
Postanite naročnik | že od 14,99 €

Medtem ko se v Sloveniji vse bolj jasno izrisujejo obrisi četrte vlade Janeza Janše, se je na Madžarskem s skoraj plebiscitarnim uspehom desnosredinske stranke Tisza končala 16 let trajajoča vladavina Viktorja Orbána, najtesnejšega Janševega političnega zaveznika v evropskem prostoru.
»Da je Orbán lahko toliko časa nizal takšne volilne večine, je posledica dejstva, da je na prvih volitvah dobil ustavno večino in v svojo korist spremenil volilni sistem. Tako imenovani večinski volilni sistem, ki favorizira prvouvrščenega, iz popolnoma enakih razlogov predstavlja tudi mokre sanje Janeza Janše in SDS,« so zmago Magyarja pospremili v stranki Levica.
Čeprav SDS volivce pridobiva tudi s suverenistično in domoljubno retoriko, stranki nikoli ni uspelo obsoditi velikomadžarske retorike Viktorja Orbána, ki ni skrival političnih ambicij po vzpostavitvi velike Madžarske. »Čeprav smo prebivalci Slovenije ena od tarč Orbánove propagande, to nikoli ni preprečevalo sodelovanja njegovemu tesnemu prijatelju Janezu Janši, ki se je učil iz istega priročnika populistične skrajne desnice,« menijo v Levici.
Janez Janša uradno še ni čestital Pétru Magyarju.
V SDS so ocenili, da je politika Tisze zelo podobna politiki SDS.
Slovenija in Madžarska imata dobre odnose, meni predsednica republike.
Kot vzrok za molk stranke SDS na tem področju navajajo madžarski lastniški vstop v strankarske medije SDS, Nova24 in Planet TV, s čimer so »Orbánovi oligarhi neposredno materialno podpirali Janšo ter omogočili bohotenje medijskih trobil in propagandnih kanalov, ki še zdaj zastrupljajo našo javnost«.
V 16 let trajajoči Orbánovi vladavini so videli predvsem mehanizem skrajne desnice, ki razočaranje ljudi namesto v družbene spremembe preusmeri v ohranjanje statusa quo skozi prevaro in okoriščanje: »Absolutno ničesar domoljubnega ni v tem, da 16 let ropaš lastno državo in siromašiš njene prebivalce, medtem ko jih obračaš drugega proti drugemu«.
Orbánov nedeljski poraz so podprli tudi v stranki SD: »Je to lahko začetek novega poglavja? Čas je, da tudi v Evropi zapiha svež politični veter in odpihne populiste s političnega parketa.«
»Čestitke Pétru Magyarju in iskrena zahvala vsem, ki so v naši sosednji in prijateljski Madžarski izbrali povezovanje namesto razdvajanja in solidarnost namesto suverenizma,« so zapisali v Gibanju Svoboda. Premier Robert Golob je v čestitki Magyarju poudaril, da je njegova zmaga nad desnim populizmom tudi velika zmaga za Evropo in njeno prihodnost: »Samo bolj povezana in bolj učinkovita EU bo zmogla odgovoriti na izjemno hude izzive časov, ki so pred nami.«
Dolgoletni zaveznik Viktorja Orbána Janez Janša ni komentiral njegovega padca, prav tako ni zmogel čestitati stranki Tisza za njen zgodovinski uspeh. Stranka Tisza je tako kot SDS del politične družine Evropske ljudske stranke (ELS). Janšo je motilo, da se stranke leve sredine naslajajo nad porazom Orbána, zato jim je odvrnil, da na »Madžarskem od včeraj naprej socialisti, levica in zeleni ne obstajajo več niti kot organizacija niti kot pojem«. V svojem slogu je dodal, da na Madžarskem v parlamentu ni več nikogar, »ki bi bil tako zblojen in ekstremističen kot stranki Svoboda in Levica«.
Samo bolj povezana in bolj učinkovita EU bo zmogla odgovoriti na zelo hude izzive časov, ki so pred nami.
Robert Golob
Zanimiva je bila tudi opazka evroposlanke iz vrst SDS Romane Tomc, ki ocenjuje, da je politika Tisze zelo podobna politiki SDS. »Zato me čudijo evforične izjave slovenske levice, ki se navdušuje nad zmago Tisze. Se zavedajo, da s tem podpirajo politiko stranke SDS in ELS?« je cinično komentirala Romana Tomc. Znano je, da evropska poslanca iz vrst SDS, Branko Grims in Milan Zver, izražata stališča, ki niso skladna s stališči ELS in so politično precej bliže politični skupini Patriotov, med katere sodi Orbánova stranka Fidesz.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa upa, da bo Péter Magyar vse tisto, kar je govoril v predvolilni kampanji, tudi uresničil. »Slovenija in Madžarska imata dobre medsosedske odnose in upam, da bo tako tudi v prihodnje,« je še dodala.
Komentarji