Za zdravstvenimi zidovi

Še veliko bolj smo v pesti zidarjev, kot je to videti na prvi pogled. Tako Slovenija ne more napredovati.

Objavljeno
31. julij 2013 14.37
mpi BOLNICA PETRA DR?XAJA
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Jutri UKC zapira vrata kirurškim dejavnostim v Bolnišnici dr. Petra Držaja v Šiški. Javnost je to izvedela od skupine zdravnikov. Zdravniki so se odločili povedati novinarjem, ko jim ni preostalo nič drugega. Čutili so dolžnost, da opozorijo, da selitev kirurške dejavnosti in bolnikov iz Bolnišnice dr. Petra Držaja ni pripravljena in da se zato za tisoče bolnikov utegnejo podaljšati čakalne vrste.

Zakaj niso tega povedali v UKC, kjer so zaposleni? Očitno za to niso imeli priložnosti ali pa njihovega glasu ni hotel nihče od odgovornih pravočasno slišati. Vodstvo, ki vleče velike poteze, a se o njih ne pogovori s tistimi, ki se jih to najbolj tiče, je bodisi obupno slabo bodisi ima nekaj za bregom. Ali oboje hkrati.

Zgodba precej spominja na prav tako nenavadni angažma v času ministra za zdravje Boruta Miklavčiča, ko se je skoraj zgodila izselitev nekdanje otroške bolnišnice pod gradom. Tudi zaradi takšnih apetitov je zdaj veliko nezaupanja v čiste namere glede izpraznitve kirurškega dela bolnišnice v Šiški.

Zdravniki so leta in leta opozarjali, da je operacijske dvorane treba vzdrževati, upajoč, da bo vodstvo kaj naredilo. A ni naredilo nič. Zdaj pa strokovni direktor kirurške klinike Alojz Pleskovič pripoveduje, da bi bilo celotno stavbo najbolje porušiti. Porušiti, ker je stara 50 let in ničvredna. Tako so mu menda rekli gradbeniki.

Nenavadno. Bolnišnica St. Mary v Londonu je odprla svoja vrata za paciente davnega leta 1851, pa se je kraljeva družina prejšnji mesec, torej 162 let pozneje, odločila v njej poviti svojega novorojenčka. Seveda so ves ta čas bolnišnico vzdrževali. Angleži pač spoštujejo tradicijo, torej svoje prednike in njihovo delo. Tudi nekateri drugi narodi spoštujejo same sebe. Slovenci pa bi kar naprej vse samo rušili, vse oblatili in nikomur od svojih ne bi pustili, da je uspešen.

Tistim, ki ne rušijo, ampak dograjujejo prihodnost na tem, kar imajo, se to tudi finančno izplača. Angleži imajo med starimi zidovi zelo dobro medicino in najkakovostnejše univerze. Pri nas se ukvarjajo le z zidovi, njihovim pleskanjem in fasadami, vsebina znotraj njih pa je postranska stvar. Še veliko bolj smo v pesti zidarjev, kot je to videti na prvi pogled. Tako Slovenija seveda ne more napredovati. Ne zdravstvo ne kaj drugega.

A zaprtje operacijskih dvoran v Šiški v tem trenutku tudi iz drugih razlogov ni najbolj modra poteza. Že v kratkem bo nekaj svojih operacijskih dvoran in bolniških sob zaprl tudi onkološki inštitut, ker je treba zaradi smrtonosne legionele v povsem novi zgradbi zamenjati vse vodovodne cevi. Onkološki inštitut računa na pomoč kolegov v UKC, ti pa medtem na vrat na nos zapirajo lastne operacijske dvorane. Centralna zgradba UKC takrat res ne bo zmogla vseh bolnikov. Ali kdo razmišlja o tem? Ali je vse v tej državi prepuščeno zgolj zidarjem? Potem se res utegne uresničiti peklenski načrt. Ne samo za bolnike.