Lars von Trier postal persona non grata v Cannesu

Zaradi izjav o simpatijah do Hitlerja je vodstvo canskega festivala Larsa von Trierja razglasilo za nezaželenega.

Objavljeno
19. maj 2011 21.14
Ženja Leiler, Cannes
Ženja Leiler, Cannes
Cannes – Čeprav je 55-letni danski režiser Lars von Trier znan po svojih provokativnih in politično scela nekorektnih izjavah, pa je vodstvo festivala včeraj na izrednem srečanju sklenilo, da režiserja razglasi za nezaželenega. To se je v zgodovini Cannesa zgodilo prvič. Njegov film Melanholija, ki je prejel odobravajoče odzive, sicer ostaja v borbi za vse nagrade, vključno z zlato palmo (to je Von Trier sicer že prejel leta 2000 za Plesalko v temi), vendar pa je sedaj najbrž malo verjetno, da mu bo žirija, ki ji tokrat predseduje ameriški igralec Robert De Niro, kakšno dodelila. Pa tudi če mu jo bo, Von Trierja ne bi spustili v dvorano.

Tega, ali to pomeni, da so režiserju, ki je v Cannesu tekmoval z vsemi svojimi dosedanjimi filmi, nazadnje leta 2009 z Antikristom, sedaj za vedno zaprta vrata festivala, direktor festivala Gill Jacob ni želel komentirati.

Vse skupaj se je začelo na tiskovni konferenci po sredini novinarski projekciji filma, na kateri je Von Trier na vprašanje o svojih nemških koreninah odvrnil, da je vedno želel biti »Jud, potem pa sem odkril, da sem v resnici nacist. Veste, moja družina je bila nemška.« Po premolku in šarmantnemu nasmešku pa je dodal: »Kaj naj rečem. Razumem Hitlerja. Menim, da je naredil nekaj napačnih stvari. Nedvomno, toda lahko si ga predstavljam, kako na koncu sedi v svojem bunkerju. Mislim, da ga razumem. Ni nekdo, za katerega bi lahko rekel, da je dober fant, toda veliko stvari v zvezi z njim razumem in malo simpatiziram z njim. Ampak, dajte no, nisem za drugo svetovno vojno in nisem proti Judom.« Potem pa je nadaljeval: »Zelo sem za Jude. No, ne preveč, zato ker je Izrael 'pain in the ass'.«

Po teh izjavah, ki so povzročile, da se je njegova avtorska ekipa na tiskovni konferenci počutila zelo neprijetno in osuplo gledala v tla, mu je njegova igralka Kirsten Dunst celo zašepetala, »O Bog, to je bilo pa grozno!«

Na Von Trierjeve izjave se je že v sredo proti večeru odzvalo vodstvo festivala, češ, da gre za popolnoma neprimerna stališča, režiserjeva agentka pa je kmalu za tem sporočila, da je režiserju zelo žal, da se je šalil, da ni tako mislil in da se opravičuje vsem, ki jih je prizadel. Kljub temu se je včeraj potem na izrednem srečanju sestalo vseh 28 direktorjev festivalskega vodstva in sklenilo, da Lars von Trier ne more biti več gost festivala. »Festival zagotavlja umetnikom z vsega sveta izjemen forum, na katerem lahko predstavijo svoja dela in branijo svobodo izražanja in ustvarjanja«, so zapisali v izjavi in dodali, da obžalujejo Von Trierjevo zlorabo tega foruma za komentarje, ki so »nesprejemljivi, ki jih ni mogoče tolerirati in so v nasprotju z humanostjo in odprtostjo, ki sta prisotni od vsega začetka festivala.«

Po besedah umetniškega direktorja festivala Thierryja Fremauxa je Von Trier – režiser je včeraj gasil požar z izjavami, kot so Nisem antisemit, Nimam rasnih predsodkov, Nisem nacist –, »sprejel kazen«, pa tudi spoznal, da je festival »moral zavzeti odločno stališče« in ukrepati. Jacob pa je še povedal, da so se celo pogovarjali, da bi iz festivala izključili tudi Von Trierjev film, potem pa je prevladalo stališče, da je treba ločevati umetniško delo od njegovega avtorja.

Odločitev canskega festivala je danes pozno popoldan podprl še francoski minister za kulturo Frederic Mitterrand, prav tako so se začele prihajati podpore nekaterih judovskih združenj, tudi doma na Danskem niso zadovoljni s svojim »težavnim dečkom«, nekateri režiserjevi ožji sodelavci pa menijo, da je festival pretiraval.