Samsung galaxy note 4: Morda najboljši androidni telefon

Hardversko je večinoma vrhunski, če odmislimo čitalec prstnih odtisov in merilec srčnega utripa. Problem je programska oprema.

Objavljeno
08. februar 2015 17.40
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Prvi je bil bolj kot kaj drugega nezaslišano velik. Drugi že zelo dober pametni telefon in z izboljšanim pisalom tudi uporabna digitalna beležnica. Tretjega bi brez težav uvrstili med najboljše telefone leta, poleg tega je bil šampion v trajanju baterije. Četrti pa je verjetno med najboljšimi androidnimi telefoni doslej. Tudi če pisala nikoli ne izvlečete. Samsung galaxy note 4.

Zdi se, kot da note počasi postaja pravi zastavonoša korejskega proizvajalca. Spomladi sicer vsakokratni galaxy s povzroči histerijo med kupci, toda jeseni novi galaxy note prinese še boljše tehnične lastnosti in se dokaj potiho prodaja odlično. Z vse večjim navdušenjem nad velikimi telefoni ali vsaj tolerantnostjo do njih pa tudi postaja sprejemljiv za precej širši krog uporabnikov. Navsezadnje je proporcialno od prve generacije do zadnje zrasel občutno manj kot galaxy s.

Izvrsten zaslon in napredek pri materialih

Četrti note je prvi Samsungov telefon z zaslonom ultravisoke razločljivosti (1440 x 2560 točk), ki je tudi sicer izredno kakovosten. Precej bolj kot prikazovalnik v LG-jevem g3, ki ne dosega najvišjih standardov pri kontrastnih razmerjih, živahnosti, svetilnosti in vidljivosti na soncu. Note 4 vse to opravi z odliko. Le barvna pravilnost je dvomljiva, toda Samsung, tako kot Canon v fotografskem svetu, stavi na všečnost.

Toda glavna novica tega samsunga ni zaslon, pa če je še tako dober. Tudi ne nepričakovano sposoben fotoaparat, o katerem več kasneje. Velika novost je kovinsko ogrodje, kar je velik napredek v več pogledih. Izdelek daje občutek večje trdnosti, je bolj eleganten na pogled in se zdi bolj vreden ekstremno visoke cene. Zadnja stran je še vedno plastična, vendar vsaj ni posiljenega lažnega usnja. Predvsem pa spredaj še noben novodobni samsung ni bil tako prijeten. Steklo čez zaslon se lepo zlije v kovinsko ogrodje, ni dvignjenega roba kot pri galaxyju alpha. Zato prsti nemoteno drsijo od sredine zaslona proti robu. In vse skupaj je tudi videti lepo, še posebej pri beli različici.

Fotografsko presenečenje

V ohišju se enako kot doslej skriva pisalo, saj je to glavna razlikovalna lastnost modela note. Znova je izboljšano in omogoča bolj natančno, hitrejše in zanesljivo zapisovanje in risanje. Ter marsikatere trike v povezavi z uporabniškim vmesnikom. Vendar bi upali staviti, da večina uporabnikov razen v začetni evforiji »poglej, kaj vse lahko počnem« ne bo prav pogosto pošiljala izsekov vsebine zaslona, ki jo je prej označila s pisalom. Komu ta pripomoček zagotovo pride prav, toda po našem mnenju so med manjšinskim deležem kupcev.

Je pa galaxy note 4 trenutno eden najboljših fotofonov. Že trojka je v tem pogledu naredila velik korak naprej, saj je bila zelo blizu galaxyju s4. Note 4 pa galaxy s5 verjetno celo prekaša. Fotografije imajo ogromno podrobnosti, čeprav se algoritmi zanašajo na nekoliko pretirano ostrenje. Dinamični razpon je za telefonsko tipalo velik, osvetlitev ponavadi pravilna, v slabi svetlobi izdelek ni pastelen, kot pri marsikaterem tekmecu, temveč utegne biti celo uporaben. Samodejno ostrenje je bliskovito hitro, prav tako zajemanje fotografij, le vmesnik ima še vedno preveč možnosti. Tudi video je vrhunski in, kar je že običajno, na voljo je snemanje v razločljivosti 4K.

Vse te zmogljivosti presenetljivo malo vplivajo na trajanje baterije. Ta morda ni tako blesteča kot pri predhodniku, vseeno pa je zaloge večina dovolj za dva dni konkretne uporabe.

Preveč preslabo izdelanih dodatkov

Kot je že v navadi pri Samsungovih izdelkih, končni vtis malce pokvarijo nebistveni elementi in programska oprema. Dva najbolj izpostavljena dodatka lanskega leta pri korejskem proizvajalcu sta še vedno le pogojno uporabna. Čez čitalnik prstnih odtisov je treba, kot pri galaxyju s5, s5 mini in alphi, potegniti pod pravim kotom in s pravo hitrostjo, kar uspe nekako v enem od treh ali štirih poskusov. Zato smo tudi tokrat tak način odklepanja zaslona po prvih nekaj preklinjanjih raje opustili in se vrnili k preizkušeni, a bistveno manj varni številčni kodi. V aplikacijah, ki ga podpirajo (denimo lastpass), zato bolj malo koristi. Škoda.

Za merilnik srčnega utripa pa še vedno ne vemo povsem dobro, kaj išče v pametnem telefonu. Tudi ta je v najboljšem primeru polovično uspešen pri svojih nalogah in ne najbolj natančen. Na srečo ga je mogoče uporabljati vsaj kot tipko za fotografiranje. Samsungov uporabniški vmesnik pa še vedno živi v začetnih časih androida ali celo pred njimi. Če je videz Googlovega androida vmes postal eleganten, spoliran, sodoben, je Samsungov touchwiz baročen, starinski, čisto nasprotje Googlovega simpatičnega minimalizma. Vsak uporabnik lahko razliko preveri v aplikacijah za koledar. Googlov (mogoče ga je prenesti iz trgovine play) je med najlepše zasnovanimi androidnimi aplikacijami ta hip. Samsungov s planner pa med najbolj puščobnimi.

Malce se da zadevo popraviti z zaganjalnikom google now, ki spremeni podobo domače strani in ikon v izvirni android. Toda še vedno ostanejo duhamorno, okorno, preobremenjeno obvestilno polkno, nepregledne nastavitve in z enakim baročnim pridihom naphane ključne aplikacije (za e-pošto in podobno). Razumemo, da bi se Samsung rad razlikoval od drugih proizvajalcev, žal pa to počne na silo, brez okusa in sloga in preobsežno.

Samsung je na pravi poti

Galaxy note 4 je strojno osupljiv pametni telefon. Če bi Samsung prečistil svojo preobleko androida in prednaložene aplikacije (kar naj bi storil pri galaxyju s6) in dodelal nekatere dodatke, še posebej čitalnik prstnih odtisov, bi bil verjetno trenutno najboljši komplet na trgu. Naprava, ki lahko suvereno opravlja nalogo (skoraj) edine računalniške naprave.

Osebno pa bi si želel še (malce cenejše) različice brez pisala, saj mi ta pripomoček prav nič ne koristi.