Solo akcija postojnskega občinskega vodstva v imenu racionalizacije. Notranjski muzej gre namreč v zavod Znanje. Zaposleni v muzeju zbirajo podpise podpore.
Postojna – Občina Postojna ukinja Notranjski muzej Postojna kot samostojni javni zavod in ga pripaja lani ustanovljenemu javnemu zavodu Znanje. Občinsko vodstvo svojo potezo utemeljuje kot racionalizacijo v kriznih časih. Ministrstvo za kulturo je z odločitvijo seznanjeno, občinski odbori je niso obravnavali, ker še niso ustanovljeni, svet Notranjskega muzeja pa jo bo obravnaval šele danes.
Zaposleni v zavodu protestirajo in iščejo podporo za ohranitev statusa pri kolegih v ostalih slovenskih muzejih. Pripojitev Notranjskega muzeja k še ne leto dni staremu občinskemu zavodu Znanje, v katerem kot enoti že delujeta Ljudska univerza in postojnski kulturni dom, vodi pa ga Brigita Kidrič, ki je na mesto direktorice zavoda prišla z mesta direktorice občinske uprave, ni bila nepričakovana. Nakazala jo je že uvrstitev muzejske dejavnosti na seznam dejavnosti zavoda Znanje v ustanovitveni odlok, znano pa je tudi, da sedanji direktor Notranjskega muzeja Dejan Vončina pri sedanji občinski oblasti ni posebej priljubljen. S pripojitvijo bo mesto direktorja Notranjskega muzeja ugasnilo, Vončina pa bo, kot je razvidno iz predloga novega odloka, prerazporejen na prosto sistemizirano delovno mesto, ki ustreza njegovi izobrazbi.
Občinsko vodstvo je pripojitev pripravilo brez sodelovanja Notranjskega muzeja, sveta zavoda, občinskega odbora za družbene dejavnosti, ki ga še niti niso oblikovali, o njej pa so obveščeni na ministrstvu za kulturo. Novi odlok zavoda Znanje, ki ga spreminjajo zaradi najnovejše pripojitve, bo v torek obravnaval občinski svet, kot nam je povedal predsednik sveta zavoda Janko Boštjančič, pa bo svet pripojitev obravnaval šele danes. Direktor Notranjskega muzeja Dejan Vončina izjav noče dajati, zaposleni, teh je sedem, pa so včeraj popoldne na javnost naslovili svoje protestno sporočilo in ob tem opozarjajo, da je delovanje muzeja zdaj organiziran zelo racionalno.
V gradivu za sejo občinskega sveta župan Jernej Verbič pojasnjuje, da bodo pripojitev izvedli zaradi zmanjševanja skupnih stroškov. »Oba zavoda (Znanje in Notranjski muzej, op. p.) za uresničevanje poslanstva potrebujeta kadrovske okrepitve in širitev nekaterih administrativno tehničnih služb. Z združitvijo zavodov bi oba zavoda povezali predvsem na nivoju skupnih služb, s čimer bi privarčevali izdatna sredstva, ki bodo v letu 2011 nujno potrebna za zagon muzejske dejavnosti v novih prostorih,« so zapisali v obrazložitev sklepa o pripojitvi.
Na vprašanje, koliko denarja bodo z združitvijo zavodov prihranili, nam včeraj z občine Postojna še niso sporočili, prav tako pa nismo izvedeli, kakšno stališče ima do ukinjanja samostojnosti Notranjskega muzeja njegov glavni financer, ministrstvo za kulturo.
Komentarji