Usodne kante

Če ima kdo v Sloveniji pregled nad vsemi temi predpisi, je genij.

Objavljeno
28. marec 2016 21.10
Urban Červek
Urban Červek
Kdor želi razumeti, kaj pomeni izraz pretirana normiranost, to je pretirana zakonska ureditev, ki že pregovorno hromi delovanje države in družbe nasploh, naj odpre spletno stran ministrstva za okolje in prostor, zavihek zakonodaja in dokumenti/veljavni predpisi/okolje/odpadki. Na tem naslovu so navedeni podzakonski akti, ki urejajo ravnanje z odpadki v Sloveniji. Na seznamu je kar 62 uredb, sklepov, pravilnikov in odlokov. 62!

Če bi jih želeli zgolj našteti, bi v tem komentarju zmanjkalo prostora. A naj jih za predstavo (in zabavo) navedemo prvih dvajset: uredba o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov, uredba o odpadkih, uredba o odpadni električni in elektronski opremi, uredba o predelavi nenevarnih odpadkov v trdno gorivo in njegovi uporabi, uredba o emisiji snovi in odstranjevanju odpadkov iz proizvodnje titanovega dioksida, uredba o odlagališčih odpadkov, uredba o predelavi biološko razgradljivih odpadkov in uporabi komposta ali digestata, uredba o odpadnih oljih, pravilnik o skladiščenju izrabljenih gum, uredba o izrabljenih vozilih.

Nato se seznam nadaljuje z uredbo o izvajanju uredbe (ES) o prepovedi izvoza kovinskega živega srebra in nekaterih spojin in zmesi živega srebra ter varnem skladiščenju kovinskega živega srebra, uredbo o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom, uredbo o ravnanju z baterijami in akumulatorji ter odpadnimi baterijami in akumulatorji, uredbo o ravnanju z izrabljenimi gumami, uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili, odlokom o programu za izvedbo sanacije onesnaženja vodovarstvenega območja na območju gradbišča na Dravskem polju v Občini Kidričevo, uredbo o ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri opravljanju zdravstvene in veterinarske dejavnosti ter z njima povezanih raziskavah, uredbo o ravnanju z amalgamskimi odpadki, ki nastanejo pri opravljanju zdravstvene dejavnosti in z njo povezanih raziskavah, uredbo o pristaniških zmogljivostih za prevzem ladijskih odpadkov in ostankov tovora, uredbo o ravnanju z odpadnimi nagrobnimi svečami in uredbo o ravnanju z odpadnimi jedilnimi olji in mastmi.

To je prvih 20, nadaljnjih 42 predpisov najdete na zgoraj navedenem naslovu. Če ima kdo v Sloveniji pregled nad vsemi temi predpisi, je genij. Ali nezemljan. Ali oboje. V vsakem primeru povprečni državljan ne bo nikoli znal navesti niti naslovov vseh teh predpisov, kaj šele da bi jih razumel.

A bodimo korektni – ministrstvu za okolje je pred kratkim končno uspelo napisati uredbo o odpadkih, ki predpisuje ravnanje z najbolj običajnimi, a hkrati najbolj zahtevnimi komunalnimi odpadki, kjer zdaj vlada prava zmeda, saj si zakonske predpise vsakdo razlaga, kot mu ustreza. Nekateri bi odpadke odlagali, drugi izvažali v tuje sežigalnice, tretji bi jih vozili z enega konca države na drugega. Pričakovanje, da bo ministrstvu uspelo narediti red, je glede na dosedanje izkušnje zelo naivno. Kot vemo, so smrdljive »kante« že odnesle enega ministra, a tudi to ni pomagalo.