Kuštrin: Zgodilo se je več od pričakovanj

Standardi in normativi: V Fidesu zadovoljni, da so menedžment prebudili
Fotografija: Prvi človek Fidesa Konrad Kuštrin je zadovoljen, ker so odgovorni končno zaznali problem. To je že prvi korak k rešitvam. Foto Tomi Lombar/Delo
Odpri galerijo
Prvi človek Fidesa Konrad Kuštrin je zadovoljen, ker so odgovorni končno zaznali problem. To je že prvi korak k rešitvam. Foto Tomi Lombar/Delo

Ljubljana – S prvim junijem, ko bi morali zdravniki začeti delati po standardih in normativih, se v posameznih zdravstvenih zavodih glede oskrbe pacientov ni spremenilo nič bistvenega. Delo poteka v enakem tempu, saj jim kadrovske razmere trenutno ne dopuščajo, da bi se dosledno držali modre knjige, torej delali manj. V sindikatu Fides kljub temu slavijo.

Konrad Kuštrin, predsednik Fidesa, je dejal, da so premaknili velikansko skalo, da se je o zadevi končno sploh začelo govoriti. Medtem ko jih v nekaterih zdravstvenih zavodih še vedno povsem ignorirajo, na primer v ZD Gornja Radgona, jim menedžment drugje – kot v ZD Postojna – prihaja naproti. Kuštrin zato ostaja pozitiven. Zaveda se, da se zadeve ne bodo uredile čez noč, se bodo pa na dolgi rok po njegovem zagotovo.
 

Med etiko in ignoranco vodilnih


Standardi so bili sprejeti pred dobrima dvema letoma in ker se od tedaj ni zgodilo nič, je Kuštrin kritično dejal: »Združenje zdravstvenih zavodov oziroma zdravstveni menedžment je bil dve leti v globokem zimskem spancu. Zbudil ga je šele naš poziv, da bo standarde treba uveljaviti z junijem,« je dejal prvi človek sindikata. Direktorje posameznih zdravstvenih ustanov je razdelil na tiste, ki so naklonjeni njihovim zahtevam in sodelujejo z zdravniki, tiste, ki še vedno spijo, in tiste, ki nasprotujejo uvedbi standardov in normativov. Zdravniki se po njegovem pogosto znajdejo v situaciji, ko so ujeti med etičnimi standardi – ko morajo za paciente narediti vse, ter ignoranco menedžmenta in aroganco zdravstvenih oblasti.

»S 1. junijem se je zato zgodilo več, kot smo pričakovali. Če ne bi določili tega datuma, se v naslednjem letu, dveh ali pa v desetih ne bi zgodilo nič,« je po včerajšnji seji glavnega odbora poudaril Kuštrin. Po njegovih besedah je večina zdravnikov odločenih, da se pri svojem delu približa modri knjigi standardov in normativov. Če bi se jih začeli strogo držali, bi se čakalne vrste, o dolžino katerih še zdaj nimamo zanesljivih podatkov, podaljšale v neskončnost.

Po včerajšnjih pogovorih s skoraj 30 sindikalnimi predstavniki so bili na Fidesu prijetno presenečeni, da se lahko delo organizira tako, da se približamo standardom, ne da bi bili pri tem prizadeti bolniki. Slednji po Kuštrinovih besedah zdravnikom nikakor ne bi smeli diktirati tempa: »Ko bo zdravnik ocenil, da bolnik potrebuje dodatne storitve, se bo pač tako odločil.«

Preberite še:

Komentarji: