Kaj in kdo je joker Zdravka Počivalška

Če bi Šarec skušal šahirati kot Salvini, bi ga Počivalšek z Janšo lahko poslal v opozicijo.
Fotografija: Karikatura: Marko Kočevar
Odpri galerijo
Karikatura: Marko Kočevar

Novi prvak SMC pravi, da živi besede Bertolta Brechta: sveta ne razlaga, pač pa ga spreminja. Zdravko Počivalšek stopa v čevlje predsednika politične stranke v ne prav naklonjenih mu časih.

Eden glavnih projektov vlade njegovega predhodnika na čelu SMC in njega osebno namreč znova polni medije – avtomobilski gigant Magna je zaradi zaostrenih razmer na trgu napovedal uvedbo varčevalnega programa. Čeprav naj varčevalni ukrepi tovarne v Hočah ne bi doleteli, je šesterica zaposlenih že prejela odpovedi, zdaj napovedujejo tožbe. Druga utež, ki bi lahko vplivala na gibanje kazalnika janomnenjske podpore SMC, je propad nacionalnega letalskega prevoznika. Aktualnega lastnika, žal ne strateškega partnerja iz panoge, je namreč Adria Airways dobila prav v času Cerarjeve vlade, v kateri je po vstopu v politiko oddelal svoj prvi ministrski mandat.



Mu bo uspelo povrniti zaupanje volivcev v stranko, ali pa bo nemara odigral le vlogo njenega stečajnega upravitelja? Trenutno imajo SMC pa tudi SAB in Desus s svojimi poslanci in ministri dejansko bistveno večjo formalno moč, kot jim jo kažejo javnomnenjske ankete. Vendar doslej te moči v politični igri s kamniškimi fanti niso znali učinkovito uporabiti.
In prav v tem kontekstu je mogoče pričakovati spremembe – več odločnosti v odnosu do LMŠ ob njenem masakriranju koalicijskih partnerjev.



Jasno pa je še nekaj: če bi LMŠ skušala visoko javnomnenjsko podporo unovčiti na predčasnih volitvah, bi se Marjanu Šarcu zaradi Počivalškove pragmatičnosti lahko zgodila zgodba Mattea Salvinija (predsednika stranke Liga in zdaj že nekdanjega italijanskega notranjega ministra), ki je šahiral, a nazadnje končal v opoziciji.

Ne kaže namreč pozabiti, da Počivalšek po državnozborskih volitvah ni bil nenaklonjen sklepanju koalicije z zmagovalko volitev SDS. Z njenim prvakom Janezom Janšo pa sta se pogovarjala tudi zdaj, ko so se karte v politike spet malce premešale.

Počivalškov edini politični motiv naj bi bilo ustvarjanje gospodarsko uspešne države in s tem boljšega življenja za vse nas. Morda spremeni percepcijo, po kateri večina politikov ne vidi potreb ljudi, pač pa le potrebe svojih karikaturnih strank. Pa naj v uvodu omenjenemu Brechtu dodamo še sklepno misel drugega svetovno znanega pisca - Marka Twaina: Politike je tako kot plenice treba pogosto menjati. Oboje iz istega razloga.