Zajtrk in telovadba za delavce

Manjše delodajalce v spodbujanje zdravja na delovnem mestu prepriča šele obisk inšpektorja

Objavljeno
08. februar 2016 13.02
Brane Piano
Brane Piano
Velenje - Inšpektor za delo Igor Ipavic pravi, da je po ugotovitvah inšpektorjev na terenu večina večjih delodajalcev pristopila k načrtovanju in izvajanju promocije zdravja na delovnem mestu kmalu po uveljavitvi Zakona o varnosti in zdravja pri delu. Medtem pa manjši delodajalci pristopijo k načrtovanju in izvajanju promocije zdravja na delovnem mestu šele, ko doživijo inšpekcijski nadzor in jim inšpektor izda ureditveno odločbo.

V Velenju so se pri Savinjsko-šaleški gospodarski zbornici začele predstavitve projekta Vseslovenska kampanja za ozaveščanje delodajalcev za ohranjanje in krepitev zdravja zaposlenih na delovnem mestu« potekal. Prvi regijski posvet, mu bodo sledili posveti po vseh drugih slovenskih regijah, se je začel z zdravim zajtrkom. Projekt izvajajo Združenje delodajalcev Slovenije, šest regionalnih gospodarskih zbornic in Sindikat novinarjev Slovenije. Z njim želijo doseči večjo ozaveščenost in informiranost slovenskih delodajalcev, zaposlenih in strokovne ter širše javnosti o pomenu promocije zdravja na delovnem mestu ter o koristih, ki jih le-ta prinaša.

Alenka Gajšek in Igor Hrast iz Izobraževalno raziskovalnega inštituta Ljubljana kot primeren pristop k načrtovanju promocije zdravja na delovnem mestu priporočata analizo stanja in oceno potreb zaposlenih. Pomembno je stalno in vztrajno izvajanja ukrepov ter načrtovanje, ki je zasnovano na potrebah delavcev in dosegljivih ciljih.

Kristina Barič Prelogar iz Združenja delodajalcev Slovenije pa poudarja, da slovenska davčna zakonodaja ne spodbuja delodajalcev k promociji zdravja na delovnem mestu. Čeprav se morajo ti s tem ukvarjati obvezno, za to nimajo davčnih olajšav oziroma spodbud. Vseslovensko kampanjo za ozaveščanje delodajalcev za ohranjanje in krepitev zdravja zaposlenih na delovnem mestu« je preko javnega razpisa predlani in lani finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Ker je bil prvi regijski posvet v okviru kampanje v Šaleški dolini, je lahko dobro prakso Gorenja s področja promocije zdravja na delovnem mestu predstavila Vilma Fece iz Gorenja. Zastavili so si cilj, da bodo v skupini tovarna programa za dom znižali število delovnih nezgod do leta 2018 za 20 odstotkov v primerjavi z letom 2013 ter povečali motiviranost zaposlenih za varno in zdravo delo. Za spremljanja razmer so določili merljive pokazatelje kot so bolniška odsotnost, število nezgod pri delu, število novih invalidnosti, fluktuacijo zaposlenih, proučili so delovna okolja in pregledali ter preizkusili delovno opremo.

Zdaj že ukrepajo na delovnih mestih samih: ergonomsko jih prilagajajo, sprožili so zdravstveno preventivni program za prijazno delovno okolje, merijo organizacijsko klimo in zadovoljstva zaposlenih, v proizvodnih obratih so uvedli dva odmora s telovadbo, zdravo prehrano med delovnim časom, delavce obveščajo in informirajo. Poleg tega pa mora biti skrb delodajalca tudi siceršnji način življenja zaposlenih, zato imajo v Gorenju društvo za šport in rekreacijo, planinsko društvo, projekt Mobilna ambulanta, predavanja in delavnice za obvladovanje stresa, za preprečevanje uživanja drog in drugih prepovedanih substanc, za zdrav način prehranjevanja ....