Okusna tradicija: Omejitve pri prehrani niso samo modna muha

Za obvladljivo uravnavanje ravni sladkorja je nujna ustrezna, zdrava prehrana.

Objavljeno
13. julij 2016 22.29
Uroš Štefelin
Uroš Štefelin
Tisti, ki spremljate moje zapise, že veste, da je stalno pridobivanje znanja zame in za moje sodelavce nedokončana zgodba. Vedno izvedeti kaj novega, spoznavati drugačne poglede in se približevati željam strank, to je nujno.

Pa smo se usmerili v prehrano za diabetike. Spoznali smo, da obstaja diabetes tipa 2, ki je največkrat posledica nezdravega načina življenja in prehranjevanja ter prizadene starejše, tako da oslabi delovanje trebušne slinavke, ki proizvaja inzulin. Zdravi se s tabletami ali inzulinom. Podučili smo se tudi o diabetesu tipa 1, ki ga običajno dobijo otroci in je avtoimuna bolezen, saj lastno telo beta celice, ki proizvajajo inzulin, obravnava kot sovražne in jih uniči. Inzulina, ki je nujen za presnovo ogljikovih hidratov, ni več in ti se ne morejo presnavljati. Zato je življenje diabetikov tipa 1 odvisno od dodajanja inzulina, ki pa mora biti doziran v primernih količinah. Le tako je lahko raven sladkorja v krvi ustrezna, ne previsoka in ne prenizka. Previsok krvni sladkor dolgoročno povzroča pešanje vida, delovanja ledvic, žil ..., prenizek pa povzroča lahko tudi nezavest in celo smrt.

Da je uravnavanje ravni sladkorja obvladljivo, je nujna ustrezna, zdrava prehrana. Diabetiki (po mojem mnenju vsi ljudje) bi morali jesti zdravo, torej sestavljene ogljikove hidrate (polnozrnate testenine, neprečiščen riž, polnozrnati kruh), veliko predvsem zelene zelenjave, posnete mlečne izdelke. Med obroki naj bi pretekle tri ure ...

Diabetiki, ki skrbijo za uravnavanje krvnega sladkorja z inzulinsko črpalko, morajo ob vsakem obroku natančno izračunati število gramov ogljikovih hidratov, ki jih bodo použili, in na tej podlagi odmeriti inzulin.

Tudi mi smo se naučili računati število ogljikovih hidratov. Zelo smo veseli, ko lahko otroci z diabetesom pri nas brezskrbno jedo zdrave, uravnotežene jedi. Ponujamo jedilnik z navedenim številom ogljikovih hidratov.

Vemo tudi, kaj je to celiakija, zavedamo se, da je treba zelo natančno poskrbeti, da se živila v kuhinji ne mešajo, da gostu postrežemo živila brez sledi glutena.

Na podlagi novih znanj o presnovi skrbimo, da so vse naše jedi pripravljene v skladu s smernicami zdrave prehrane, da so, kljub temu da kuhamo tradicionalno, lahke, lahko prebavljive.

Vsak gost s svojimi željami je za nas izziv, pa naj bo vegan, vegetarijanec, diabetik, občutljiv za gluten ... Zaradi vseh specifik naših gostov smo bogatejši in se kalimo.

Še posebej smo veseli, da lahko na kuharskih delavnicah sprejemamo otroke z motnjami v presnovi in so pri nas v varnih rokah.

***

Uroš Štefelin je vrhunski kuharski mojster in solastnik restavracije Vila Podvin, ki navdih za svoje kulinarične stvaritve črpa iz lokalnih sestavin in tradicije.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vam postrežemo vsak četrtek ob 15. uri, mu družbo delajo še:

- Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

- Teja Kuk, socialna delavka, prostovoljka in vodja projekta Skuhna

- Alja Dimic, prehranska terapevtka, Center Holistic

- Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

- Marko Jamnik, fotograf, pisec pivovarskega bloga in tudi čisto pravi pivovar.

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.