Ljubljana - Imena udeležencev pogovora, ki ga je organiziral
Inštitut dr. Jožeta Pučnika, so obetala:
Matej Lahovnik,
Marko Pavliha,
Rado Pezdir in
Janez Šušteršič ter kot povezovalec pogovora
Žiga Turk. Mar pomenljivi zbir imen s prepoznavnimi stališči, vendar daleč od političnih strank ali vsaj strankarskih vrhov, pomeni začetek novega političnega gibanja, morda celo stranke? Nikakor ne, zagotavljajo udeleženci pogovora.
"Meni se še kravate ne da zavezati, kaj šele, da bi se šel politiko", je bil slikovit dr.
Janez Šušteršič. Kot je dejal, gre za to, da smo prišli v položaj, ko so zgolj ekonomske reforme premalo. Potrebne so resne spremembe v političnem sistemu. "Kot računalnika včasih ni dovolj ponovno naložiti, treba ga je povsem resetirati," sedanje razmere v Sloveniji vidi dr. Žiga Turk. Rešitev za Slovenijo po njegovem ni v tem, da vsaki dve leti dobi zares novo stranko; po njegovem mnenju so potrebne sistemske rešitve. Matej Lahovnik pa je rekel: "Ta vlada je kot letalo, v katerem pilota ni za krmilom, najbrž je na WC in bruha."
Potreben je pritisk državljanov
"Država nam je pobegnila iz naših rok, zato smo državljani tisti, ki moramo vlado prisiliti, da bo delala to, za kar jo imamo: stabilizirati državo," je pojasnjeval Rado Pezdir. "Ekonomija ni ravno jedrska fizika. Je nabor veščin, ki jih je treba uporabiti v določenih razmerah. Ne gre za to, kaj bo prijelo v gospodarstvu; to je znano. Gre za to, da tisti, ki bi to morali izpeljati, tega ne zmorejo."
Pilota ni za krmilom"Slovenija je v krču, drvi iz afere v afero," je pojasnjeval dr. Matej Lahovnik, ki se je na pogovor oglasil po videokonferenci iz Glasgowa. "Potrebne so reforme: pokojninska, zdravstvena in druge, vendar vladi zanje ne uspe zagotoviti politične podpore. Koalicija reform ne podpira in jih ni sposobna izpeljati," meni Lahovnik, ki je zelo kritičen do premiera
Boruta Pahorja: "Ta vlada je kot letalo, v katerem pilota ni za krmilom, najbrž je na WC in bruha, stevardesa je šla ven, eni molijo, tretji preprosto čakajo, da mineta še dve leti in se vožnja konča." Politični in gospodarski sistem je paraliziran in ker vlada ne vlada, v ozadju delujejo tranzicijska omrežja.
"Mreže so prevzele državo", mu pritrjuje Pezdir, "do te mere, da jim nihče nič ne more." Neenakost pred zakonom je velika, meni, nezadovoljstvo ljudi je nenormalno.
Ne vsaki dve leti nova strankaA rešitev ni v tem, da vsaki dve leti dobimo zares novo stranko, potrebne so sistemske rešitve, meni Turk. Lahovnik predlaga spremembo volilnega sistema, ki je netransparenten in težko razumljiv. Dvigniti je treba politični prag, da majhne interesne stranke ne bodo zavirale reforme.
Potrebujemo politike, ki svoje kariere ne bodo razumeli kot prijetno službo, ampak bodo izpeljali reforme ne glede na vse, tudi če potem za vedno izginejo iz politike, meni Pezdir."Neenakost pred zakonom je velika, meni, nezadovoljstvo ljudi je nenormalno. Vendar ne napoveduje revolucije, ampak popolno marginalizacijo strank, ki so zdaj na oblasti.
Dr. Marko Pavliha predlaga spodbujanje delovanja civilne družbe, dr. Žiga Turk pa meni, da je treba povečati participacijo ljudi.
Kralja Matjaža ne boJanez Šušteršič opozarja, da ne smemo po stari navadi pričakovati velikega rešitelja, nekoga, ki je pameten in pošten in bo sam vse rešil. "Ta še vedno spi pod Peco. Pa tudi če bi se kralj Matjaž vrnil, ne bi imel večine v parlamentu, ker bi tam sedeli krjavlji in butalci, ki so jih izvolili njihovi sokrajani."
"Pojdite se solit!"Namesto državljanske nepokorščine priporoča "državljansko pokončnost". Ljudje se vse prevečkrat uklonijo bolj ali manj neformalnim pritiskom, raznim telefonskim klicem, "priporočilom" in pogojevanjem iz političnih vrst. Treba jim je preprosto reči: "Pojdite se solit!". Pa da jih vidimo! Tovrstni pritiski se bodo nehali šele takrat, ko bo politike strah reakcije ljudi na njihove neupravičene zahteve.
Komentarji