Moštveni naslov svetovnih prvakov v formuli 1, ki si ga je Mercedes zagotovil že pred dvema tednoma v Sočiju, torej tri dirke pred koncem sezone 2014, naj bi bil šele začetek vladavine »srebrnih puščic«. Ker v nemški ekipi, ki ima sicer svoj sedež v angleškem Brackleyju, napovedujejo nadaljnje velikanske vložke, je lahko konkurenco upravičeno strah nove Mercedesove ere.
Ob vseh, ki so tako ali drugače sodelovali pri izdelavi letošnjega šampionskega mercedesa W05, sta pomemben delež h konstruktorski lovoriki kajpak prispevala oba dirkača, ki sta v svojo korist odločila trinajst od šestnajstih dosedanjih dirk. Od tega jih je Lewis Hamilton dobil devet, Nico Rosberg štiri, skupaj pa sta nanizala kar devet dvojnih zmag. Če k temu prištejemo še petnajst najboljših štartnih položajev, je velikanska premoč »srebrnih puščic« v tej sezoni več kot očitna.
»Za ta naslov prvaka so zaslužni vsi vpleteni, tudi tisti, ki so bili zraven, ko je leta 2009 padla odločitev o Mercedesovi vrnitvi v formulo 1, torej tudi Michael Schumacher, Ross Brawn in Norbert Haug,« se je vodja nemškega moštva Toto Wolff ob sedemkratnem svetovnem prvaku, ki naj bi – mimogrede – po mnenju zdravnika Jeana Françoisa Payena okreval še od enega do treh let, spomnil tudi tedanjih vodilnih mož pri Mercedesu.
Hamilton in Rosberg sta s konstruktorsko lovoriko spisala novo poglavje v bogati (dirkaški) zgodovini znamenitega nemškega proizvajalca avtomobilov, ki se je začela pred natanko stotimi leti – z zmagoslavjem Christiana Friedricha Lautenschlagerja na veliki nagradi Francije. Zatem je leta 1954 napočila prevlada »srebrnih puščic« s Juanom Manuelom Fangiom na čelu, trajala pa je le do konca sezone 1955, ko je takratno Mercedesovo vodstvo zaradi grozljive nesreče v Le Mansu, kjer je umrlo več kot 80 gledalcev, sklenilo izstopiti iz vseh dirkaških serij.
Med vsemi tremi vrhunci je mogoče – čeprav je do njih prišlo v popolnoma različnih časih – potegniti določene vzporednice. Vsi trije so se namreč zgodili v obdobjih, ko je kraljevski avtomobilistični razred doživljal revolucionarne spremembe pravil. Tako je bilo tudi v letošnjem prvenstvu, v katerem so 2,4-litrske osemvaljne agregate zamenjali 1,6-litrski šestvaljniki s turbinskim polnilnikom. In z naskokom najboljšega oziroma najmočnejšega so izdelali prav pri Mercedesu.
Včerajšnji »home-runi« ne odločajo jutrišnjih tekem
»Za proizvajalca, kakršen je Mercedes-Benz, imajo ti uspehi toliko večjo vrednost, ker so bili doseženi v času velikih tehnoloških sprememb. Novi pravilnik nam je omogočil, da smo na svetovnem odru predstavili našo izjemno strokovnost,« je (bil) navdušen Dieter Zetsche, predsednik uprave Daimlerja, potem ko sta Hamilton in Rosberg nemškemu moštvu predčasno zagotovila konstruktorsko lovoriko. Poleg tega je le še vprašanje časa, kdaj se bodo pri Mercedesu veselili tudi vozniškega naslova svetovnega prvaka.
Pred zadnjimi tremi letošnjimi preizkušnjami – VN ZDA v Austinu (to nedeljo), VN Brazilije v Sao Paulu (9. novembra) in VN ZAE v Abu Dhabiju (23. novembra), kjer se bodo delile dvojne točke – ima najboljše karte v rokah vodilni Hamilton, ki ima pred drugouvrščenim Rosbergom sedemnajst točk naskoka, medtem ko Daniel Ricciardo (Red Bull) na tretjem mestu zaostaja že za 92 točk. Glede na to, da je na voljo le še sto točk, bi se moral res zgoditi pravi čudež, da bi 25-letni Avstralec nadomestil takšno razliko in Mercedesovima dirkačema izpred nosu še speljal končno zmago.
V ta čudež niti vodja »rdečih bikov« Christian Horner ne verjame več. »V Mercedesu so letos od vseh najbolje opravili svoje delo. To jim je treba priznati, pa če nam je všeč ali ne,« je 40-letni Anglež športno čestital tekmecem, ki so z vrha moštvene razvrstitve sklatili »njegov« v zadnjih štirih sezonah nepremagljivi Red Bull. Čeprav so se v avstrijski ekipi – kar zadeva letošnje prvenstvo – že vdali v usodo, pa pri Mercedesu kljub veliki prednosti ne nameravajo popustiti niti za ped.
»Formula 1 preprosto ne dovoli, da bi si oddahnili. 'Luknja' med nami in zasledovalci se namreč počasi, a vztrajno zmanjšuje. Zato moramo še naprej trdo garati, pri čemer se ne smemo zanašati na to, da vodimo. Ravno nasprotno; spremljati nas mora občutek, kot da lovimo zaostanek za tekmeci. Nadvsezadnje včerajšnji 'home-runi' tudi ne odločajo jutrišnjih tekem,« je svoje vodilo predstavil Wolff, ki se za razliko od konkurence s svojimi sodelavci – razumljivo – zavzema za to, da bi tudi v prihodnje veljalo pravilo, po katerem med sezono ne bi smeli več razvijati motorjev.
Kakor koli že; pri nemškem časniku Die Welt so izbrskali, da bo Mercedes v svojo ekipo formule 1 za prihodnjo sezono vložil še več denarja in jo še dodatno tehnično »oborožil«. Tako trojica strokovnjakov Aldo Costa-Paddy Lowe-Andy Cowell že na glas razpreda o dodatnih štiridesetih konjskih močeh in nadgradnji prevlade »srebrne puščice«. Za tekmece, ki so bili v Sočiju še vedno pol sekunde na krog počasnejši od Hamiltona in Rosberga, so to vsekakor alarmantne novice ...
Komentarji