Hrvaško vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo slovenskemu državljanu Kristijanu Kameniku in soobtoženim, obsojenim zaradi preprodaje heroina. Na reškem županijskem sodišču so prejeli pisni odpravek odločitve hrvaških vrhovnih sodnikov, v kateri ti razlagajo, zakaj je padla njihova sodba v primeru Briškula in da bo treba sojenje na prvi stopnji ponoviti.
S pritožbo je bil namreč uspešen zagovornik drugoobtoženega Marijana Surjana, reški odvetnik Ljubiša Drageljević, in čeprav se je ugotovljena kršitev procesnega prava nanašala le na njegovega klienta, bodo morali še enkrat soditi vsem obtožencem, torej tudi Slovencu Kristijanu Kameniku.
Konjičana je reška kazenska sodnica Ika Šarić lanskega septembra obsodila na osem let zapora kot kolovodjo mamilarske združbe, ki je po Kvarnerju preprodajala heroin. Z enako zaporno kaznijo jo je odnesel tudi Surjan, njegov najtesnejši sodelavec pri nezakonitem poslu. Vsega skupaj je bilo enajst ljudi obsojenih na 57 let in pol zapora. Sodnico so prepričali posnetki telefonskih pogovorov osumljencev, v katerih se medsebojno vabijo na pijačo, a po prepričanju hrvaškega urada za preprečevanje korupcije in kriminalitete (Uskok) se je pogovor v resnici vrtel okrog heroina.
»Prav pri prisluhih so naredili napako, saj jim je preiskovalni sodnik izdal dovoljenje le za prisluškovanje telefonskim pogovorom, ne pa tudi za tajno snemanje drugih pogovorov. Zaradi predvajanega posnetka enega od takih pogovorov županijska sodba ni dočakala potrditve na vrhovnem sodišču,« zatrjuje Drageljević. Pravi, da so preiskovalci posneli, kako Surjan nekoga kliče po mobilnem telefonu, med čakanjen, da se klicani oglasi, pa se pogovarja s svojo ženo. Pravzaprav benti, ker mu Kamenik, sicer njegova poročna priča, za rojstni dan ni niti čestital, kaj šele, da bi mu dal darilo ali ga počastil z belim. »Jaz pa njemu za rojstne dneve kupujem parfume, na mesec mu naredim petnajst tisoč evrov gotovine. Ej, jaz mu dajem kruh v usta. Če ne bi bilo mene, bi se lahko sam sprehajal po Korzu in spraševal, če bo kdo kupil.« »Te besede so bile eden od kronskih Uskokovih dokazov na sojenju in ga na vnovičnem sojenju ne bodo smeli upoštevati, saj je bil pridobljen protizakonito,« je zadovoljen Drageljević.
Nov proces - senatu bo predsedovala sodnica Šarićeva - se bo po naših neuradnih informacijah začel v drugi polovici januarja, en dokaz manj pa po mnenjih poznavalcev primera še zdaleč ne pomeni, da jo bodo obtoženci odnesli z nižjimi kaznimi. Kristijan Kamenik je zaradi padca sodbe vsaj za nekaj časa znova spremenil okolje. Iz kaznilnice Lepoglava, kjer je že predčasno prestajal kazen oziroma čakal na pravnomočnost sodbe, so ga kot pripornika premestili nazaj v reški pripor.
Komentarji