KPK »oglobila« trboveljske občinske svetnike

Kršitev protikorupcijskega zakona: Kot člani občinskega sveta oziroma komisij glasovali za svoje kandidature v svetih javnih zavodov
Fotografija: Denis Tomše, direktor ZD Trbovlje, je KPK z magnetogramom dokazoval nedolžnost. Foto Polona Malovrh
Odpri galerijo
Denis Tomše, direktor ZD Trbovlje, je KPK z magnetogramom dokazoval nedolžnost. Foto Polona Malovrh

Trbovlje – Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) vsaj v primeru Trbovelj ni več le brezzobi tiger, saj si je po naših neuradnih informacijah za »malico« privoščila deset občinskih svetnikov, ker se ti v vlogi članov občinskega kviaza oziroma občinskega sveta niso izločili iz glasovanj, temveč so glasovali za svoje kandidature v svetih javnih zavodov. Za prekršek so prejeli položnice: za celih 30 evrov za plačilo stroškov postopka.

Trboveljska občina: spet ni storila vsega? Foto Polona Malovrh
Trboveljska občina: spet ni storila vsega? Foto Polona Malovrh


»KPK je za nas zdaj tiger, ki rahlo grize,« pravi eden od trboveljskih grešnikov, ki jih je KPK obravnavala zaradi domnevnega nasprotja interesov pri glasovanju na občinskem svetu (OS) ali občinski komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (kviaz).
 

Obravnava na KPK kot prometni prekršek


Da jih je KPK res obravnavala, so potrdili trije svetniki: Denis Tomše (SMC), Bogdan Šteh (Levica) in Marjana Eberlinc (SD). Ta pravi, da preiskave ni vzela tako preprosto kot drugi: »Kot da gre za prometni prekršek; jaz sem osebno užaljena.«
Sebastjan Ledinek (SD), član sveta OŠ Ivana Cankarja ter predsednik sveta knjižnice Toneta Seliškarja, ki ga je KPK po naših informacijah tudi oglobila, zadeve ni želel komentirati.

Čeprav v primeru svetnikov, neuradno pa tudi vseh drugih njihovih svetniških kolegov, ne gre za materialno okoriščanje, saj za funkcije v svetih zavodov ne prejemajo nobenih sejnin, je KPK ugotovila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Najnižja predvidena globa po ZIntPK znaša 400, najvišja pa 1200 evrov; dva od omenjenih svetnikov sta prejela »simbolični« položnici za plačilo stroškov postopka, tretji pa niti te ne, saj je dokazal svojo »nedolžnost«. Uradnega podatka, koliko svetnikov so oglobili in za koliko, nam s KPK niso posredovali.

»Zlorabe v nobenem primeru ni bilo,« pravijo Tomše, Šteh in Eberlinčeva. Zadnja je lani kot svetnica podprla svojo kandidaturo za svet zavoda Vrtca Trbovlje. »Pritisnila sem 'za', ker smo glasovali o paketu treh imen – tudi mojega. Če bi morala glasovati le o sebi, ne bi, ker se mi ne zdi prav, toda v paketu …« Eberlinčeva, ki je iz sveta vrtca izstopila, upa, da bo novi občinski svet bolj »pameten« in bo opustil »absurdna paketna glasovanja«.

Bogdan Šteh pravi, da je priznal napako, a da od funkcije v svetu OŠ Trbovlje nima nič. Foto Leon Vidic
Bogdan Šteh pravi, da je priznal napako, a da od funkcije v svetu OŠ Trbovlje nima nič. Foto Leon Vidic


Prav tako je mandat v svetu OŠ Trbovlje vrnil Bogdan Šteh, ki pa ostaja član kviaza: »Priznal sem napako, povedal, da od funkcije v svetu zavoda nimam nič, ne vpliva ne materialnih koristi, še kar stanujem na istem naslovu in vozim isti avto, položnico za 30 evrov bom seveda plačal, bom pa vesel, če se izkaže, da je v Sloveniji korupcija samo to – nasprotje interesov …«

Direktor Zdravstvenega doma Trbovlje Denis Tomše meni, da bi morala vse svetnike že ob nastopu mandata na morebitno navzkrižje interesov opozoriti občina, česar pa po njegovih besedah ni storila. Tomšetu je uspelo dokazati, da se je kot član kviaza iz glasovanja o svoji kandidaturi za direktorja ZD izločil in da je napako v njegovem primeru storil občinski uradnik, ki v zapisnik ni vnesel pravih podatkov. »V zapisniku je pisalo, da je od devetih prisotnih glasovalo osem članov, eden pa se je vzdržal. Da sem fizično odšel iz prostora glasovanja, sem dokazal z magnetogramom.«

Komentarji: