Homeopatija z roko v roki s klasičnim zdravljenjem

Homeopatija je zdravljenje na telesni, duševni in mentalni ravni. Cilj je vzpostaviti ravnovesje v posamezniku.

Objavljeno
27. avgust 2016 17.28
Maruša Hribar
Maruša Hribar

Homeopatija je celosten način zdravljenja. To pomeni, da vsakega posameznika obravnava na telesni, duševni in mentalni ravni, kajti cilj tega zdravljenja je pri bolnem človeku ponovno vzpostaviti zdravo stanje – ravnovesje.

Danes je pri zdravljenju homeopatija sopotnica uradne medicine, širom po svetu. Bolniki in tudi tisti uporabniki homeopatije, ki nimajo resnejših zdravstvenih težav, jo občutijo kot dodani dar narave, saj prinaša resnično pomoč pri lajšanju različnih tegob in odpravljanju bolezni.

Pretežni del svojega profesionalnega delovanja posvečam izobraževanju in povezovanju s številnimi homeopatskimi strokovnjaki tako v Evropi kot drugod po svetu, da bi lahko Slovencem čim bolj približala učinke tovrstnega zdravljenja. V drugih državah namreč homeopatijo poznajo bistveno bolje kot pri nas in se tudi pogosteje odločajo zanjo; navsezadnje imajo na voljo mnogo centrov in ustanov, v katerih izvajajo tovrstno zdravljenje.

Trud kolegov in tudi moj trud pa se že kažeta tudi v Sloveniji – s prvimi znaki pomladnega prebujanja družbe in vodstva države prek zdravstvenega sistema. Videti je, da bo počasi tudi pri nas mogoče zdraviti tudi s homeopatskimi zdravili in svetovanji, po zgledu zdravniške prakse uradne medicine. Med znamenji teh sprememb je zagotovo izboljševanje posluha za pripravo zakonodaje na tem področju, tako na državni kot na medicinskostrokovni ravni.

Pri srečevanjih z drugimi strokovnjaki za homeopatijo po svetu opažam, da je v veliko državah pri homeopatskem zdravljenju prisotna miselnost, ki bolnika uči, da so njegovo telo, duh in duša neprecenljiv dar. Zelo pomembno je zavedanje, da nam je vsak dan življenja podarjen – preživeti ga moramo tako, da bomo sebi in drugim omogočili občutenje vrednosti našega delovanja in bivanja.

Danes se srečujemo s kar nekaj skupinami bolezni, ki jih naš zdravstveni sistem imenuje veliki javnozdravstveni problemi. Sem spadajo sladkorna bolezen, debelost, povišan krvni tlak, vse več je bolezni ščitnice, degenerativnih obolenj kosti in živcev ter psihiatričnih obolenj.

Zato je nujno, da sodobna družba človeku omogoča povrnitev zdravja tudi z odpiranjem možnosti homeopatskemu zdravljenju. Zakaj Slovenija ne bi sledila temu?

Homeopatija je že dokazala veliko (po)moč pri zdravljenju predvsem takrat, kadar človeka tarejo strahovi, nespečnost in depresija – vse to pa je v naši družbi, žal, v porastu. Priča smo posledicam stisk, ki jih prinašata življenjski vsakdan in s tem povezano razmišljanje – mislim na danes že tako rekoč množične psihične težave pri ljudeh. Te se izrazijo, ko je človekovo notranje ravnovesje porušeno.

Predlagam, da se vsak med nami na svojem strokovnem področju potrudi za spremembo, za napredek – začne naj pri sebi, nadaljuje pri sočloveku in čutil bo uspeh. Treba se je ustaviti in premisliti o tem prej, preden človeka ustavi bolezen, mu odvzame možnost za preventivo in mu naloži težko breme bolečine in zdravljenja.

Junija sem se udeležila mednarodne konference o klinični homeopatiji v Chicagu, kjer je dr. John Golden iz Integrativnega medicinskega centra Illinois predstavil rezultate zdravljenja metabolnega sindroma s homeopatskimi zdravili. Ta primer omenjam, ker se v naši družbi množično srečujemo z boleznimi, povezanimi z metabolnim sindromom – to so povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, čezmerno nabiranje maščevja v trebušni votlini, debelost v smislu čezmernega povišanja telesne teže in obolelo žilje obtočil s pojavom ateroskleroze.

John Golden opozarja na pomen fizične aktivnosti, zadostnega spanja, obvladovanja stresa, pitja zadostnih količin tekočine in uživanja pravilno izbrane hrane – tovrstni preventivni način življenja omogoča preprečitev metabolnega sindroma. In vloga homeopatskih zdravil? Ta delujejo tako na tarčne organe (jetra, ledvice, srčno-žilni, lokomotorni, endokrini, genitalni in urinarni sistem) kot tudi na homeopatski miazem (miazem je genska predispozicija človeka za določene bolezni) in na senzitivnost osebe. Po njegovem je ključna zgodnja obravnava bolezenskih znakov; pri posameznikih, ki že dlje dobivajo klasična zdravila, pa je s homeopatskim zdravilom mogoče zmanjšati pojavnost neželenih učinkov zdravil in tako povečati terapevtski uspeh zdravljenja.

Ker se tudi v Sloveniji prebivalstvo stara, se je treba že zdaj pripravljati na obolenja, ki se začno napovedovati pri ljudeh v zreli dobi – na demenco, osteoporozo, inkontinenco in druge težave, ki zmanjšajo funkcionalnost starejših in sčasoma vodijo v njihovo popolno odvisnost od oskrbe in pomoči drugih. V tem kontekstu je bilo zelo zanimivo predavanje dr. Dominiqua Goirana iz Francije, ki je v Chicagu predstavil preventivo proti kognitivnim težavam (slaba koncentracija, pešanje spomina, pozabljivost) s homeopatijo.

Dr. Peter Fisher, direktor Kraljeve bolnišnice za integrativno medicino v Londonu in član Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za tradicionalno in komplementarno medicino, je povedal, da si je v ZDA v zadnjem letu s homeopatskimi zdravili pomagalo že 2,1 odstotka prebivalstva. Uporaba teh zdravil se je sicer od leta 2007 povečala za kar 15 odstotkov; ljudje po homeopatiji kot zelo učinkoviti pomoči najpogosteje posegajo pri obolenjih dihal, sinusov, nosu in grla.

Želim si, da bi tudi v naši državi v prihodnje lahko poročali o povečanju deleža ljudi, ki bodo imeli pozitivno izkušnjo s homeopatskim zdravljenjem.

***

Dr. Maruša Hribar je raziskovanje molekularne biologije na ljubljanski fakulteti za farmacijo nadaljevala z doktorskim študijem v Ženevi. Tam je raziskovala možnosti uporabe zarodnih celic pri zdravljenju nevrodegenerativnih bolezni in tudi po doktoratu nadaljevala nadgradnjo znanj o nevrofiziologiji, farmaciji in homeopatiji.

***

Zdravstveni blogi na Delo.si

Izjemen odziv bralcev Dela na tematske zdravstvene strani, s katerimi smo v zadnjih letih poskušali čim bolj celovito prispevati k védenju o najbolj priporočljivih in strokovno preverjenih prijemih za ohranjanje zdravja, o boleznih in možnostih za njihovo zdravljenje pri nas, nas je spodbudil k nadgradnji pisanja o aktualni in akutni problematiki s področja zdravja in zdravstva.

Še naprej vam bomo predstavljali zgodbe posameznikov, ki jim je, čeprav se je zdelo nemogoče, uspelo premagati hudo bolezen, še bolj dosledno bomo opozarjali tako na vrhunske dosežke slovenske medicine kot tudi na sistemske pomanjkljivosti in napake, da bi jih lahko čim prej odpravili.

Tematska zdravstvena stran je v Delu znova postala stalnica. V okviru objavljanja spletnih zdravstvenih blogov si vsako sredo točno opoldne podajamo pero in izmenjujemo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica

dr. Erik Brecelj, kirurg

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog

prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog

dr. Maruša Hribar, homeopatinja

Sabina Senčar, ginekologinja

Diana Zajec, novinarka