Protest

Zagovornikom izstopa je referendum uspelo prikazati kot glasovanje o dveh vizijah prihodnosti.

Objavljeno
24. junij 2016 10.59
VOTE-BRITAIN-BREXIT-EU
Jure Kosec
Jure Kosec

Osnovni cilj britanskega premiera Davida Camerona in proevropskega tabora ni izpolnjen - Britanija je na koncu glasovala za izstop iz EU. Izid referenduma ni popolno presenečenje, sploh za tiste, ki so podrobneje spremljali potek kampanje. Kljub Cameronovim pogajanjem in dogovoru, ki ga je februarja dosegel z evropskimi partnerji, kljub opozorilom, ki so jih v zadnjih mesecih izrekali najrazličnejši politiki ter strokovnjaki, kljub očitku, da bi bilo obupati nad EU »nebritansko«, se je večina volivcev odločila za protest.

V prihodnjih urah, dneh in tednih bomo lahko slišali najrazličnejša mnenja o tem, zakaj se je to zgodilo. Toda odgovor ne bi smel biti preveč zapleten. Evroskeptični tabor se je pri prepričevanju volivcev bistveno bolje odrezal od nasprotne strani, kampanje se je lotil z veliko več srčnosti in odločnosti, predvsem pa s sporočili, ki so bila bistveno bolj pozitivna od tistih, na katera se je zanašala konkurenca. Brexitovci so se uspešno distancirali od očitka, da s svojimi prepričanji državljanom ponujajo preteklost, referendum jim je na koncu uspelo prikazati kot glasovanje o dveh vizijah prihodnosti. Proevropski motor je medtem tekel v prazno. In tudi dan po referendumu še vedno teče v prazno.

Britanskega referenduma si ne bomo zapomnili samo po izidu, ki bo zatresel Evropo, pač pa tudi po sistematičnem podcenjevanju volivcev. Eden najpogostejših očitkov na račun glasovanja je bil, da gre za napačen način odločanja o tako zapletenem vprašanju, kot je Evropska unija. Ergo do njega nikoli ne bi smelo priti. Volivci namreč ne vedo, kaj je dobro zanje. Razen, seveda, ko podprejo stvari, ki jih podpirajo tudi mainstream mediji, intelektualci, mednarodne organizacije, slavne osebnosti, skratka predstavniki liberalne elite. Le takrat je z njimi vse v najlepšem redu.

Zagotovo se bodo našli mnogi, ki bodo dejali, da je bil na referendumu poražen zdrav razum. Popolnoma legitimno si je izid razlagati na takšen način, čeprav je hkrati popolnoma irelevantno, ali so se volivci odločali na podlagi razuma ali instinkta. Tega se zaveda vsak politik. V vsakem primeru so imeli prav.