Kaj res: Lažne novice preteklega tedna

Kaj res?

Objavljeno
06. april 2018 19.27
Janez Janša na javni tribuni desnosredinskih strank, 7.3.2018, Celje [janez janša, sds]
Karel Lipnik
Karel Lipnik

»V času prve vlade pod vodstvom SDS so pokojnine realno zrasle za 24 odstotkov.«
SDS Twitter, 26. 3. 2018

■ ■ ■ Ne bo držalo, približno toliko je znašala nominalna rast. Realna rast ob upoštevanju indeksa cen življenjskih potrebščin je v času prve Janševe vlade, torej v letih 2005, 2006, 2007 in 2008, skupaj znašala 4,1. Pravzaprav je škoda, da je SDS pretiravala, ker je tudi 4,1-odstotna realna rast bistveno boljši dosežek (tudi če upoštevamo število dni vladanja) od vseh naslednjih vlad.

———❋———

 

»Na četrtkovi seji Vlade RS bo Ministrstvo za infrastrukturo predlagalo, da vlada ne sodeluje v referendumski kampanji, saj je z odločitvijo Vrhovnega sodišča RS postavljena v absurdno situacijo, da bi morala zagovarjati tudi stališča proti zakonu, ki ga je sama pripravila in ga je Državni zbor RS sprejel celo z absolutno večino.« Ministrstvo za infrastrukturo v sporočilu za javnost, 27. 3. 2018


■ ■ ■ Cilj vsakega referenduma je, da se preveri mnenje volivcev, zato je naloga vlade v vsaki referendumski kampanji, da volivcem nepristransko predstavi problematiko z vseh zornih kotov. To nikakor ne pomeni absurdne situacije, ampak je temelj demokracije. Absurdna situacija nastopi, ko hoče vlada volivcem sugerirati odločitev in se s tem dejansko v njihovem imenu odločiti, kot je to storila na zadnjem referendumu. Na to je vlado opozorilo tudi ustavno sodišče.

———❋———


»Če boste vi objektivno poročali, ta firma (2TDK op. a.) je stala državo 500.000 evrov, medtem ko bo gospod Kovačič s svojimi aktivnostmi stal državo zdaj šest milijonov evrov, kar je desetkrat več, podražitve projekta, ki bodo v tem letu in pol nastale, se merijo v več deset milijonih evrov, ampak tega pa ne boste povedali.«
Metod Dragonja, direktor 2TDK Tarča, 29. 3. 2018.

■ ■ ■ Omenjenih šest milijonov evrov je strošek referenduma o drugem tiru. Ne gre ga pripisati gospodu Kovačiču. Za ta strošek so povsem enako odgovorni tudi zagovorniki zakona o drugem tiru. Vsaj ponovljeni referendum in s tem povezan strošek pa je posledica neprimernih aktivnosti vlade pri izvedbi referenduma.

———❋———


»Slovenija mora biti med desetimi najuspešnejšimi državami. Primerjamo se z Dansko, Švedsko … državami, ki imajo socialdemokratske temelje.«
Dejan Židan, SD 26. 3. 2018.

■ ■ ■ Ne vemo, kjer je Židan našel socialdemokratske temelje. Tako Danska kot Švedska sta ustavni monarhiji – kraljevini. S temelji v 9. oziroma 12. stoletju. Res je le, da je sedanji švedski premier Stefan Löfven iz vrst socialnih demokratov, sedanji danski premier Lars Løkke Rasmussen pa je iz vrst desnosredinskih liberalcev. Strinjamo se, da bi se Slovenija lahko zgledovala po obeh državah v veliko stvareh, tudi s tem, da bi morala biti Slovenija med najuspešnejšimi državami.