Telekom Slovenije kupil iskalnik Najdi.si

Telekom Slovenije je podpisal pogodbo o nakupu 75-odstotnega deleža podjetja Interseek, ki je lastnik vodilnega slovenskega spletnega iskalnika Najdi.si. Za večinski delež družbe je Telekom odštel 8,55 milijona evrov.
Poslušajte komentar Matjaža Ropreta, novinarja gospodarske redakcije Dela

Objavljeno
13. junij 2007 19.26
Ljubljana - Telekom Slovenije je danes podpisal pogodbo o nakupu 75-odstotnega deleža podjetja Interseek, ki je lastnik vodilnega slovenskega spletnega iskalnika Najdi.si ter podobnih iskalnikov na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in BiH. Za večinski delež družbe je Telekom odštel 8,55 milijona evrov.

Kot so sporočili iz Telekoma Slovenije, je nakup večinskega deleža v Interseeku in s tem najbolj obiskane spletne strani pri nas, ki jo uporablja prek 800.000 Slovencev ali 85 odstotkov vseh slovenskih uporabnikov interneta, skladen s strategijo skupine na področju internetnih storitev in vsebin, ki že in bodo v prihodnosti vedno bolj krojile panogo elektronskih komunikacij. Nakup pomeni še korak naprej v zagotavljanju najcelovitejših in najkakovostnejših internetnih storitev in rešitev.

Z nakupom iskalnika Najdi.si Telekom nadaljuje s prestrukturiranjem upravljanja in združevanja vsebin, hkrati pa bodo lahko enake storitve in kakovost zagotovili tudi svojim hčerinskim družbam v tujini. V Telekomu menijo, da bodo s prenosom znanja in že uveljavljenih rešitev lahko zagotovili popolno sinergijo med organizacijskimi enotami, ki se v okviru skupine ukvarjajo z multimedijskimi storitvami in vsebinami, sčasoma pa bodo te prerasle v samostojno družbo.

Dremelj: Najboljšo kakovost in vse storitve na enem mestu


Predsednik uprave Telekoma Slovenije Bojan Dremelj je ob podpisu pogodbe z direktorjem Interseeka Zvonetom Jagodicem dejal, da je nakup družbe smiselna posledica razvojnih usmeritev družbe, internetnim uporabnikom zagotoviti najboljšo kakovost in vse storitve na enem mestu. "Z znanjem, ki ga imajo zaposleni v naši novi hčerinski družbi, bomo to lahko še hitreje uresničili. Še več, sedanjo kakovost bomo nadgradili in hkrati popestrili ponudbo," je dejal Dremelj.

"Skupina Telekom Slovenije je eden najnaprednejših evropskih telekomunikacijskih sistemov, znotraj katerega bomo lahko še hitreje zagotavljali nadaljnjo rast in razvoj naše družbe, hitreje in enostavneje bomo vstopali na tuje trge, kjer je matična družba že prisotna ter hkrati izkoristili vse sinergije, ki jih s svojimi storitvami in vsebinami zagotavljajo ostala podjetja v skupini," pa je ob podpisu dejal Jagodic.

Nakup Interseeka bo Telekom Slovenije v zakonskem roku prijavil uradu za varstvo konkurence, so še sporočili iz Telekoma.

Telekom je s prevzemom Interseeka podaljšal letošnji seznam svojih prevzemov. V minulem tednu je namreč od blejskega podjetja Perftech kupil internetno dejavnost, ki jo je slednji tržil pod blagovno znamko S5.net, konec aprila pa je z ameriško družbo Verizon International podpisal pogodbo o nakupu 50-odstotnega deleža gibraltarske telekomunikacijske družbe Gibtelecom. Že pred tem je Telekom uspel tudi na Kosovu, saj je po več zapletih marca letos pridobil licenco za mobilnega operaterja na Kosovu.

Domijan: Telekom je kupil Najdi.si dve leti prepozno

Telekom Slovenije je iskalnik Najdi.si kupil dve leti prepozno, saj je eden vodilnih svetovnih spletnih iskalnikov Google tudi v Sloveniji že močnejši, meni direktor družbe Menea, ki upravlja portal Slowwwenia.com, Aljoša Domijan. Pričakuje, da bo Google tudi v Sloveniji pometel z lokalno konkurenco. Ceno za 75-odstotni delež podjetja Interseek, ki je lastnik iskalnika Najdi.si, in je dosegla 8,55 milijona evrov, pa je označil kot zelo ugodno za kupca.

"Izkušnje ostalih evropskih držav kažejo, da je Google povsod zmagal, tako pričakujem, da bo tudi tukaj povozil lokalno konkurenco," je dejal Domijan. Poleg tega meni, da bo Google, h kateremu se že sedaj tudi iz Slovenije steče precej oglasnih prihodkov, prej ko slej odprl predstavništvo tudi Sloveniji.

Po Domijanovem mnenju imajo prihodnost le ozko specializirani iskalniki, po posameznih panogah, konkurenca Googlu pa ni realna. Po naboru funkcionalnosti, prodaji oglasnega prostora, prilagajanju uporabnikom, uvajanju novosti Googlu namreč nobeden manjših konkurentov ne more slediti, je povedal.

Glede cene pa Domijan ocenjuje, da je ta, "če jo primerjamo s tujino, ne glede na to, da je Slovenija manjša, zelo ugodna za kupca. Po moje so prodali prepoceni. Če kupec ve, kaj s tem želi, je verjetno imel še kaj denarja v rezervi, bi dal še kaj več denarja," je povedal Domijan.

Apek posla ne želi ocenjevati

Direktor Agencije RS za pošto in elektronske komunikacije (Apek) Tomaž Simonič sklenjenega posla ni želel ocenjevati, dejal je, da gre za poslovne odločitve samostojnega podjetja, v samem nakupu pa ne vidi težav. "Ni problem, dokler je neko ravnotežje konkurenčno vzpostavljeno, da ne bi spet ustvarjali neko monopolno oziroma kontrolirano monopolno tržišče. V tem primeru mislim, da ne gre za to," je pojasnil Simonič.

Vehovar: To ni nobeno presenečenje

Profesor z ljubljanske fakultete za družbene vede in obenem vodja projekta Raba interneta v Sloveniji Vasja Vehovar poudarja, da se na internetnem področju takorekoč dnevno spremlja številne manjše in večje nakupe oziroma združitve. "Prevzemi manjših podjetij so zgolj vprašanje časa - za Interseek oziroma Najdi.si je bilo to v zraku že več let. Zato to tudi ni nobeno presenečenje," je pojasnil Vehovar.

"Prvi vtis, ne da bi poznal podrobnosti, je načeloma pozitiven, saj to lahko poveča možnosti, da se v regiji ohrani slovenska blagovna znamka - Najdi.si/Interseek - in vzpostavi močan igralec - Telekom Slovenije. Seveda pa je vsaka nadaljnja razprava o domačem proti tujemu lastništvu ekonomsko, ideološko in politično zelo zapletena, posebej pri visokotehnoloških podjetjih," je še dodal.

Pri tem izpostavlja, da je globalno vprašanje, koliko spletnih storitev bo ostalo v domeni lokalnih in regionalnih blagovnih znamk, torej izven Googla, Microsofta ipd. "Dejstvo je, da ima Najdi.si v Sloveniji kot lokalni iskalnik enega najvišjih tržnih deležev - če ne kar najvišjega - na svetu. Po drugi strani pa ekspanzija Googlovih storitev seveda znatno otežuje oblikovanje strategije nadaljnjega razvoja," poudarja.

Kot morebitno določeno nevarnost, ki jo večji lastnik prinaša za nadaljnji nemoten razvoj Interseeka, pa Vehovar izpostavlja zmanjšano fleksibilnost pri sprejemanju odločitev ter turbulence, povezane z lastništvom Telekoma Slovenije.

Kako bo nakup vplival na gibanje telekomove delnice?

Za to, kako bo nakup iskalnika Najdi.si vplival na gibanje Telekomove delnice, pa je po besedah samostojnega finančnega svetovalca Matjaža Tomažina pomembno predvsem, kakšni so prihodki podjetja Interseek, kakšni dobički. Ti podatki bodo razkriti v prihodnjih poročilih medletnega poslovanja, sicer pa kaže nakup na naravnanost Telekoma, da se skuša okrepiti tudi z nakupi, ne le organsko.


Poslušajte komentar Matjaža Ropreta, novinarja gospodarske redakcije Dela (v mp3 obliki).