Piranski angel v Knežjem dvoru

Dijaki Gimnazije Celje – Center in učenci II. osnovne šole bodo uprizorili glasbeno-scensko predstavo po pripovedkah Folkeja Tegetthoffa.
Fotografija: Piranski angel je naslov ene od pravljic večkrat nagrajenega avstrijskega pravljičarja Tegetthoffa. FOTO: Arhiv GCC
Odpri galerijo
Piranski angel je naslov ene od pravljic večkrat nagrajenega avstrijskega pravljičarja Tegetthoffa. FOTO: Arhiv GCC

Celje – Po velikem uspehu v Piranu konec avgusta bodo predstavo Piranski angel spet uprizorili nocoj v Knežjem dvoru Pokrajinskega muzeja Celje. Gre za glasbeno-scensko predstavo šestih pravljic večkrat nagrajenega avstrijskega pravljičarja Folkeja Tegetthoffa, zaljubljenega v Piran.

Dijaki Gimnazije Celje – Center (GCC) so Piranskega angela prvič postavili na celjski oder že leta 2014. Vsako leto namreč pripravijo prireditev ob svetovnem dnevu poezije v sodelovanju z enim od veleposlaništev v Sloveniji, lani so na primer sodelovali z nemškim, predlani ruskim veleposlaništvom. Pred štirimi leti so se povezali z avstrijskim, se spominja ravnatelj Gregor Deleja: »Tako smo povsem po naključju prišli do Folkeja Tegetthoffa, ki je res izjemen pravljičar. Njegove pravljice, v slovenščino je prevedena ena njegova zbirka pravljic, priporočam vsem, ne le otrokom.«

Igralska zasedba v predstavi Piranski angel na letošnji predstavi v Piranu. FOTO: Arhiv GCC
Igralska zasedba v predstavi Piranski angel na letošnji predstavi v Piranu. FOTO: Arhiv GCC


Pravljica kot življenjski stil


Ena izmed pravljic v zbirki Tisoč ogledal je pravljica Piranski angel, pripovedka o sobivanju z naravo in povezanosti tuzemskega in duhovnega sveta, kot jo opisuje Deleja, in po kateri so ustvarjalci dali ime celotni predstavi. Ta vsebuje šest pravljic iz omenjene Tegetthoffove zbirke, glasbo je za predstavo, kjer se prepletajo glasba, ples in beseda, spisal Bojan Draksler.

Ponovitev predstave konec avgusta v Piranu sta si v letu, ko je slavni angel na obnovi v Ljubljani, zaželela sam pisatelj Tegetthoff in tamkajšnji župnik Zorko Bajc. Tegetthoff sicer večino časa preživi prav v Piranu in na Južnem Štajerskem. Da je Tegetthoff tak ljubitelj morja in morske obale morda ni naključje, saj je vnuk slavnega viceadmirala Wilhelma von Tegetthoffa, ki je poveljeval avstrijski vojni mornarici v bitki pri Visu.



Pravljičar Tegetthoff živi povsem drugačno življenje kot ded. Kot so zapisali v GCC, je pravljica zanj več kot literarna zvrst: »Je življenjski stil, ki odpira nove dimenzije in vodi globlje v nas – je ogledalo naše duše. Do danes je izšlo 43 njegovih knjig v skupni nakladi okrog 1,5 milijona izvodov. Pravljice pripoveduje povsod po svetu, je tudi pobudnik in organizator najpomembnejšega in največjega pravljičarskega festivala v Evropi.«

Komentarji: