Mestni sklad z novo finančno injekcijo

Največ pozornosti so svetniki namenili stavbi na Dvornem trgu, kjer se obetajo nove hotelske sobe
Fotografija: Sklad bo z dokapitalizacijo in zadolževanjem poskrbel še za okoli 1500 novih najemnih stanovanj. FOTO Tomi Lombar/Delo
Odpri galerijo
Sklad bo z dokapitalizacijo in zadolževanjem poskrbel še za okoli 1500 novih najemnih stanovanj. FOTO Tomi Lombar/Delo

S 4,2-milijonsko dokapitalizacijo, ki so jo soglasno potrdili mestni svetniki, bo ljubljanski stanovanjski sklad zaključil gradnjo več kot 250 novih najemnih stanovanj v Polju, na Brdu, na Zarnikovi in v Pečinski ulici. Ob kroničnem primanjkljaju najemnih stanovanj v prestolnici namerava sklad z dokapitalizacijo in zadolževanjem poskrbeti še za okoli 1500 novih.

Mestni svetniki niso imeli zadržkov niti pri potrjevanju kadrovskih rešitev niti pri nagrajevanju delovne uspešnosti osmih direktoric in direktorjev javnih zavodov s področja kulture, ki bodo skupaj dobili okoli 42 tisočakov, največ med njimi, okoli 11 tisoč evrov bruto, bo prejel Blaž Peršin, direktor Muzejev in galerij mesta Ljubljana. Predsednik mestnega odbora za kulturo Dragan Matić je ob tem predlagal enoten ključ pri nagrajevanju, saj bo večina direktoric in direktorjev nagrajena za uspešnost za leto 2018, le v enem primeru gre za akontacijo za letos, katere del bo prejemnik moral celo vrniti, če ne bo dosegel pričakovanih rezultatov. Svetniki so potrdili tudi nagrado za delovno uspešnost za Lilijano Madjar, direktorico Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije v višini 3754 evrov bruto.

Brez razprave in soglasno so svetniki potrdili poročilo o uresničevanju akcijskega načrta Ljubljana – občina po meri invalidov za minuli dve leti, o predlogu za prihodnji dve leti pa bodo razpravljali na prihodnji seji. Razprava na današnji vsega slabo uro in pol trajajoči seji mestnega sveta se je nekoliko razvnela le pri potrjevanju lokacijske prevetritve za stavbo na Dvornem trgu 1. Za preureditev te stavbe ima predlagatelj Ivan Kapetanović – javnost ga pozna predvsem kot lastnika gostinskega lokala Ljubljanski dvor – sicer vsa soglasja, tokrat pa so mestni svetniki z lokacijsko prevetritvijo, tem novim postopkom v gradbeni zakonodaji, dopustili še prizidavo nove kleti in hotelsko dejavnost v nadstropjih.


Razprava o hotelskih zmogljivostih


Janez Stariha iz Liste kolesarjev in pešcev je prevetritev s težkim srcem podprl, češ da gre za pomembno zgodovinsko stavbo, v nos pa mu gredo predvsem nove hotelske zmogljivosti, ki naj bi jih bilo v mestu že preveč; turisti, ki ne zapravijo veliko, pa naj bi bili zaslužni tudi za selitve Ljubljančanov iz mesta zaradi dragih najemnin, ki so posledica oddajanja stanovanj turistom. Slišati je bilo tudi skrb (Asta Vrečko, Levica), da je v središču mesta preveč hotelskih zmogljivosti in se stanovanja spreminjajo v hotele in da bi (Mojca Škrinjar, SDS) hotele kazalo razpršiti tudi po okolici.

Župan Zoran Janković je tovrstna razmišljanja v celoti zavrnil: turistična potrošnja ni podpovprečna, vse ankete kažejo, da je sobivanje Ljubljančanov in turistov odlično. Ljubljana pa bo v naslednjih letih bogatejša za tisoč hotelskih sob, župan je omenil nova Šumi in Kolizej, 250 sob v hotelu, ki ga Zlatarna Celje gradi nasproti Intercontinentala, 120 sob naj bi dobili na Kolodvorski, končno se prenavlja doslej sramotno propadajoča stavba Zlate ladjice, kjer bo 16 elitnih hotelskih sob.

Svetnike pa še bolj skrbi varnost pri gradnji – bodo sama stavba na Dvornem trgu 1 in vse okoliške zaradi svoje starosti posege v kleti dobro prenesle? Da se ne bi ponovil primer starega Kolizeja, ko se je ob posegih del stavbe porušil. Jugozahodni vogal stavbe se je že pogreznil za 12 centimetrov, tako da je poseg po svoje nujen, Jožefa Horvata (NSi) in Anžeta Logarja (SDS) pa skrbi tudi morebitni vdor zalednih voda. Župan je pojasnil, da prihajajo zaledne vode z vrha Kongresnega trga, od NLB proti Ljubljanici, in da je NLB že poskrbela za ureditev, Univerza v Ljubljani pa je ob njeni skorajšnji 100-letnici darovala ureditev doslej nedelujočega vodnjaka pred nekdanjim Deželnim dvorcem, kjer je sedež te visokošolske ustanove.

Požarna varnost Kazine

Z akademskim šolstvom je povezano tudi urejanje stavbe Kazine na vrhu Zvezde, kamor naj bi se po skoraj pol stoletja reševanja prostorske problematike treh umetniških akademij vendarle preselila glasbena. Podžupan Janez Koželj je povedal, da bi za take male posege kot je pridobitev papirjev za ureditev požarnega hodnika v kleti in požarnih stopnic povsod na Zahodu potrebovali eno uro, pri nas pa se nepotreben zaplet vleče in vleče zaradi ene uradnice.

Pri odločanju o poimenovanju Prekmurskega trga in Parka 7. septembra se je nakazoval manjši zaplet, saj so nekateri svetniki z desnega političnega pola predlagali, da bi o poimenovanjih glasovali ločeno. Ker to ni bilo možno, saj je šlo za enoten odlok, so se glasovanja vzdržali. Prekmurski trg (v bistvu zahodni del Ambroževega trga pri Šempetrskem mostu čez Ljubljanico) dobiva Ljubljana tako ob stoletnici priključitve Prekmurja, Park 7. septembra (pri Ruskem carju) pa spominja na 7. september 1941, ko so štirje mladinci streljali na italijansko vojsko, ki je tistega leta okupirala Ljubljano. V parku je že obeležje, ki spominja na ta dogodek, 7. september je bil praznik nekdanjih občine Ljubljana Bežigrad in krajevne skupnosti Posavje, sedaj pa je praznik istoimenske četrtne skupnosti.

Komentarji: