Dobro jutro: Jeza

Reagirajmo na vsako opazko, ki kar kliče po jeznem odzivu, karseda prijazno. Začnimo kar danes.

Objavljeno
26. januar 2015 20.59
Peter Rak, Maribor
Peter Rak, Maribor
Jeza se zdi eno od razpoloženj, ki temeljno označuje aktualni slovenski prostor. Zelo veliko ljudi se kar naprej jezi, karkoli se zgodi (ali ne zgodi), postane predmet silnih debat, pa najsi gre za samogovore, dialoge ali sproščanje jeze v komentarjih na medmrežju. Kot lahko beremo v splošnih opisih, gre pri jezi za povsem naravno reakcijo, ki se pojavi kot samoobramba v primeru ogroženosti, vendar lahko kaj hitro postane vseobsegajoč fenomen, ki z izvornim problemom nima več veliko opraviti. Oziroma postane permanentno stanje s svojimi lastnimi zakonitostmi, ki določenega posameznika (ali družbo) povsem zasvoji.

Jezo takole suho teoretično delimo še na aktivno in pasivno in prav slednja se zdi značilna za nas. Zanjo so ob latentnih izbruhih besa značilni predvsem sprenevedanje, pasivnost, defetizem ter takšne in drugačne manipulacije, s katerimi se skuša v prepir vplesti »nasprotnika«. Pravzaprav se to zdi ena od osnovnih aktivnosti, vsak poskuša najti nekoga, s katerim bi lahko v nedogled polemiziral, vse to pa spremlja natančno določen proces, v katerem ne sme manjkati nobena vitalna komponenta.

Eden od osnovnih elementov je seveda reakcija nasprotne strani, ki mora biti prav tako ali še bolj ognjevita, ostra in izključujoča, sicer zadeva povsem izgubi vso privlačnost. Kot ugotavljajo nedavne nizozemske empirične študije, so na podlagi nekaterih poizkusov presenetljivo ugotovili, da še tako jezni ljudje nenadoma izgubijo veselje do prepirov, če naletijo na spravljive, prijateljske ali celo naklonjene tone. Morda je skrajni čas, da se takšnih receptov lotimo tudi sami, prav lahko bi šlo za zanimiv in morda celo zabaven eksperiment. Kot ponavadi so edini učinkoviti prijemi pri spreminjanju sveta tudi tukaj pri nas samih, torej na vsako opazko, ki kar kliče po jeznem odzivu, reagiramo karseda prijazno. Začnemo kar danes.