Vstop prost za Adolfa Mljača

Celjski in gostujoči umetniki se bodo na festivalu Vstop prost poklonili preminulemu umetniku
Fotografija: Adolf Mljač, eno njegovih zadnjih pojavljanj v javnosti je bilo maja 2017 v Likovnem salonu Celje. Foto: Brane Piano/DELOFoto
Odpri galerijo
Adolf Mljač, eno njegovih zadnjih pojavljanj v javnosti je bilo maja 2017 v Likovnem salonu Celje. Foto: Brane Piano/DELOFoto

Celje – Predsednica Društva likovnih umetnikov Celje Andreja Džakušič se je z umetniško intervencijo poklonila slikarju Adolfu Mljaču, ki ga letos prvič ne bo na festivalu Vstop prost v starem mestnem jedru Celja in v celjskem Mestnem parku. Lani je preminil. Džakušičeva je v spomin na Mljača, ki se je zanimal tudi za čebelarstvo in za čebele, ki so svojčas naseljevale drevo vrste pavlovnija ob Slovenskem ljudskem gledališču Celje, tam postavila zvočno instalacijo z brenčanjem čebel. »Zdaj so se čebele vrnile,« pravi.
 
Letošnji festival bo že 19. izvedba urbanih umetniških akcij, intervencij, performansov in instalacij v celjskem mestnem jedru. Na njem vsakič sodelujejo umetniki različnih generacij in različnih zvrsti, namen festivala pa ostaja en sam: iz galerij umetnost postaviti na celjske ulice in trge in jo tako približati javnosti.
 
Adolfa Mljača letos prvič ne bo zraven. Simon Macuh se spominja njegove lanske udeležbe: »Bil je že šibak in je rekel, da ne bo sodeloval. Potem pa je ves čas sedel v Likovnem salonu, kjer smo umetniki imeli zbirališče. Njegova figura, njegova prisotnost je bil njegov zadnji univerzalni performans.«
 
Festival Vstop prost pod letošnjim naslovom Trans-for-MA-tor bo v četrtek in petek, 21. in 22. junija. Kot rečeno je posvečen Mljaču. Boris Oblišar bo kot posvetilo Mljaču iskal kontemplativne zvoke, glas in tišino v zvočnem performansu TU-TAM. Željo Opačak bo obnovil potovanje od Osijeka do Celja, ki sta ga nekoč doživela z Mljačem. Andraž in Franc Purg bosta umetniku postavila spominsko instalacijo, Simon Macuh in Holland pa bosta z asociacijo na umetnikove slike med festivalom predvajala »kvantne« filme. Z vizualno-literarno transkripcijo srečanj z Mlajčem se ga bo spomnil Bori Zupančič. Estela Žutić in Gilles Duviver bosta izvedla dvodelni performans o prečkanju in prekoračenju. Minljivost kot spreminjanje prostora v času bosta v performansu opazovali Andreja Džakušič in Keiko Miyazaki (AnKo). Na dojemanje vsakdanjega in samoumevnega bo meščane opozarjal gostujoči umetnik Danilo Milovanović s svojimi umetniškimi vidnimi posegi v mestu. OR poiesis bo raziskovala prebujanje intimnih svetov skozi kontemplacijo zvoka v intervenciji Zdrs v tolmun. Pod mentorstvom Franca Purga pa bodo svoje potenciale predstavili mladi umetniki z dveh celjskih gimnazij.
 
Letošnje umetniške akcije in performansi bodo nadaljevanje iskanja sožitja narave in človeka v mestu, ki je obremenjeno s preteklim in sodobnim onesnaženjem. »Letošnji festival bodo začrtali posluh za čutne dražljaje iz okolja, njihovi prevodi in preobrazba notranjih svetov v vidno in slišno formo. Umetniške manifestacije bodo usmerjene v raziskovanje zvoka, s svojo performativno potezo bodo kontemplativno skušale zaobjeti spomin kot vzporedno entiteto naše sedanjosti,« program povzema Andreja Džakušič.

Komentarji: