Kandidati o evropski prihodnosti: službe, stanovanja in pokojnine

Nosilci parlamentarnih strank so na poslovnem zajtrku predstavili pogled na prihodnost Evropske unije.
Fotografija: Kandidati parlamentarnih strank, ki se potegujejo za mesta v evropskem parlamentu, so na poslovnem zajtrku AmCham Slovenija govorili o izzivih EU v prihodnjih petih letih. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Kandidati parlamentarnih strank, ki se potegujejo za mesta v evropskem parlamentu, so na poslovnem zajtrku AmCham Slovenija govorili o izzivih EU v prihodnjih petih letih. FOTO: Jože Suhadolnik

Na evropskih volitvah 26. maja se bodo slovenski kandidati potegovali za osem mest v evropskem parlamentu. Na poslovnem zajtrku AmCham Slovenija so soočali mnenja o prihodnosti EU in največkrat omenili besedo »enotnost«.

Svoje poglede o izzivih, ki so pred Evropsko unijo, so delili Klemen Grošelj (LMŠ; nosilka liste Irena Joveva se je opravičila), Igor Šoltes (Desus), Žiga Turk (NSi), Angelika Mlinar (SAB), Milan Zver (SDS in SLS), Tanja Fajon (SD) in Gregor Perič (SMC).

Kandidati Levice in SNS so se opravičili in se pogovora niso udeležili.



Z gosti se je na poslovnem zajtrku pogovarjala Martina Merslavič, trenerka za javno nastopanje. 
 

Na kaj so najbolj ponosni?


Pri začetnem vprašanju, na kaj so bili ponosni v prejšnjem mandatu in kako bodo delovali v prihodnje, so podali precej podobne misli. Šoltes je poudaril, kako se je zavzemal za čisto vodo; Grošelj je obljubil, da bodo delali za vse državljane brez ekstremizmov; Turk ne bo razmišljal o ponosu, ampak o učinkovitosti, o čemer predava po Evropi; Mlinarjeva je ponosna na nov program za digitalno Evropo, na zavzemanje za enakopravnost spolov in da je kandidatka za slovensko stranko; Fajonova je poudarila odpravo vizumov za države Zahodnega Balkana, da so preprečili razkroj schengenskega sistema in da so jo izbrali za podpredsednico evropskega parlamenta; Zver je izpostavil program Erasmus+ in da jim je uspelo povečati proračun za ta program, deloval je tudi na področju varnosti; Perič pa hoče delovati na področju enotnosti in si želi, da bi evropski poslanci iz Slovenije delovali kot ekipa.

FOTO: Jože Suhadolnik
FOTO: Jože Suhadolnik

 

O delovanju evropskega parlamenta


Mlinarjeva je poudarila, da evropski parlament deluje precej drugače kot državni zbor, saj je v Bruslju več iskanja povezav in delovanja na projektih. Zver je rekel, da so se slovenski poslanci v prejšnjih mandatih že znali povezati, Turk je poudaril, da morajo o pomembnih zadevah odločati tudi državni in lokalni odbori, ki marsikdaj bolje vedo, kaj je dobro za ljudi, kot poslanci v Bruslju. Grošelj pa je spomnil, da ima Evropa že zdaj precej blaginje, kar je treba vzdrževati tudi v prihodnje in zmanjševati notranje razlike.

FOTO: Jože Suhadolnik
FOTO: Jože Suhadolnik



 

Kaj je slovenski interes?


Soočenje je hitro minilo, kandidati so govorili tudi o gospodarstvu ter poudarili, da morajo podjetniki pomagati Evropski uniji, če hočejo, da dobro deluje. Zavzeli so se za čim boljše sodelovanje in prave priložnosti.

FOTO: Jože Suhadolnik
FOTO: Jože Suhadolnik


Pogovor je sklenil odgovorni urednik Dela Uroš Urbas. »V soočenju sem največkrat slišal besedo enotnost, kar pa je lahko precej abstrakten pojem,« je rekel. »Slovenski poslanci so resda enotni pri zaščiti slovenske čebele ali slovenskega zajtrka, toda pri bolj strateških vprašanjih te enotnosti ni več.«

Urbas je tudi poudaril, kaj bi moral biti strateški interes Slovenije: »To je blaginja za vse slovenske državljane. Tako za mlade kot starejše, moramo pa imeti tudi razvojno poslovno okolje.«



FOTO: Jože Suhadolnik
FOTO: Jože Suhadolnik

Preberite še:

Komentarji: