Los Ventilos - V četrto gre rado

Nocoj bodo z novim pevcem predstavili nov album #aveš z novim pevcem

Objavljeno
20. januar 2017 09.35
Zdenko Matoz
Zdenko Matoz
Rock zasedba Los Ventilos že petnajst let vabi na svoje dinamične koncerte. Zaradi pogostih menjav pevcev je njihova kariera bolj vijugasta. Nedavno so po osmih letih izdali album #aveš, ki ga bodo predstavili­ nocoj v ljubljanskem centru kulture Španski borci.

Ker bo to predstavitveni koncert, bo za ogrevanje poskrbel godalni kvartet, ki bo zaigral nekaj skladb skupine Los Ventilos v komorni in inštrumentalni različici. Zasedbo trenutno sestavljajo Boštjan Gradišek (kitara), Nace Jordan (bas­kitara), Gašper Gradišek (bobni), Martin Lunder (kitara) in Urban Sever (vokal). Z zadnjima smo se pogovarjali o preteklem in prihodnjem dogajanju v skupini.

Zasedba je nastala pred dvema desetletjema, aktivna pa je zadnjih šestnajst let z manjšimi prekinitvami zaradi menjav pevcev. Lunder je povedal, da se zvesto držijo sporočila svoje največje uspešnice Ne gledam nazaj. »Ne sprašujemo se, zakaj je bilo tako. Tako je očitno moralo biti. Pomembno je, da smo spet nazaj, živi, zdravi in glasni.«­ Menjave pevcev so za rock zasedbo­ praviloma travmatične, vendar je po njegovih besedah pri njih to šlo gladko. »Če bi lahko vsak bend na začetku ­izbiral, ali bo v karieri zamenjal pet pevcev ali imel ves čas enega, bi si gotovo večina izbrala slednje. Z nami je tako, kot je, in super je, da imamo zdaj ­Urbana.«

Ta je povedal, da je poslušal skupino v najstniških letih. »Sem nekoliko mlajši­ od njih, ne pa najmlajši. V skupino sem prišel na pobudo kitarista Boštjana. Na prvi vaji smo se odlično ujeli. To, da sem prišel v skupino kot četrti pevec, me ne obremenjuje, ker smo takoj začeli ustvarjati nove pesmi.«

Poseben pečat obletnici

Na albumu #aveš je devet avtorskih skladb in štirje samostojni singli, s katerimi so Los Ventilos oživili svojo kariero lani ob petnajstletnici aktivnega delovanja. Iz naftalina so potegnili svoje skladbe, jih preoblekli v drugačne aranžmaje in povabili nekaj pevcev, da jih odpojejo. Takrat namreč še niso imeli novega pevca in so njihove starejše uspešnice odpeli izraziti vokalisti: Tokac iz zasedbe Dan D (Ne gledam nazaj), Tomi Meglič iz zasedbe Siddharta (Vanilija), Grega Skočir iz zasedbe Big Foot Mama (Odpri ventile) in Omar Naber (Med vdihom in izdihom). Lunder je povedal, da je tako začel nastajati nov album. »Za tem ni neke velike filozofije. Hoteli smo dati poseben pečat tej obletnici.«

Los Ventilos so s svojimi albumi postavili nove produkcijske standarde, in tak je tudi album #aveš. Nastajal je od leta 2014, skladbe pa so posneli v studiih Beartracks v Kočevju, Hobbit na Vrhniki in A-box v Trzinu pod budnimi ušesi Dejana Radičevića, Jerneja Kržiča, Mateja Grginiča in Matej Gobca, ki je naredil tudi mastering. Člani zasedbe so bili tudi producenti.

Los Ventilos so povedali, da so vztrajni in trmasti. Lunder je dodal: »Če je interval merjenja trme od 0 do 100, smo mi trmasti za 120. Sicer pa moraš biti pogumen in trmast na vsaki glasbeni sceni. Mogoče kot rocker v Sloveniji še bolj, saj se stvari odvijajo počasneje, kot bi si želeli. Poleg zunanjih dejavnikov so vedno tudi notranji v skupini, s katerimi se je treba ukvarjati. Vendar je to dobro, ker te gradi osebnostno in umetniško.«

Zvesti slovenščini

Zanimalo nas je, ali se naslov albuma simbolično navezuje na sedanjost, ki je vse bolj obdana z različnimi oblikami družbenih medijev. Urban je povedal, da ga je »ustvaril naš roadie, ki nam pomaga pri prenašanju opreme in pri vsem drugem. To je človek, ki največkrat v enem stavku izgovori a veš. Ta a veš je naša interna šala in odločili smo se, da bomo tako poimenovali album, ker je preprosto, z dodatkom lojtre pa je #aveš postal zelo moden naslov.«

Prej je običajno zasedba sestavljala drobce pesmi, ki so jih člani prinesli v studio. Najprej so sestavili glasbo, nato pa še besedilo. Na novem albumu je drugače, je povedal Lunder. »Večinoma smo delali tako, da sva avtorja glasbe in besedil, Boštjan Gorišek in jaz, veliko naredila že doma in sva prišla pred zasedbo z izoblikovanim okostjem pesmi. To je bila osnova, ki jo je zasedba kot celota oblikovala v sedanje posnetke.«

Los Ventilos ostajajo zvesti slovenščini, razen imena, ki občasno po pomoti privabi na njihove koncerte plesalce salse. Lunder je prepričan, da ni »nič narobe z drugimi jeziki, vendar me ne prepriča stavek, ki ga velikokrat izrečejo slovenski glasbeniki, da se lažje izražajo v angleščini. Je pa tudi res, da je slovenščina za pop rock glasbeni stil lirično nekoliko težja oziroma zahtevnejša in je zato večji izziv napisati besedilo v slovenščini kot angleščini.«