Melodija solidarnosti

Za učinkovito in dobro organizirano zdravstveno oskrbo za vse.

Objavljeno
19. januar 2017 20.00
Zoran Potič
Zoran Potič
Se je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc z zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju dobro odrezala ali morda pogrnila na testu zaupanja? Enoznačnega odgovora v tem trenutku še ni mogoče dati. Prvi koalicijski odzivi so pozitivni, kar je pomembno za nadaljnjo usodo zakona in ministrice, a pri tem ne smemo spregledati, da so bili tudi zadržani, ker se v množici členov lahko skrivajo številne pasti.

Iz vsebine osnovnih smernic je mogoče sklepati, da bodo s predlaganim zakonom bolj zadovoljni tisti, ki menijo, da je treba pravičneje razporediti obremenitve financiranja zdravstva v skladu s prepričanjem, da tisti, ki imajo več, progresivno tudi prispevajo več. Dopolnilno zavarovanje se spreminja v obvezno nadomestilo, delež doplačil upokojencev prevzema proračun. Progresija in solidarnostno načelo je melodija, ki jo v koaliciji in večini slovenske javnosti radi slišijo.

Drugi, ki menijo, da bi bilo treba pri zdravstvenem zavarovanju uvesti več konkurence in posameznikom prepustiti možnost izbire, bodo do zakona kritični, češ da predlog zakona ne prinaša nikakršne reforme, ampak še več državne prisile in centralizacije pod okriljem zdravstvene blagajne. Zato ne preseneča, da iz privatniško zavarovalniškega kroga že padajo obtožbe o kubansko-severnokorejski shemi.

Glede na izhodišča, ki jih je predstavila ministrica za zdravje, lahko pričakujemo, da bomo v prihodnjih mesecih spremljali burne razprave. A karkoli se bo iz tega izcimilo, bi vendarle veljalo opozoriti na rek, da ni pomembno, kakšne barve je maček, ampak le, ali zna loviti miši. V tem primeru, da dobimo državljani učinkovito, dobro organizirano, finančno vzdržno in vsem dostopno zdravstveno oskrbo, ne glede na globino žepa ali socialni status. Do tja pa je še dolga pot.