Hitri prsti odločilni za pridobitev vizuma

Slovenija ima na voljo le 100 vizumov za delovne počitnice na Novi Zelandiji, zato se je treba za prijavo dobro pripraviti.

Objavljeno
13. avgust 2015 17.08
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Neža Kričaj je študentka sociologije na fakulteti za družbene vede, oktobra se s fantom za osem mesecev podaja na delo in potovanje po Novi Zelandiji. Izbrala sta si vizum working holiday visa in kot pravi, se ne bo preveč omejevala pri izbiri dela.

»Po štirih letih rednega študija sem opravila vse izpite, manjka mi še diploma. Odločila sem se vpisati absolventski staž in grem potovat, da si naberem nove izkušnje. Obožujem občutek, ko imaš nahrbtnik na ramah, in vse, kar imaš, je v njem. Rada spoznavam nove ljudi, njihove zgodbe in naravo. Vsaka moja pot doslej je imela drugačen namen, vsem pa je skupna sprememba okolja in s tem opazovanje same sebe, kako v drugačnem okolju delujem,« pravi Neža.

To zanjo ne bo prvič, da bo v tujini preživela dalj časa. Pred leti je tri mesece delala kot au pair pri afriški družini v Londonu. »Bilo mi je zelo všeč. Tudi starša sta bila zadovoljna, da spoznavam nove kulture in se znajdem v drugačnem okolju,« razlaga Neža. Lani pa je bila na študijski izmenjavi v Lizboni, kjer je spoznala tudi sedanjega fanta Mariusa, s katerim sta se odločila, da odideta na Novo Zelandijo.

Nov delodajalec na tri mesece

»Ko dobiva kako idejo, se ne omejujeva z izgovori, kot so, nimam denarja, nimam časa ipd., ampak jo zagrabiva in se pogovoriva, kako bi jo izpeljala. Sama sem imela v ožjem izboru tri destinacije: ZDA, Avstralijo in Novo Zelandijo. Ker je Marius v Avstraliji že bil, za ZDA pa se mi zdi, da bodo še počakale, sva se odločila za Novo Zelandijo,« razlaga Neža.

Izbrala sta si vizum working holiday, ki omogoča delo na Novi Zelandiji do 12 mesecev, delodajalca pa se zamenja na tri mesece. Marius prihaja iz Nemčije, kjer je število takih vizumov neomejeno, Slovenija jih ima vsako leto na voljo sto. Spletne prijave potekajo v začetku aprila prek strani www.immigration.govt.nz, kjer so na voljo tudi ostale informacije in pogoji za pridobitev vizuma. Pomembna je hitrost, velja namreč pravilo »Kdor prej pride, prej melje«, saj se v 20 minutah vsa mesta zapolnijo.

Prijava vsebuje štiri ključna področja, ki jih je treba izpolniti, in sicer osebni podatki, zdravstveno stanje, osebne značilnosti in delovne preference. »Od desetih minut je bilo odvisno, kaj bom delala prihodnje leto,« pravi Neža in nadaljuje: »Skrbelo me je, če bo kakšno vprašanje v zvezi s sladkorno boleznijo, ki jo imam, a na srečo jih najbolj skrbi tuberkuloza.« Kak teden po prijavi je že prejela vizum na elektronski naslov, ki si ga je treba natisniti in nesti s seboj. Neži je uspelo urediti tudi zalogo zdravil, saj kot sama pravi, si ne želi, da bi ji bila sladkorna bolezen izgovor za kakršnokoli stvar v življenju.

Za vizum okoli 110 evrov

Ob prijavi se odda tudi podatke za plačilo prijavne pristojbine. Vizum stane okoli 110 evrov (165 novozelandskih dolarjev) in se je plača s kreditno kartico. Za prijavo potrebujete tudi potni list, ki je veljaven vsaj še tri mesece po planiranem odhodu iz države, povratno vozovnico oziroma dovolj sredstev za nakup in dokaz o tem, da imate na voljo 4200 novozelandskih dolarjev. Starostna omejitev je med 18 in 30 let. Vizum omogoča tudi udeležbo na krajšem izobraževanju do pol leta.

Prek različnih spletnih strani s ponudbami za delo lahko že vnaprej pošljete prijave za delo, ki vas zanima. »Poslala sem že nekaj povpraševanj za delo, a za zdaj še nisem nič dobila. Sicer sem zelo fleksibilna glede dela,« pravi Neža in nadaljuje: »Pripravila si bom CV v angleščini, tudi takega za ples, saj plešem že od malega in imam nekaj izkušenj, zato se čutim sposobno delati tudi kot animatorka ali pa kaj z otroki.« Kot pravi, gresta na Novo Zelandijo neobremenjeno: »Če pride kaj zdravstvenega vmes, pridem prej domov, če bo kakšna priložnost, lahko tudi podaljšava.« Sicer pa se na Novi Zelandiji vse plačuje na teden, od položnic do plače. »Morda si zato lahko bolj fleksibilen,« dodaja Neža. Za tiste, ki raje drugemu prepustijo organizacijo, STA Travel ponuja pakete za delo v tujini, tudi na Novi Zelandiji.