potrditvijo se mudi predvsem SDH, saj mora prenos izvesti, poleg tega pa posledice prenosa vključiti v letni načrt za leto 2018.

S prenosom naložb bo SDH ostal tudi brez dela dividendnih prihodkov, ki so letos dosegli 46 milijonov evrov. Ta priliv bi se lahko s prenosom skrčil tudi za več kot 10 milijonov evrov, kar bi vplivalo tudi na pokrivanje obveznosti SDH. Ta mora namreč poplačati še za 100 milijonov evrov denacionalizacijskih obveznic in pet milijonov evrov posojila. Prenos pa se bo poznal tudi na poslovnih rezultatih SDH za letošnje leto. 

Prenos celotnega premoženja

Zakon o Slovenskem odškodninskem skladu sicer predvideva, da bo SDH do konca decembra 2020 na državo prenesel celotno svoje premoženje, ki ga je zdaj za dobro milijardo evrov. Po tem naj bi holding postal zgolj upravljavec državnih naložb, ki bi za to iz proračuna prejemal upravljavsko provizijo. Vlada se je za to odločila, ker meni, da je SDH izpolnil svojo nalogo poplačevanja denacionalizacijskih obveznic in drugih obveznosti ter da zato ne potrebuje več lastnega premoženja.

Država s prenosom seveda lahko računa na višje dividendne prilive. Teh je bilo letos okoli 200 milijonov evrov, s prenosom premoženja SDH pa jih bo več še za četrtino, če seveda vmes ne bo prodala katere od naložb, na primer Abanko do sredine leta 2019.