Pravo in dostojanstvo

Pravo je edino legitimno orodje, ki ga ima v rokah šibkejša stran.
Fotografija: Karikatura: Marko Kočevar
Odpri galerijo
Karikatura: Marko Kočevar

Človekove pravice in vladavina prava nista sinonima. Bi pa morala biti del istega paketa. Če imamo zgolj vladavino prava, varstvo človekovih pravic pa ni del istega svežnja, lahko v najslabšem primeru dobimo brezhibno delujočo policijsko državo. Zgodovina pozna nekaj tragičnih, zelo neprijetnih primerov. Če prizadevanja za človekove pravice ne potekajo v okvirih, ki jih določajo ustava in zakoni, v najslabšem primeru zabredemo v močvirje, v katerem bodo prej ali slej izgubljene tudi človekove pravice.

Tako kot skrb vzbujajo občasne trditve humanitarnih organizacij ali aktivistov, da organi za notranje zadeve ob treniranju strogosti in vladavine prava s svojega obzorja izgubljajo načela varovanja človekovih pravic, skrb vzbujajo tudi trditve funkcionarjev notranjega ministrstva, da humanitarci ne ravnajo skladno z načeli vladavine prava. Če državni organi ob izvajanju zakonskih pooblastil teptajo človekovo dostojanstvo, je to nevzdržno. A tudi prizadevaje za blaginjo ljudi, ki domnevno dela ovinek okoli zakonodaje, je sporno. O boju za plemenite cilje s spornimi prijemi namreč govori pregovor, da je tudi pot v pekel tlakovana z dobrimi nameni.

Na kratek rok ohlapen odnos do vladavine prava sicer lahko poenostavi pot do kakšnega cilja. Srednje- in dolgoročno pa je pravo vendarle orodje, ki ga imajo v rokah šibkejši. Natančneje: je edino legitimno orodje, ki ga ima v rokah šibkejša stran. Celo ko gre za merjenje moči med humanitarnimi organizacijami in državnim aparatom, je pravo edini zaveznik šibkejše strani. Zato bi moralo biti v vitalnem interesu šibkih, a dobro poučenih, da prava ne relativizirajo z iskanjem bližnjic. V tem primeru se namreč odrekajo zavezniku, ki je sicer zahteven, a na dolgi rok daleč najzanesljivejši.