Polar m400: Boljša in cenejša izbira za rekreacijo kot pametne ure

Prva cenovno dostopna rekreativna ura s sprejemnikom gps, ki se dobro razume s katerimkoli športom, ne samo s tekom.

Objavljeno
12. maj 2015 12.31
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Pametna ura je trenutno moderna besedna zveza. Toda svoje mesto trdno držijo tudi rekreativne ure s sprejemnikom gps, ki jih imajo še posebej radi tekači. Preizkusili pa smo polar m400, eno prvih cenovno dostopnih možnosti za vse, ki radi s tovrstno uro spremljali svojo vadbo tudi pri drugih športih.

Prva prednost Polarjeve ure je videz. Ta ni posebej privlačen, a tudi ne odbijajoč, pretirano triatlonski, podrejen funkcionalnosti, ampak ima vseeno v sebi nekaj elegance, da lahko m400 postane vsakodnevna ura. Osebno se mi vseeno zdi malenkost predebela za ta namen. In še vedno je zgolj plastičen izdelek potrošniške zabavne elektronike, daleč od kakšnega nakita, kakovostnejših materialov ali idealov švicarske urarske tradicije. Pašček je nekoliko preveč tog in praske se na njem hitro poznajo, toda ura kljub temu ni neudobna, prav tako je dovolj lahka. Vseeno pa se mi zdi, da je primernejša za moške, na ženski roki bi utegnila delovati prevelika.

Zaslon je klasičen črno-bel, velikost je primerna, možno je vključiti tudi modro osvetlitev. Razločljivost je precej nizka, vendar grafična podoba zato ne trpi, vidljivost je v vseh razmerah odlična, navigacija skozi izbirnike pa preprosta. Ura ima pet tipk, dve na levi strani zaslona in tri na desni. Od teh treh sta zgornja in spodnja za premikanje gor in dol, srednja pa za potrjevanje. Leva spodnja vrne uporabnika en nivo nazaj ali z držanjem (3s) izključi merjenje, medtem ko zgornja vključi osvetlitev zaslona.

Uporabnik si lahko nastavi, kaj poleg časa prikazuje osnovni zaslon ure (njegovo ime, trak z odstotkom dnevne aktivnosti), če se pomakne navzdol po izbirnikih, pa vidi podrobnejše podatke o svojem gibanju, športnih podvigih in pride v nastavitve. Ura je tudi vodotesna, kljub temu pa priročno ponuja priključevanje na računalnik in polnjenje prek standardnega priključka micro usb, ki je zaščiten z gumijastim čepom.

Spodobno trajanje baterije

V skladu s trenutnimi smernicami m400 ni samo ura s sprejemnikom gps, ampak tudi števec korakov, tako kot brezštevilne zapestnice in skoraj vsak pametni telefon. Predvsem pa se povezuje s pametnimi telefoni in osebnimi računalniki ter prek njih Polarjevo oblačno storitvijo flow. Podpora telefonom se je v zadnjih mesecih izboljšala, saj se je bilo na začetku mogoče povezati samo z iphoni (od 4s naprej), zdaj pa tudi z androidnimi modeli, ki imajo vgrajen bluetooth različice 4.0 in nameščen android 4.3 ali novejši. Povezovanje večinoma poteka brez težav, je pa prenašanje (»sinhroniziranje«) podatkov z ure na telefon precej dolgotrajno. Večinoma ga je treba sprožiti vsaj dvakrat, da se v aplikaciji polar flow pojavijo podrobnejši podatki o trasi (graf hitrosti in višine, zemljevid). Sihronizacija prek računalnika je hitrejša in vse se prenese v enem koraku.


Na računalniku se, ko je uporabnik prijavljen v spletno storitev flow (flow.polar.com), tudi nastavlja, kateri športni profili so na voljo na uri. Profilov je kopica in podjetje jih še dodaja. Skorajda ni športa, za katerega prikaz podatkov s sprejemnika gps ne bi bil prilagojen. Že med samo vadbo pa so na voljo podatki o hitrosti (trenutni in povprečni), tempu, razdalji, višini in višinski razliki. To je tudi ena glavnih prednosti pred podobno cenovno pozicionirano konkurenco, ki večinoma omogoča samo merjenje teka, morda še plavanja, ustavi pa se že pri kolesarjenju. Polarjevo uro smo z enostavnim in poceni nastavkom s pridom uporabljali kot kolesarski števec, z njo smo pozimi merili višinske metre in kilometre na smučiščih, omogoča pa še marsikaj drugega.

Ko želimo začeti z vadbo, je treba počakati do ene minute in se ne preveč premikati, da ura najde satelite. Zaznava položaja resda traja dlje, kot smo navajeni pri telefonih, vseeno pa ne predolgo. In potem ura signal odlično drži, zunaj se nam skoraj nikoli ni zgodilo, da bi ga izgubila, težave je imela, logično, le na postajah žičnic. Med tekom so tipke lahko dostopne, na kolesu pa bi bilo seveda bolje, če bi bile na čelni strani ure, tako kot so pri klasičnih kolesarskih števcih. Baterija po navedbah proizvajalca zdrži do osem ur vadbe z vključenim gps-om, kar ni daleč od resnice. Na zimskem mrazu je bilo energije dovolj za približno pet, največ šest ur delovanja, spomladi si lahko privoščim še daljše kolesarske podvige. Zgolj s štetjem korakov baterija zdrži en mesec.

Svoje dosežke je mogoče deliti s skupnostjo, prijavljeno v storitev flow, in jih primerjati, se pohvaliti in tako naprej. Ni pa, vsaj zaenkrat, integracije z drugimi tovrstnimi storitvami, denimo priljubljeno stravo, prav tako je kot zunanje naprave ne podpirajo aplikacije, kot sta endomondo in map my fitness. Uro je mogoče kupiti v kompletu z merilnikom srčnega utripa ali jo povezati še s kakšnim drugim, ki podpira tehnologijo energijsko varčnega bluetootha. Potem seveda ura prikazuje tudi podatke s tega merilnika, vendar nam te funkcionalnosti ni uspelo preizkusiti.

Doslej je bilo treba zgolj za samo uro, ki je uporabna še za druge športe poleg teka, odšteti najmanj 200, raje 300 evrov. Polarjeva ura m400 sama stane 150 evrov ali manj, v kompletu z merilnikom srčnega utripa pa jo je mogoče v akcijski ponudbi najti za 160 evrov. Zato je po našem mnenju kljub nekaterim drobnim pomanjkljivostim trenutno najboljši nakup za merjenje običajne vadbe in kot rekreativni pripomoček tipa vse v enem. Za športne namene je zaradi vodotesnosti, neodvisnosti od telefona, konkretne spletne platforme in spodobnega trajanja baterije tudi veliko boljša izbira kot katerakoli pametna ura.