Glasba ne potrebuje potnega lista

V Hali Tivoli bo zapel znameniti pevec Bijelega dugmeta – Kultura in subkultura pomembnejša povezovalca kot politika
Fotografija: Željko Bebek je eden najprepoznavnejših vokalistov na našem območju. Foto Roman Šipić
Odpri galerijo
Željko Bebek je eden najprepoznavnejših vokalistov na našem območju. Foto Roman Šipić

Željko Bebek je zagotovo eden najbolj znanih rockovskih glasov z območja nekdanje Jugoslavije. Zvečer bo na koncertu v ljubljanski Hali Tivoli poleg starejšega repertoarja predstavil tudi novi album Ono nešto naše.

Turneja in novi album imata isti naslov Ono nešto naše. Zato nas je na začetku zanimalo, kaj je pravzaprav »to nešto naše« na območju nekdanje Jugoslavije. »Lepo je narediti regionalno turnejo, na kateri predstavljamo pred enim letom izdani album, ki se je uvrstil na prva mesta glasbenih lestvic v različnih državah. Na Hrvaškem sem zanj dobil dva porina. Odločili smo se narediti serijo koncertov po večjih dvoranah na višji produkcijski ravni. Očitno je občinstvu album všeč, zato bomo na koncertu odigrali vse pesmi z njega, kar je zadnje čase precej redko.« Sicer pa glasbeniki običajno raje uberejo bolj preverjeno pot in preigravajo znane pesmi ter le nekaj novih. Glasbenik meni, da se je prav odločil, saj občinstvo album dobro pozna. »Iz izkušenj vem, da mora biti repertoar različen, da mora vsebovati nekaj mojih pesmi iz sedemdesetih in osemdesetih let, vse najlepše iz devetdesetih in še najnovejše pesmi.«

Duet z Oliverjem Dragojevićem


Z Oliverjem Dragojevićem, ki je sicer deloval na drugi strani glasbene scene, sta na tem albumu v duetu odpela pesem Ako voliš ovu ženu. A glasba je glasba. »Bijelo dugme je rock skupina, ki pa je izvajala tudi pesmi, kot so Selma, Hop cup, poskočiču in Da sam pekar, ki niso ravno rock'n'roll. (smeh) Oziroma vse je rock'n'roll, če ga živiš. Duete sem posnel z zelo različnimi glasbeniki, od Halida Bešića do Severine in Zane Nimani. Nabralo se jih je za cel cede, ki sem ga izdal pred leti.«

Pesem Ako voliš ovu ženu, ki jo je napisal Branimir Mihaljević na besedilo Nena Ninčevića, je Bebeku še posebej ljuba. Zato je bil vesel, ko sta avtorja predlagala, da bi jo odpel skupaj z Oliverjem, ki je bil zelo strasten glasbenik ter izjemen izvajalec.
Zanimalo nas je, koliko skupnega imamo v naši regiji, da bi lahko spet normalno sodelovali ne le na kulturnem področju, temveč tudi na političnem. »Ne razmišljam politično. Zasebno sicer spremljam politično dogajanje, vendar mislim, da sta kultura in subkultura pomembnejša povezovalca kot politika. V naši regiji, kjer govorimo različne jezike, se pa lahko razumemo, poleg gledališča, filma in športa tudi glasba odpira meje.« Prepričan je, da glasba ne potrebuje potnega lista, ne pozna meja in je ne more nihče zaustaviti. V tem je tudi lepota ukvarjanja z glasbo.
 

Kultura gradi, politika ruši


Na Balkanu se zdi, da tisto, kar kultura med našimi narodi gradi, politika ruši. »A vendar imamo skupno zgodovino, podobno razmišljamo, podobno se obnašamo in imamo podoben jezik, vse to skupaj pa vodi k temu, da tudi ko se vplete politika, še vedno obstaja moč in volja kulture, ki to presega. Politika nikoli ne more podreti toliko, kot lahko kultura zgradi.«
Bebek, ki že skoraj 30 let živi v Zagrebu, še vedno velja za veliko glasbeno ime, ki ga poznajo tako starejše kot mlajše generacije. Sam sicer noče več uporabljati besede Jugoslavija, ker se mu zdi, da zveni preveč nostalgično. Če je po čem nostalgičen, je to predvsem po svoji mladosti.
 

Bijelo dugme in Goran Bregović


Seveda nas je zanimalo, ali mu večna vprašanja o skupini Bijelo dugme in o Goranu Bregoviću že presedajo. Nekoliko kislo se je nasmehnil in povedal, da se mu zdijo že precej dolgočasna. »Ne vem, zakaj novinarji o tem tako radi sprašujejo ravno mene, še v nobenem intervjuju pa nisem zasledil, da bi Gorana Bregovića spraševali o Bijelem dugmetu in Željku Bebeku. To ni pravično in zadnje čase se borim za pravico, da govorim predvsem o sebi, če pa sam spregovorim o časih z Bijelim dugmetom, je to nekaj drugega.«

Ker se je glasba skupine Bijelo dugme prodajala v različnih kombinacijah, tudi brez Bebeka, smo ga pobarali, kaj misli o tem, da nekateri pravijo, da je Bijelo dugme brez Bebeka prevara, kot Rolling Stones brez Jaggerja. »Ah, to je pa res lep kompliment. Hvala. Z užitkom se spominjam časov, ko smo ustvarjali zanimivo glasbo. Še posebej na začetku, ko je v naši nekdanji skupni državi prevladovala predvsem narodnozabavna glasba in je bilo pravega rocka še malo. Tudi Slovenci ste raje poslušali Avsenike in druge, Srbi turbofolk, Bosanci sevdah, Hrvati pa tamburice in mandoline ... Ko je prišlo Bijelo dugme, je nastal kulturni in tudi generacijski spopad, v katerem je zmagala svetovljanska ideja, ki je sicer prišla z Zahoda. S skupino Bijelo dugme in drugimi rock skupinami v sedemdesetih letih smo vstopili v neko zahodno kulturno okolje, ki smo mu tako ali tako vedno pripadali.«



Kar so Beatli naredili za Veliko Britanijo, so naredili Bijelo dugme za Jugoslavijo, v nekaj letih so popolnoma spreobrnili, spremenili in osvobodili celotno generacijo mladine. S tem se strinja in dodaja, da »ko smo v sedemdesetih na zidovih prvič zagledali grafit s punkovskim A-jem v krogu, čeprav takratni družbi, polni svojih dogem, to gotovo ni ustrezalo, je bilo jasno, da se bodo zgodile spremembe, ki jih je sprožila prav glasba. In nikoli se nismo vrnili. Četudi se je kasneje zgodila uničujoča vojna, se mi zdi, da so balkanski narodi šli naprej. Postali so in postajajo del Evrope. Bolj ko je južno, težje je, vendar se tudi tam stvari kar hitro spreminjajo. Zato menim, da je bil rock'n'roll, ki smo ga igrali v sedemdesetih letih skupaj z vsemi kolegi s tega območja, pravo uporniško gibanje. Ko nas primerjajo z Beatli in Stonesi, ki so naredili globalne spremembe, smo lahko le počaščeni.«

O programu za ljubljanski koncert pa je povedal, da je to zaključen koncept za velike odre, kot sta si ga zamislila s skladateljem in producentom Branimirjem Mihaljevićem. Koncert bo imel tri zaokrožene dele. Prva tretjina bo sestavljena iz pesmi iz sedemdesetih let iz obdobja Bijelega dugmeta, tretjina bodo pesmi z začetka samostojne kariere, samostojni album pa bo predstavil na koncu. Na odru bo z njim nastopilo še 16 glasbenikov, celotna avdio- in videoprodukcija pa bo na najvišji ravni. Posebna gostja večera bo Nika Zorjan, s katero bo v duetu odpel pesem Jabuke i vino. Željko Bebek obljublja, da bo koncert pravi čustveni spektakel.



Komentarji: