»Zdi se, da smo se dotaknili dna«

Novo predsednico ali predsednika Društva slovenskih pisateljev bodo izbirali sredi maja.
Fotografija: »Kako je mogoče, da se društvo domnevno največjih mojstrov besede med seboj tako hitro in tako globoko skrega?« se sprašuje pisatelj Andrej E. Skubic. Foto Tomi Lombar
Odpri galerijo
»Kako je mogoče, da se društvo domnevno največjih mojstrov besede med seboj tako hitro in tako globoko skrega?« se sprašuje pisatelj Andrej E. Skubic. Foto Tomi Lombar

Po tistem, ko so članstvu Društva slovenskih pisateljev štiri strokovne sodelavke predložile odpoved sodelovanja in se je za nepreklicni odstop 1. aprila odločila tudi predsednica društva Aksinja Kermauner, so se imeli člani upravnega odbora društva marsikaj pogovoriti. Nekatere, med njimi Vena Tauferja, še posebej skrbi usoda vileniške prireditve.

Na pismo strokovnih sodelavk pisarne – Nine Kokelj, Agate Šimenc, Nike Brajnik in Nane Vogrin (zadnji dve sta imeli funkcijo producentk festivala Vilenica) – se je najprej odzval upravni odbor društva, ki je ocenil, da je aktualno dogajanje posledica neurejenih finančnih razmer v preteklosti ter neurejenih delovnih odnosov.

Na predsedničin odstop sta se s pismom odzvala podpredsednica društva Gabriela Babnik in podpredsednik Dušan Šarotar. V uvodu sta razpostavila dejstva in eno mnenje: »Od odhoda poslovnega sekretarja Saše Jovanovića so se domine na sedežu DSP podirale, v kratkem času sta odstopila dva izvoljena predsednika DSP, lani Ivo Svetina, po le nekaj mesecih je ponudila odstop tudi predsednica dr. Aksinja Kermauner. Naj dodamo, da so ob preteku pogodb pisarno DSP zapustile tudi dolgoletne sodelavke, ki so uprav­ljale zahtevne društvene projekte. Zdi se, da smo se dotaknili dna.«

Podpredsednica in podpredsednik sta dodala: »Na vse člane društva in seveda tudi na upravni odbor, ki je zadnja leta deloval dobro, vendar bi očitno moral prevzeti določeno odgovornost za dogajanje in odstop obeh predsednikov ter ne nazadnje tudi honorarnih sodelavk, apeliram, da v čim krajšem času skličejo izredni občni zbor. Volitve morajo biti tako za predsednika kot za upravni odbor, ki naj preveri svojo podporo in legitimnost na ponovnih volitvah, čeprav to formalno ni potrebno.«

Andrej Skubic Foto Blaž Samec
Andrej Skubic Foto Blaž Samec
Član društva Andrej E. Skubic je člansko dopisovanje po elektronski pošti začinil z mnenjem: »Kako je mogoče, da se društvo domnevno največjih mojstrov besede, dobromislečih, vzajemno opravičujočih se ljudi, umetnikov, ki gojimo predstavo, da smo vest človeštva, med seboj tako hitro in tako globoko skrega? Da vržejo iz rok vse že začete ali davno uveljavljene projekte … To je kot v Trumpovi ali Šarčevi vladi. Kaj bo potem šele s tistim manj visoko artikuliranim delom človeštva in slovenstva? Naj se upravni odbor zamisli nad tem.

Andrej Blatnik  Foto Roman ŠŠipić
Andrej Blatnik  Foto Roman ŠŠipić
Streznitvene besede je v izjavi za Delo ponudil tudi Andrej Blatnik: »DSP je zaradi pomanjkljive komunikacije, ki je zdaj eksplodirala, v precejšnji nevarnosti. Seveda lahko s postopno prodajo premoženja nekaj časa še obstaja, ugled dejavnosti, ki jih izvaja, pa bo naglo potonil, če jih ne bodo vodili za to usposobljeni ljudje. Slovenski dnevi knjige so izgubili namen, še preden so ga jasno našli, zdaj je ogrožen še festival Vilenica. Marsikdo je pripravljen iz udobne sence godrnjati, kaj vse naj bi bilo po njegovo tam narobe, dobro pa bi bilo poznati dejstva: nagrajenci Vilenice kasneje dobivajo osrednje svetovne literarne nagrade, vrsto avtorjev, tudi slovenskih, je prav ta festival uveljavil v svetu in, ne nazadnje, pridobiva financiranje iz različnih virov, doslej je dobival tudi precej konkretne podpore zasebnih sponzorjev, kar v kulturi ni pogosto.



Osem let sem kot predsednik žirije sodeloval s producentkami, ki so skrbele za njegovo izvedbo, in vem, da so visoko usposobljene in so bile za svoje delo zelo motivirane, pa ne z denarjem. Marsikdo si predstavlja gospodarjenje precej po domače in ne ve, kaj vse je treba narediti, da kulturni stroj deluje. Kdor bi samo obiral sadove, bo naslednje leto ostal praznih rok.«

Veno Taufer Foto Blaž Samec
Veno Taufer Foto Blaž Samec
Ob morebitnih zagatah s festivalom Vilenica in onkraj tega je nekaj kritičnih besed navrgel kolegom tudi nekdanji predsednik DSP Veno Taufer: »Ne bo le mednarodna sramota – Vilenica gor ali dol –, bo katastrofa za celotno Društvo slovenskih pisateljev, za slovensko pišmeuhno kulturno politiko, za slovensko vlado (ugotovljena bo njena velika malomarnost), skoraj še ljubkovalno rečeno za slovensko kulturo, blamaža za slovensko državo …«

Lidija Dimovska  Foto Blaž Samec
Lidija Dimovska  Foto Blaž Samec
V enem od dopisov se je kot predsednica žirije za mednarodno nagrado vilenica oglasila Lidija Dimkovska in zapisala, da sta Nana Vogrin in Nika Brajnik izjemno uspešno, zavzeto in profesionalno organizirali ter skrbeli za festival Vilenica tudi letos, čeprav brez pogodbe za delo, in dodala: »V ­sedanjih okoliščinah me resno ­skrbi, kaj bo z letošnjo Vilenico (v izjavi je UO sploh ne omenja) in kako bomo nadaljevali ­organizacijo.«
 

Komentarji: